Chce rozpocząć naukę programowania mikrokontrolerów. !konkretna potrzeba!

Witam!

Moje doświadczenie: Marne- jeśli chodzi o elektronikę, to jedynie szkoła średnia - trochę analogowa i cyfrowa. jeśli chodzi o programowanie czegokolwiek to C++ i Java (programowaliśmy COŚ na elektronice na studiach,ale tylko 3h jako ciekawostka - nawet kumaty byłem, ale asembler mi nie odpowiada).

Moja potrzeba: Jest sobie napięcie (analog) zmieniające się w granicach

0-2000mV.....(hmm ...z dokładnością 0,025mV potrzebną do obliczenia pewnych rzeczy...) Chcę wyświetlać na LCD to napięcie (dokładność 1mV) oraz (powiedzmy w drugiej linii LCD) pewną wartość obliczoną z poprzednich kilku wartości napięcia.

Wiem, że z punktu widzenia elektronika to że tak się do tego zabieram może wydac się głupie, ale cóż... Właśnie niedawno się dowiedziałem, że pomocne może mi być coś co się zwie mikrokontrolerem :-) , podobno ma toto przetwornik A/C wbudowany i można zaprogramować takiego cudaka.....sorry, że tak piszę ale nie mam pojęcia o tym.

Napiszcie proszę czy mój problem jest do rozwiązania w ten sposób.( Jeśli tak to będę zadawał jeszcze pytania... :-) ) Serdecznie pozdrawiam. Michał.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Użytkownik "Michał T" <lotnick[NOłsPAm]@epf.pl> napisał w wiadomości news:dbe7tr$c2c$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Powiem tak; to co piszesz, Twoja "wiedza" hmmm... Wymagasz dokładności 0.00125%, rozdzielczości jeszcze większej na pewno. Moje zdanie - pisarz powieści fantastycznych. Do tego będzie Ci potrzebny dobry, naprawdę dobry fachowiec elektronik i trochę $. Wybacz ale ja tutaj nie widzę zajęcia dla człowieka który chce się uczyć.

Twój problem wymaga oddzielnego dobrego przetwornika A/C, dobrych układów wejściowych, arytmetyki miejscami conajmniej 24bitowej albo więcej zależy od dokładności... Wiedzy o propagacji błędów obliczeniowych, czyli metody numeryczne w asemblerku :-)

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Pomyliłem rozdzielczość z dokładnością.

Może inaczej:

Zrobiłem układ analogowy i w nim w pewnym miejscu mierzę napięcie w [mV] (teraz jest to miernik za 10zł, a w przyszłości chciałbym by była to pierwsza linijka wymarzonego małego LCD). Napięcie zmienia się w czasie różnie--> chcę zauważyć różnice rzędu

0,025[mV] w czasie 0,25[s] i wyświetlić szybkość zmiany napięcia.

Naprawdę jest to takie skomplikowane? Jeśli chodzi o programowanie to wydaje mi się, że można programować w C.

Skoro jest aż tak biednie to jaka jest możliwość przejścia z napięcia analogowego na wartość cyfrową i analizowanie tej wartości w programie?

Reply to
invalid unparseable

Problemem jest owa rozdzielczosc - dla 16 bitowego przetwornika A/C dla zakresu 0-2V rozdzielczosc wynosi 0,03mV - Ty potrzebujesz jeszcze wiekszej wiec przetwornik musialby byc conajmniej 18 bitowy. Czyli obrabiamy licznby

