Chce rozpocząć naukę programowania mikrokontrolerów. !konkretna potrzeba!

Moze okresl czy chcesz mierzyc roznice jakis dwoch zblizonych napiec, czy pochodna jednego napiecia po czasie?

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik
Loading thread data ...

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dbel3j$fop$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

no ok...to może podpowiesz konkretne rozwiązanie?

Reply to
invalid unparseable

Pochodna po czasie.

Reply to
invalid unparseable

Właśnie o to chodzi żeby zrobic jak najmniejszą płytkę :-)

Mam nadzieję, że będzie mi dane...

(programator).

Mógłbyś zaproponować jakiś konkretny tani model? Chodzi również o to aby zrobienie programatora nie było kłopotliwe. Jak już wpomniałem znalazłem to: przetwornik ADS1110 16-bit I2C

formatting link
do niego mikrokontroler ( AT89C2051)
formatting link
Czy ten mikrokontroler to 8051?

Czy mogę uderzyć na priv z paroma pytaniami?

pozdro, Michał

Reply to
invalid unparseable

Hmmm... nie wiedzialem, ze na pl.misc.elektronika sa trolle... Czy to moze jakas osobista wycieczka?

Reply to
Jack Houseman

Jak juz napisalem w sasiednim watku akurat zajmuje sie procesorkami typu PIC i programuje je w ASM, AVR proponowalem, ze wzgledu na dosc duza popularnosc wsrod poczatkujacych - taka obila mi sie o oczy :-) Byla kiedys lista dyskusyjna dotyczaca programowania w Bascomie - na portalu elektroniki praktycznej - jesli jest tam nadal, to tam znajdziesz z pewnoscia wielu chetnych do pomocy - rowniez poczatkujacych. Zreszta moze ktos, kto czyta ten watek wypowie sie w tej sprawie tutaj? (byle sensownie ;-) )

Tak - rodzina 51

Nie ma sprawy.

Reply to
Jack Houseman

Witam.

Jak/czym/czy/po co programuje się przetworniki A/C ?

Jeśli chodzi o naukę jakiegoś konkretnego sposobu programowania cyfraków to się nie obawiam. Problem na razie widze w wyborze odpowiedniego zestawu do moich potrzeb. Jeśli mógłbyś mi pomóc...byłbym bardzo wdzięczny.

Załóżmy,że napiecie,które mierzę(podłączam do przetwornika A/C) nie jest obarczone żadnym błędem. Czy sam przetwornik może być przyczyną jakichś błędów ?(mówimy o danych 16bitowych). Sygnał z przetwornika do mikrokontrolera leci(jak przypuszczam) szeregowo? Prosze , zaproponuj jakieś elementy, dzięki ktorym szybko mógłbym zacząć, mam już pełną wersję bascoma, ale nie boję sie programować w jakikolwiek sposób. Obecnie nie mam pojęcia jak zorganizować sprzęt- zakup dwóch scalaków to nie kłopot, problem w podłączeniu tego do kompa i zaprogramowaniu(samym wysłaniu informacji). Oczywiście chciałbym aby wszystko nie było zbyt drogie. Z góry thx za ewentualną pomoc. pozdro, Michał

Reply to
invalid unparseable

Znowu zonk.....mialo isc na priv , no ale niech juz bedzie :-)

Reply to
invalid unparseable

Dnia Mon, 18 Jul 2005 10:07:21 +0200, Michał T napisał(a):

plisss, nie przenoscie tej dyskusji na PRIV, moze byc b. przydatna, np. dla mnie! PROSZE!

Reply to
HaveAnO

Użytkownik Michał T napisał:

Zalezy do jakigo rodzaju chemi. Duży asortyment mają np Linear Technology i Maxim.

