Battery State of Charge (SOC) Determination

Poszukuje osoby, ktora interesuje sie (lub chce sie blizej zainteresowac) tematyka okreslenia ilosci energii w akumulatorze - mowiac w uproszczeniu - okreslenia stopnia naladowania akumulatora typu Lead Acid.

Celem bedzie skonstruowanie urzadzenia mikroprocesorowego okreslajacego stopien naladowania akumulatora, za pomoca zaawansowanych metod tj logika rozmyta, sieci neuronowe

wiecej informacji w sekcji 'Calculating the SOC' na

formatting link
Bardzo prosze o kontakt powaznie zainteresowanych udzialem w tym projekcie. btw: Moze to byc przy okazji ambitny temat na prace dyplomowa

pzdr,

:: Marcin Jablonski

Reply to
Marcin Jablonski
Loading thread data ...

Temat badawczy ciekawy, ale technika juz sobie z nim poradzila bez takich wyrafinowanych metod.

Trzeba do akumulatorka dokleic malego scalaczka - monitor baterii.

J.

Reply to
J.F.

nie za bardzo widze w tym zastosowaniu miejsca na sieci neuronowe.. liczenie ladunku wyglada na duzo prostsze i swietnie sie sprawdzajace, i nie widze co duzo wiecej da sie w tym kierunku zrobic..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik Greg(G.Kasprowicz) napisał:

Autorowi wątku chodzi pewnie o bardziej złożony problem. Np ładujemy ogniwo "do pełna" (znamy wartość wpompowanego weń ładunku) w temperaturze +20C. Następnie przez jakiś czas rozładowujemy prądem powiedzmy 0,2c. W nocy temperatura spada do -10C i ogniwo przez krótki czas dostaje popalic prądem 3c, w dzień ogniwko się zagrzało na słoneczku do temp 40C... itd. itp. Ile ładunku pozostało w ogniwie gdy temperatura wynosi aktualnie 15C ? ;-) Nie chodzi o stwierdzenie czy ogniwo już zdechło, tylko ile można z niego jeszcze pociągnąć w danych warunkach.

P.S. Tak tylko sobie oczywiście gdybam, ale podobnie jak Koledzy nie bardzo widzę zastosowanie sieci neuronowej do tego celu, a przynajmniej będzie to pewien przerost formy nad treścią...

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik H.D. napisał:

Wnosi, wnosi ;-)

A o jakich akumulatotach Kolega pisze ? NiCd, NiMH ? LiIon ? Efekt "pamięciowy", o którym Kolega napisał występuje głownie w alumulatorach zasadowych NiCd i w znacznie miniejszym stopniu w NiMH. W litowych jest w zasadzie pomijalny. Ale nawet gdybyśmy brali pod uwagę ogniwa NiCd, to efekt pamięciowy wnosi do opisanego zagadnienia b.dużo... tzn. dodatkowo komplikuje zagadnienie.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.