czujnik tensometryczny

Poszukiwam czujnika tensometrycznego, niedrogiego (tak do parudziesięciu zł), ale nie typowej belki , tylko w postaci "walca" - o ile w ogóle coś takiego istnieje.

Znaczy, wyobrażam sobie walec o średnicy paru cm, i przykładam siłę do czoła tego walca (niedużą siłę, max kilka kg, ale pewnie i poniżej 1kg wystarczy).

Wynaleziono cóś takiego ?

--- news://freenews.netfront.net/ - complaints: snipped-for-privacy@netfront.net ---

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

dodam jeszcze, że chodzi o pomiar niewielkiej siły, ale precyzyjny w miarę pomiar (chodzi o zmierzenie dość delikatnego nacisku palcem).

--- news://freenews.netfront.net/ - complaints: snipped-for-privacy@netfront.net ---

Reply to
sundayman

Siła jaka jest przyłożona nie ma żadnego znaczenia. Istotą działania tensometru jest odkształcenie, a co za tym idzie zmiana rezystancji. A dalej, no to mostek Wheatstone'a (tak się to pisze ??, hehe...). Bawiłem się swojego czasu tensometrami, proponuję zajżeć na produkty Honeywella. Cholera, korzystałem też z produktów pewnej firmy Niemieckiej, tylko nazwa jakoś mi ze łba wypadła. Mają w 3 dupy fajnych rozwiązań, np. tensometry w postaci gotowych skompensowanych mostków i jak się ich poprosi, to przesyłają próbki za darmola. Jak chcesz, to jak wróce z wyjazduwy do domu, to poszukam i dam precyzyjny namiar. Nie wcześniej niż w Niedzielę.

Reply to
Stachu Chebel

Byłeś kiedyś w sklepi i kupowałeś coś "na wagę"? Każda sklepowa waga jedzie na tensometrze. W co poniektórych bankach też mają liczarki banknotów "na wagę" - ciepiesz papierki na wagę, urządzenie wyświetla ilość papierków. wejdź se na

formatting link
tam znajdziesz konkretne noty aplikacyjne.

Reply to
Stachu Chebel

Aha!! I jeszcze jedno.. Jeszcze raz!! Siła nie ma nic do rzeczy. Ważne jest gdzie i jak zainstalujesz tensometr. Ważne jest tylko odkształcenie. Pierdyljon lat temu uczono nas w szkole średniej o prawie Hooke'a. W przypadku ośrodka anizotropowego, proszę nie mylić pojęć tensor - tensometr :)))

Reply to
Stachu Chebel

W dniu 2013-06-02 03:04, sundayman pisze:

Na tak małe siły chyba ciężko znaleźć. Chyba, że właśnie belkowe Ale ogólnie walcowe istnieją.

formatting link
Ale to nie będą koszty rzędu 50 zł. Rozbierz jakaś wagę łazienkową czy kuchenną. Albo zrezygnuj z tensometru i zastosuj układ elektrodynamiczny. Oparty na ustroju głośnika, detektorze położenia i wzmacniaczu sterującym cewką głośnika na podstawie sygnału błędu z czujnika położenia. Widziałem kiedyś taką dość precyzyjną wagę opartą na tej metodzie.

Reply to
Mario

A odkształcenie podlega prawu Hooke'a i zależy od sprężystości belki na której jest naklejony tensometr foliowy. Siła ma jak najbardziej znaczenie. Tensometry robi się z reguły tak aby dopuszczalne obciążenie dało zmianę napięcia w wysokości 2mv/V.

HBM albo Hoerbiger.

To nie jest tensometr tylko tak nap prawdę czujnik wydłużenia. Tensometrem stanie się gdy go nakleisz na element odkształcalny.

Reply to
Mario

Nie pleć głupot!! Wagi sklepowe mierzą z dokładnością 1g, o liczarkach banknotów nie wspomnę. I zresztą siła ma tu guzik do tego. Istotą jest sprężystość belki na której jest badziew naklejona. Zresztą sam o tym pisałeś. Widzę że coś przepisujesz, ale kompletnie nie rozumiesz zagadnienia.

Chyba, że właśnie belkowe Ale

Dla frajerów!!

Że co?! Najpierw układ dający prąd na wychylenie membrany, następnie "czujnik" jej położenia (ino nie napisałeś jak ta "czujka" działa), następnie jakiś "sygnał błędu".

