Bezpiecnziki SMD

Witam! Nigdy nie korzystalem z bezpiecznikow SMD stad moje pytanie - jak to sie zachowa ochraniajac obwod 230V 4A? Rozumiem, ze jak zrobie zwarcie to pewnie odparuje, ale przy normalnym przekroczeniu pradu to zachowa sie tak jak polimerowy? W sensie odlaczy i po ostudzeniu bedzie dzialal dalej prawidlowo? Czy moze lepiej sie nie wyglupiac i zastosowac normalna wkladke 20mm ?

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

Witam!!

SMD oznacza tylko typ montażu, nie określa sposobu działania bezpiecznika!! Są bezpieczniki SMD topikowe i bezpieczniki SMD polimerowe :)... Każdy zachowuje się tak, jak jego "większy" odpowiednik, choć może mieć inne parametry (czas działania itp)... W przypadku SMD obawiałbym się o łuk elektryczny - mała odległość pomiędzy padami...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

No tak podejrzewalem, ze SMD to nie wystarczy, po prostu w TME jest taka kategoria - bezpiecnziki SMD. Zobacz np. na to:

formatting link
ze to jakas odmiana polimerowego? Ale jak to sie spisuje w obwodach 230V?

Reply to
T.M.F.

najprawdopodobniej źle zakładasz. Na 99.9% są to bezpieczniki topikowe, bardzo upierdliwe moim zdaniem. Jak zadziała to musisz go wymienić, jak normalne. W obwodach 230V działają tak samo, jak normalne. Miałem takowe w głowicy kamery przemysłowej i po drugim razie wyprowadziłem druty na zewnątrz obudowy i dodałem oprawę na normalną wkładkę dyndającą ;-). Bezpiecznik był na drugiej płytce czteropłytkowego sandwitcha.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

Nie bardzo rozumiem, w czym mają być takie upierdliwe. Bezpiecznik, czy to SMD, czy wymienny nie jest od tego, żeby się ciągle przepalał, był wymieniany na nowy (i może jeszcze drutowany) i tak w kółko aż się w końcu zwali coś na dobre. Mam wokół siebie bardzo dużo urządzeń z bezpiecznikami SMD i nic się z nimi nie dzieje.

Miej pretensje do konstruktora tej kamery, ale nie za umieszczenie bezpiecznika, lecz za jego bezsensowne dobranie do danego zastosowania. Ewentualnie do siebie za niedotrzymanie parametrów zasilania.

e.

Reply to
entroper

Powitanko,

Nie ma polimerowych na takie napiecia. Ani SMD, ani przewlekanych. 60V to max.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Dziwne - na stronie TME znajduję 4 typy takich bezpieczników na

240V...
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Powitanko,

Racja, przesadzilem z tymi przewlekanymi. Piekarz tak powiedzial jakem u niego szukal.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Powitanko,

Link?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Ok, dzieki wszystkim za rozjasnienie mi sytuacji. Skoro to zwykly topikowy, a SMD sa na niskie prady to oleje sprawe i wloze zwykly rurkowy 20mm. Ma to zabezpieczac sterownik pomp do CO i CWU, w sumie jak zrobie zwarcie to i tak mi triak odparuje najpierw, bezpiecznik ma byc tylko tak - dla jakiegostam dodatkowego bezpieczenstwa.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. pisze:

Da się tak zabezpieczyć bezpiecznikiem, by nie popsuł się trak podczas zwarcia. Szczególnie wtedy gdy jest załączany w zerze. Robiłem takie testy z powodzeniem. Wystarczy bardzo szybki bezpiecznik FF no i odpowiednio dobrany triak.

Reply to
EM

Triaki normalne BT138 na 600V. W sumie mi nie zalezy, bo zwarcie jest skrajnie nieprawdopodobne. A jesli sie zdarzy - no coz, pech.

Reply to
T.M.F.

I tu jest różnica - czy mówimy o gotowych urządzeniach czy o prototypach?? ;> Czy o zastosowaniach użytkowych, czy eksperymentalnych ;)... w tych drugich lepiej stosowac wielokrotne, bo tam bezpiecznik służy do tego, żeby się przepalać i zapewne prędzej czy później zostanie zastąpiony rezystorem zerowym ;P;P;P...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.