czytanie kart SD - pilne

Witam,

Temat bardzo dla mnie wazny. Nie natknal sie ktos gdzies na schemat jak podlaczyc karte pamieci SD do procesora zasilanego 5V np atmega 128...? (karty musza miec zasialnie 3,6V z tego co wiem) samemu w google nie udalo mi sie znalezc....

pozdrawiam, MG

Reply to
Marek Gajewski
Loading thread data ...

Musisz zrobic zasilanie dla karty (moze byc 3,3V), pierwszym z brzegu stabilizatorem liniowym LDO, np. TPS76933DBV (do kupienia w Seguro). Wszystkie sygnały między procesorem a kartą przepuścić przez bufor, zasilany także z 3,3V, np. 74LVC245. Seria LVC jest "5V tollerant" to znaczy, że nie przepuści napięcia 5V idącego z procesora do karty 3V.

Reply to
Adam Dybkowski

Poszukaj artukulu "Portable FAT Library for MCU Applications" z kwietniowego numeru 2005 (176) Circuit Cellar, kod w C znajdziesz za darmo na ich serverze ftp (anonymous) pod rokiem i wydaniem, plik Sham176.zip - okolo 95kb. Artukul, a raczej cale wydanie tez mozna znalezc (eMule)

Tomek

Reply to
Tom

Musisz rozdzielic dwie warstwy: komunikacje z karta SD (zapis/odczyt sektora) i obsluge systemu plikow FAT16. Pierwsze do wyczytania w dokumentacji kart SD (latwiej znalezc dokumentacje do MMC jezeli takie karty mozesz uzyc zamiast SD - jest dostepna za darmo). A obsluge FAT16/FAT32 mozna wziac chociazby z darmowego kodu zrodlowego odtwarzacza Yampp (jest chyba w Yampp 3).

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

lepiej tak nie mówić, bo jeszcze ktoś, kto nie rozumie GPL, pomyśli, że ,,darmowość'' tego kodu nie pociąga za sobą żadnych obowiązków.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Witam!

Tutaj

formatting link
znajdziesz kody źródłowe (GNU) i schematy do obsługi kart SD/MMC pod mikrokontrolery AVR i ARMy Philipsa. Poza tym inne ciekawe projekty.

Reply to
Kristech

Jeżeli ktoś chce skonstruować komercyjne urządzenie to niech lepiej zatrudni dobrych programistów a potem martwi się patentami Microsoftu (m.in. na FAT - płacą im za licencje np. producenci aparatów cyfrowych). A jeżeli łyka darmowy kod do własnej samoróbki w jednym egzemplarzu to niech udostępni publicznie także całą resztę kodu i będzie spox.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

a nuż właśnie dobry programista pytał? ;)

nie zrozumieliśmy się. jeśli robi dla siebie, niech korzysta z kodu na GPL, w końcu może z nim robić co chce. problem w tym, że posty ostatnio pokazują, że wiele osób woli iść na łatwiznę, zamiast zająć się tym, za co im płacą, nie mając pojęcia o konsekwencjach. wielu się już na GPL przejechało.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Warto poszukać wtedy kodu z licencją "biblioteczną" (LGPL czy jakoś tak)

- wtedy jeżeli doczepia się niezmodyfikowaną bibliotekę darmową do swojego produktu, nie trzeba publikować reszty kodu. IMHO to całkiem niezłe rozwiązanie z punktu widzenia komercyjnego. No bo kto np. będzie pisał nową implementację dekompresora JPEG2000 jeżeli jest gotowa do publicznego użytku. I nie musi przy tym publikować 100x większego kodu całej aplikacji graficznej korzystającej z tej biblioteki.

BTW: Bardzo dobrze wygląda też licencja BSD. Np. z systemu FreeBSD można bardzo dużo ciekawych kawałków kodu wyssać do swojego projektu i nikt się nie przyczepi.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

nie trzeba publikować kodu, jeśli korzysta się z biblioteki dzielonej. coś takiego spotyka się na dużych systemach, a pisząc na 8-bitowce (pewnie właśnie to robi autor wątku), kod łączy się statycznie. to w praktyce zrównuje LGPL z GPL. _niektóre_ biblioteki na LGPL zawierają wyjątki dla statycznego łączenia kodu, ale to nie reguła.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.