18 bitowe w programie. Przy tak malych poziomach napiec uklad bedzie bardzo podatny na wszelkie zaklocenia itp....itd... Wymaga specjalnych zabiegow zeby tego uniknac. Jestes pewien, ze potrzebujesz az tak duzej rozdzielczosci? Zdaje sie, ze napiecie indukowane przez pobliska stacje radiowa w kawalku drutu bedzie wieksze :-)
Reply to
Jack Houseman

potrzebujesz 18 bitowej rozdzielczości. Ten układ pod względem cyfrowym jest banalny (za wyjątkiem tego, że potrzebujesz zewnętrznego AD, bo nie widziałem proca z AD lepszym od 1 bitów), ale układ analogowy, zasilanie, prowadzenie masy jest, jak mawia kolega, subtrywialne. Nawet, jak zrobisz wszystko z 20bitowym AD, to co ci z tego, jak wskazania będą tańcowały od 12 bitu w dół. Albo zmień rząd wielkości rozdzielczości (250 mikrowolt już będzie do złapania), albo daj to komuś do zrobienia. Woltomierzem za 10zł też osiągniesz dokładność rzędu miliwolta góra.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Woltomierzem za 10zł też osiągniesz dokładność rzędu

Obecnie zadanie pomiaru tej różnicy o której wspominałem spełnia dodatkowy układ do którego....podłączam drugi miernik za 10zł i mierzę prąd +-50uA...

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Michał T" <lotnick[NOłsPAm]@epf.pl> napisał w wiadomości news:dbeeaj$r5c$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

mierzenie małej różnicy napięć jako wynik odejmowania 2 pomiarów, to pomiarowa pomyłka przy takich środkach. Zmień założenia, mierz różnice. Ale tutaj trzeba też precyzyjne układy pomiarowych wzmacniaczy różnicowych. To nadal nie jest rozwiązanie trywialnie. wiesz ile uV generuje się na np. stykach przekaźnika?, i każdym styku 2 różnych metali?. nie tak hop siup. Kiedyś miałem kontakt z fizykiem który chciał zostać elektronikiem bo wydawało mu się wszystko proste, podczas omawiania woltomierza 8 cyfrowego jego pomysłu - poddałem się

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

0,025 byłoby ideałem, ale 0,03 już mnie zadowala :-)

Biorąc pod uwagę to, że próbkowanie może odbywac się z dużą częstotliwością, pobawię się uśrednianiem pomiarów. W projekcie chodzi mi o to aby określić tendencję wzrostu/spadku napięcia w [mV/s] czyli jak zmieniło się napięcie w ostatniej sekundzie. Dotychczas układ analogowy nie miał problemów z uzyskaniem wystarczającej dla mnie dokładności . Nie jestem elektronikiem, znalazłem dawno temu opis układu i go zrobiłem, ale dwa mierniki podłączone do płytki nie stanowią kieszonkowego urządzenia o jakim marzyłem.

Wydaje mi się, że będę próbował: Na razie znalazłem to: przetwornik ADS1110 16-bit I2C

formatting link
do niego mikrokontroler ( AT89C2051)
formatting link
ś tani LCD za parę zetek chyba kupię? język -BASCOM powiedzcie mi jeszcze czym się to programuje.

Jeżeli macie jakieś lepsze propozycje to bardzo chętnie.... Jak się nie uda to i tak będzie fajna zabawa, nie takie to drogie jak sądziłem.

pozdrawiam serdecznie, Michał

Reply to
invalid unparseable

Witam A mam pytanie: co i gdzie studiowałeś? Pozdrawiam

Reply to
Sirtap

Układ analogowy wychwytuje zmianę około 0.1-0.5 [mV] w czasie 1[s]. Minimalna dokładność jaka będzie wystarczała do zakwalifikowania urządzenia jako 'przydatne' to właśnie 0.5[mV/s].

Zamierzam się w to pobawić tak czy siak..... nie marudź już Łukasz ;-) (tylko mi się nie obraź) pozdro Michał

Reply to
invalid unparseable

A co? Chcesz mi doje...ać , że dziadowskie studia skończyłem :-)

Politechnika Śląska, wydz.Mechaniczny Technologiczny, spec.Modelowanie komputerowe układów i procesów. ( ale nie układów elektronicznych tylko mechanicznych w ogólnym tego słowa znaczeniu :-) )

Wg. mnie bardzo fajne studia, a że nie związane z elektroniką to juz trudno...

pozdro

Reply to
invalid unparseable

To ciebie tłumaczy całkowicie.

A politechnika Śląska jest OK. Doktor z optoelektroniki na mojej polibudzie jest z PŚ i kosi nieźle.