Nie udzielaj porad w tematach o których nie masz zielonego pojęcia.

>
Reply to
Stachu Chebel

Poza tym, ze klient chce mierzyć włąśnie siłę.

Jest to istotne dla kogoś kto chce skonstruować tensometr o zadanych parametrach. Jak ktoś chce kupić tensometr to kupuje gotowy element pracujący w interesującym go zakresie.

Dla kogoś kto robi wagę to kupowanym elementem jest tensometr z określonym zakresem pomiarowym a nie czujnik foliowy.

Albo do zastosowaniu w urządzeniach które muszą mieć np 2000 działek elementarnych.

Ponieważ jest to układ z zamkniętym sprzężeniem zwrotnym to równie dobrze można powiedzieć, że prąd jest na końcu bo zamyka pętlę i równoważy układ :)

Dwie fotodiody, które w stanie równowagi są równomiernie oświetlone. Sygnał błędu to różnica miedzy tymi dwoma sygnałami.

Nawzajem , zwłaszcza jeśli nie odróżniasz czujnika siły do czujnika wydłużenia.

Reply to
Mario

No to teraz napisz coś o czujnikach siły. Na jakiej zasadzie działają.

Reply to
Stachu Chebel

Dnia Sun, 02 Jun 2013 12:13:34 +0200, Mario napisał(a):

Czy pod ta okragla obudowa nie kryje sie belka ? Czy to gorna pokrywa pelni role belki ?

formatting link

10zl :-)

Ciekawe jak to zrobione - belka pomiarowa z tensometrami, czy jakis foliowy czujnik nacisku ..

Chyba nie ma potrzeby, patrzac powyzej :-)

J.

Reply to
J.F.

Przy malych silach trzeba tak cienka ze typowe naklejki moga byc istotna przeszkoda. Ale zawsze mozna w krzemie wdyfundowac :-)

Ale tak sie dawniej robilo, a przynajmniej pisalo ze mozna zrobic.

J.

Reply to
J.F.

W rozważanym przez nas przypadku, na zasadzie pomiaru odkształcenia kształtki na której naklejono czujnik foliowy. Ale jak chcesz mieć dokładność rzędu 0,1% to stosuje się na przykład takie konstrukcje:

formatting link
żeby coś takiego zaprojektować to się trzeba trochę na tym znać. Jeśli nakleisz czujnik foliowy na zwykły płaskownik to uzyskasz błąd odchylenia od liniowości na poziomie kilku procent.

Reply to
Mario

W dniu 2013-06-02 14:27, J.F. pisze:

Chyba, że ktoś chce "domowymi sposobami" uzyskać dużą liniowość pomiaru

Reply to
Mario

Dnia Sun, 02 Jun 2013 14:41:48 +0200, Mario napisał(a):

Moge sie grubo mylic, ale zakladam ze to powyzej to jednak waga i jest w miare liniowa, przynamniej w zakresie 0.1-500g.

Podobne wagi laboratoryjne sa, i te sa na pewno dobrze liniowe, no ale one kosztuja o dwa zera wiecej.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-06-02 14:30, J.F. pisze:

formatting link

Reply to
JK

W dniu 2013-06-02 05:19, Stachu Chebel pisze:

Skoro już przywołałeś temat. Skąd pochodzi nazwa tensor? Tensometr est od tensus = napięty.

Myślałem, że tu rodowód jest podobny, bo tensory przydają się w mechanice ciała sztywnego. Ale wiki twierdzi, że pierwotnie to słowo okreslało pewną normę na matematycznych wynalazkach.

formatting link
Wie ktoś coś dokładniej?

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

W dniu 2013-06-02 14:27, J.F. pisze:

Małą uwaga. Ta waga jest do 100g lub 500 karatów, _nie_ do 500g. Widać specjalista od czytania nalepek na spodzie aukcje wystawił;-)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Dnia Sun, 02 Jun 2013 14:37:48 +0200, Mario napisał(a):

Hm, moze sie myle, ale IMO to liniowosc zalezy od materialu. I jest calkiem dobra, nawet dla "zwyklej" stali. Oczywiscie w zakresie odksztalcen sprezystych.

P.S. Gdzie mozna kupic tensometry, takie mozliwe do naklejenia we wlasnym zakresie ?

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 02 Jun 2013 16:18:37 +0200, bartekltg napisał(a):

Ok, tym niemniej widac ze i delikatne czujniki sa :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.