Do kontroli wystarczy przetwornik 10-bitowy, ale napięcie trzeba znormalizować do wartości jednej celi (podzielić analogowo). Z przetwornika 10-bitowego wbudowanego w procesor osiągniesz czyste 10 bitów, TYLKO trzeba umieć zaprojektowac tor analogowy i płytkę :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Jack Houseman napisał:

Eeee. Żartuję sobie z czowieka, który musiał skrócić kable aby odzyskać 3 bity ;)

Reply to
A.Grodecki

To zalezy od typu przetwornika - czasami nie potrzeba nic programowac - po prostu odczytuje sie dane, a czasami moze byc potrzebne zaprogramowanie jakiegos konkretnego trybu pracy - szczegolowy opis to juz w datasheet'cie scalaka. Generalnie tego typu "programowanie"=ustawienie trybu pracy.

Przetworniki A/C maja bledy typu blad kwantyzacji, czy nieliniowosci charakterystyki - generalnie nalezy to do producenta i uzytkownik nie ma wplywu na te bledy - moze decydowac jedynie o wyborze danego typu scalaka. Zwrocilbym tu tez baczna uwage na zrodlo napiecia odniesienia - jego niestabilnosc moze skutecznie niweczyc inne starania o uzyskanie "czystego pomiaru". Niektore przetworniki dysponuja wewnetrznym zrodlem, a inne potrzebuja zewnetrznego (ew. jest mozliwosc wyboru).

A to moze byc roznie - w zaleznosci od typu przetwornika - do zastosowan "domowych" wygodniejszy bedzie interfejs szeregowy.

Tutaj sa adresy stron skad mozna sciagnac oprogramowanie na PC do zaprogramowywania procesorow

PonyProg2000

formatting link
- tu sa schematy przystawek do konkretnych procesorow.

i ICPROG

formatting link
Jak juz powiedzialem nie jestem specjalista od AVR'ow, ale po przejrzeniu strony producenta i mozliwosci softu do programowania procesorkow wychodzi mi, ze chyba niezlym wyborem dla poczatkujacego bylby procesorek AT90S2313 (obslugiwany przez PonyProg'a) Producent co prawda pisze, ze obecnym zamiennikiem tego procesora jest ATTiny2313, ale soft do programowania nie obsluguje tego procka. Jest to mniej wiecej odpowiednik AT89C2051 - przynajmniej jesli chodzi o wiekosc pamieci programu i RAM - w reszte ukladow wewnetrznych nie wnikalem.

Musisz sprawdzic co Ci Bascom obsluguje - sa jeszcze prostsze procesorki np. AtTiny12, ale ma on tylko 32 bajty RAM (czy tez jak oni to nazywaja rejestrow) - nie wiem czy Bascom daje rade cos na tak malej przestrzeni. No i ma tylko 8 nozek - z czego dwie to zasilanie :-)

Jesli chodzi o wybor przetwornika to zostawil bym go na sam koniec, poki co trzeba chocby ta przyslowiowa diode LED na porcie zapalic :-) Ale wybor interfejsu I2C wydaje sie dobrym wyborem - przyda sie takze do innych scalakow.

Pojawilo sie tez ostatnio sporo ksiazek dotyczacych mikrokontrolerow - AVR, PIC...Moze warto odwiedzic jakis Mpik i chocby przejrzec - a jak sie spodoba, to i kupic :-) No chyba, ze masz juz cos...Zdaje sie, ze nawet o Bascomie cos widzialem.

No i tak dalej, dalej, dalej :-))

Reply to
Jack Houseman

No wlasnie sie zastanawialem, czy Ty na powaznie czy zartem :-))

A uklad by po prostu testowy - stad na kablach, a docelowo mial byc na plytce, w poblizu procesora - co pozniej zrobilem.

Dalem to tylko jako przyklad, ze kilkunastocentymetrowe kable juz potrafia wylapywac zaklocenia, na tyle, ze przy 10 bitach jest to widoczne - a co dopiero przy 16 czy 18? :-)

Reply to
Jack Houseman

Kontroler może być dowolny, co najwyżej będziesz musiał dorobić programową obsługę I2C.

Niestety tak.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Do programowania ATtiny2313 (i innych AVR'ow) polecam ISP Programmer:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.