Bascom AVR + LCD = d.... :(

Witam.

Ostatnio zaczalem sie bawic Bascomem i mam pewien problem. Wszystko dotyczy modulu LCD na popularnym Hitachi. Podczas dotychczasowych doswiadczen z assemblerem wszystko bylo ok.

  1. Czy BASCOM wogole umie korzystac z linii RW modulu LCD ?
  2. Ponizszy program nie dziala :( ale dlaczego to nie wiem. Na wyswietlaczu widac cale czarne pola w gornym rzedzie. Poniewaz do linii D4-D7 sa podlaczone LEDy to widac, ze cos do wyswietlacza jest wysylane. Z lektury Googla dowiedzialem sie, ze to jest zle zainicjowany modul. Ale co tu jest zle ?

Kontrolnie zamienilem nawet E i RS, ale nic sie nie zmienilo :( LCD to WM-C2402M

$crystal = 4000000 $regfile = "8515DEF.dat"

Config Lcd = 20 * 2 Config Lcdpin = Pin , Db4 = Porta.0 , Db5 = Porta.1 , Db6 = Porta.2 , Db7 = Porta.3 , E = Portd.7 , Rs = Portd.5

Config Porta = Output Config Portb = Input Config Portc = Output Config Portd = Output

Cls Lcd "Test"

Do Set Portc.3 Waitms 500 Reset Portc.3 Wait 1 Lcd "1 2 3" Loop

End

Reply to
Slawomir Sidor
Loading thread data ...

Witam.

powiedz jeszcze co zrobiles z linia E wyswietlacza

Reply to
Tomek

Ja mialem kiedys taki banalny problem ze az wstyd sie przyznac, linie kontrastu na stale do Vcc podpialem, bo sobie wymyslilem ze to bedzie najwiekszy kontrast. Objawy mialem podobne, wszystkie sie swiecily. Sprawdzalem program, po kolei polaczenia Dopiero jak dalem potencjometr do regulacji pomoglo

Moze to glupie ale ....moze cos pomoze

pozdrawiam Pablo

Reply to
Pablo

Podlaczona do portu D, zgodnie z opisem w podanym programie.

Reply to
Slawomir Sidor

Jakiś rok temu miałem problem z wyświetlaczem 1 linia 16 znaków. Z nieznanych mi przyczyn akurat _ten_ egzemplarz wymagał znacznie większych opóźnień i standarowe procedury BACOM'a nic nie dały. Podłaczenie dowolnego innego moduliku bez zmian w programie oczywiście rozwiązało problem. Wyświetlacz mam nadal, w zasadzie niczym się nie różni na płytce od innych, ale coś z nim nie tak, wymaga strasznie dużych opóźnień (udało mi się go odpalić ręcznie sterując liniami i wstawiając opóźnienia rzędu 50ms między praktycznie każdą zmianą na liniach).

Reply to
Sebastian Bialy

Slawomir Sidor snipped-for-privacy@graficomp.com.pl> napisał(a):

Witam. Więc ja tylko dla porządku zapytam , czy linia R/W jest podłączona do GND ? Jeśli tak , to pozostaje oszukać Bascom-a i wmówić mu , że kwarc to np.16 MHz ,a wtedy wszystkie procedury opóźniające będa 4-krotnie dłuższe i byc może Twój LCD ożyje :-).Ma się rozumieć , że tylko w programie testowym , bo w poważniejszych zastosowaniach ten "numer" z oszukanym $CRYSTAL nie przejdzie. Trafiłem kiedyś na LCD , który był kompatybilny z HITACHI , ale do działania na 4 bitowej szynie danych , musiał mieć linie D0-D3 połączone z GND inaczej ani rusz. ;)

Życzę powodzenia. Piotrek Sz.

Reply to
Piotrek Sz.

Do procesora, ale nie znalazlem w Bascomie instrukcji zeby z niej korzystac. Oczywiscie mozna napisac swoje procedury, ale jesli mam do wszystkiego pisac swoje to wracam do assemblera, tam juz je mam.

A widzisz. Zaraz mu tak zrobie, podlacze RW do masy i pokombinuje z ujemnym napieciem na kontrast zeby byl wyrazny (teraz jest czytelne na granicy rozsadku).

PS: Tymczasowo podlaczylem VFD i dziala. Jak na dobrodziejstwa i powszechnosc LCD to straszne to badziewia.

Reply to
Slawomir Sidor

Wyświetlacze też są _taktowane_, może ten Twój ma coś nie tak z zegarem?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Nie wykluczam, w sumie mi na nim w ogóle nie zależy. To jest staruszek straszny, zardzewiała ramka wyświetlacza itd. Coś w rodzaju eksponatu muzealnego. Rozumiem, że generatorem jest jakiś RC, bo raczej kwarcu nie widzę, a nie przypuszczam, żeby był wbudowany ? Pytam raczej z ciekawości ...

Reply to
Sebastian Bialy

Jasne, co do generatora, moze byc na r/c abo jakis ceramiczny.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.