Pozdrawiam

Reply to
Sirtap

Czasami analogowka jest lepsza od cyfrowki :-) Moze wogole daloby sie pominac czesc cyfrowa?

Ciekawy jestem czy nie moznaby wykorzystac tego ukladu analogowego, tylko zamiast miernikow dac przetwornik(i) A/C (co na jedno wychodzi). Moze daloby sie mierzyc roznicowo - jesli nie jest potrzebny caly zakres

0-2V, a tylko jakis wycinek - mozna by go wzmocnic i skupic sie tylko na nim. Swojego czasu obily mi sie o oczy wzmacniacze do termopar - ciekawe czy one nie moglyby sie w tym ukladzie przydac?..Ale trudno wyrokwac nie znajac ukladu.
Reply to
Jack Houseman

No właśnie tak chcę zrobić, wywalić mierniki i dać wyniki na LCD.

To są jakby 2 zadania:

1.Pomiar napięcia 0-2000mV 2.Chyba to trudniejsze -pomiar różnic napięć (obecne minus to sprzed 0.25s). Dodam, że zmiany te oscylują w granicach+-20[mV/s] czyli 5[mV na pomiar co 0,25s] a przez zdecydowaną większość czasu wynoszą okolo 1mV/s
Reply to
invalid unparseable

Wyglada to na jakis uklad do badania tendencji. Wykorzystanie mikroprocesora do tego celu wydaje sie jak najbardziej na miejscu (analiza w czasie) Jezeli nie jest wazna wartosc bezwzgledna, a raczej tendencja zmian, to moze ten uklad zadziala - nawet jesli beda sie na to nakladaly jakies zaklocenia. Niedawno bawilem sie pomiarem za pomoca 10bit A/C i przy zrodle napiecia oddalonym o jakies 15-20cm (na kablach) mozna juz bylo zaobserwowac oscylacje wyniku pomiaru w granicach +/-3 bitow - mimo zastosowania kondensatorow do masy rzedu 1uF. Po przeniesieniu ukladu na plytke drukowana i zmniejszeniu odleglosci miedzy zrodlem napiecia, a wejsciem przetwornika do 1-2cm oscylacje ustaly.

Jezeli Twoje pomiary sa "na kablach" tzn. zrodlo napiecia bedzie oddalone o dosc znaczna odleglosc to moze byc kiepska sprawa.

Pobawisz sie, to zobaczysz :-)

Jesli chodzi o procesor, to ze wzgledu na to, ze i tak trzeba dac zewnetrzny przetwornik A/C, chyba prawie kazdy nadaje sie do tego celu :-) Wypadaloby wiec wziac taki, ktory daje sie latwo programowac (programator). Teraz modne sa procesorki AVR - moze ktorys z nich?

Reply to
Jack Houseman

Użytkownik Michał T napisał:

Do ładowania akumulatorów są gotowe scalaki:) Nie trzeba się męczyć z elektroniką, szczególnie jak się (bardzo) niewiele umie - tylko programować. Wystarczy złożyć układ z aplikacji producenta.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Jack Houseman napisał:

Jest szansa, że ktoś poradzi sobie z takim miażdżącym problemem ( :)))) ) jaki Cię rozłożył. W końcu ludzie robią różne mierniki o rozdzielczości i dokładności lepszej niż 1% ;)

P.S Teraz wiel dlaczego AVR-owcom oferuje się przetworniki 8-bitowe: bo to i tak za wiele dla nich :)))))))

Reply to
A.Grodecki

To ma byc do mnie, czy autora watku?

BTW. jesli o mnie chodzi to akurat uzywam procesorkow PIC :-)

Reply to
Jack Houseman

Chcesz dokładności 17 bitów... Bez żadnego doświadczenia... Moja rada: idź na piwo. Efekt koncowy w postaci niezrealizowania układu będzie dokładnie taki sam, a metoda jego osiągnięcia bez porównania przyjemniejsza.

Pozrdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Użytkownik Jack Houseman napisał:

Do Ciebie.

Koniec świata! :)

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.