Cuda wianki przy podłączaniu mikroprocka/programatora?

Witam

Ostatnio trafiam na teksty o podłączaniu mikrokontrolerów AVR przez programator ISP na LPT, że należy tego robić przy włączonym kompie. Czyli za każdym programowaniem musiałbym wyłączać kompa żeby zapiąć programator na LPT albo włożyć ATmegę w podstawkę na programatorze? Jak to jest w praktyce? Faktycznie uszkodzi się procka?

Rafał

Reply to
elkacper
Loading thread data ...

Ja przepinam kablek przy wlaczonym kompie i ukladzie i jest ok. Mysle, ze wazna jest takze pewnosc polaczenia i niemoznosc zrobienia przypadkowego zwarcia.

Reply to
T.M.F.

I nie strzelać piorunami z palca w elektronikę ;)

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Ja robię tak, że programator jest podpięty na stałe do kompa, a złącze ISP podłączam i odłączam kiedy tylko chcę i póki co wszystko śmiga =)... . Nie sądzę, żebym w ten sposób cokolwiek ryzykował, ale głowy za to nie dam. Póki co nie udało mi się spalić żadnego LPT, więc chyba nie jest najgorzej :D:D... .

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Bac sie nalezy gdy wystepuje znaczna roznica potencjalow masy pomiedzy laczonymi urzadzeniami. Jakies dziwne kable podlaczone, np. telefoniczne, siec, antena itp.

Reply to
Krzysztof Rudnik

Innymi słowy NIE WOLNO tego robic gdy ma sie podlaczony do kompa MODEM lub kabel TV.... ewentualnie "chińskie" głośniki. :)

Reply to
Doker

Nie wolno podłączać czegokolwiek do portu drukarkowego podczas pracy kompa a to dla tego że port drukarkowy nie posiada zabezpieczeń i łatwo można go spalić. A jak? Wystarczy że masz polar na sobie i przy odrobinie pecha stworzysz ładunek elektrostatyczny o wartości kilku KV i po sprawie.

Dla tych co mówią że im dotychczas nic się nie stało to ja powiem tak. Mam płytkę z intalkami i służy mi jako podstawka pod kubek jak myślicie czy to do dobrze?

Oczywiście ciągłe restartowanie kompa było by uciążliwe dlatego wielu programistów (ja tez) buduje płytki testowe. Płytka ma cały układ zasilania, rezonator itp. Wszystkie wyprowadzenia z portów są zakończone goldpinami lub zaciskami śrubowymi. Podłączamy do nich różne elementy i testujemy program. Interfejs SPI w mikrokontrolerach AVR pozwala na programowanie procka bez wyjmowania go z układu.

Dzięki temu cały czas masz podłączony komputer i obserwujesz urządzenie.

Reply to
WWitkowski

I dlatego właśnie kupuje się dodatkową kartę IO za 40zł, a nie rzeźbi na porcie wbudowanym.

sword

Reply to
Adam Jurkiewicz

Dzięki za praktyczne informacje, właśnie takich mi brakowało. A jak się ma w takim razie zapinanie układu zbudowanego na mikroprocku do podłączania programatora SPI. Jeśli wykorzystuję linie SPI jednocześnie w układzie docelowym jako we- czy wy- to czy należy je jakoś specjalnie przygotować pod wykorzystanie zarówno jak linie programujące i we/wy?

Rafał

Użytkownik "elkacper" snipped-for-privacy@zdnet.com.pl> napisał w wiadomości news:dcin1d$acp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Reply to
elkacper

Oczywiście. Musisz zapewnić, że podczas programowania nic nie będzie przeszkadzało liniom transmisji ISP. Czyli np. mogą tam być podłączone przyciski zwierające linie do masy ale podczas programowania ich po prostu nie naciskaj. Jeżeli linie ISP pokrywają się z interfejsem SPI (w większości AVRów poza np. ATmegą128), musisz zapewnić, że żaden układ peryferyjny nie wystawi podczas programowania nic na linię MISO - wystarczy odpowiednim rezystorkiem wymusić nieaktywny poziom logiczny na jego linii chip select. Druga sprawa to pojemności i prądy - nie doczepiaj do linii ISP nic, co mogłoby (nawet pasywnie) zakłócić programowanie, czyli np. duże pojemności spowalniające zbocza transmisji ISP. Dołączanie diod świecących też może być szkodliwe w niektórych przypadkach (ale nie musi).

Reply to
Adam Dybkowski

Dzięki. Postaram się rozważnie podejść do tematu. Być może dzięki podpowiedziom uda mi się nie "sparzyć" na starcie. Dzięki

Rafał

Reply to
elkacper

BTW: Odpowiadaj _pod_ przycietym cytatem. W przeciwnym wypadku dyskusja wyglada w taki sposob:

A: Ponieważ zaburza kolejność, w jakiej ludzie normalnie czytają tekst. Q: A dlaczego odpowiadanie nad postem jest takie złe? A: Odpowiadanie nad postem. Q: Co jest najbardziej denerwującą rzeczą na usenecie i w emailach?

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.