Barwne plamy na kineskopie

Witam grupowiczow

Prosze o rade. Posiadam TV Grundig linia Elegance (25'", 100 Hz) opraty na jeszcze kineskopie bance - nie palskim. Przepraszam ale nie pamietam dokladnego modelu. Moj problem wyglada nsatepujaco:

Przy podlaczeniu wyjscia karty telewizyjnej z kompa kablem S-Video (15 metrowym) do wejscia Euro w TV (poprzez odp. przejsciowke), na kineskopie po bokach pojawiaja sie przebarwienia. Podstawowy problem sugerowany przez serwis czyli namagnesowanie jest wykluczony poniewaz w poblizu TV nie pracuja zadane urzadzenia wytwarzajace odp. silne pole magnetyczne a po odlaczeniu kabla przebarwienia po jakim czasie znikaja.

I tu moja prosba do szanownych grupowiczow oraz pytanie: czy mozna cos z tym zrobic (np pierscien ferytowy na kabel S-Video) lub czy nalezy to zglaszac do serwisu jako potencjalne uszkodzenie?

Reply to
Wloski
Loading thread data ...

IMO dopóki nie zrobisz zdjęcia i nie pokażesz, to nikt ci nic mądrego nie powie. No... możesz najpierw opisać kształt, kolorystykę, dynamikę, im szczegółowiej tym lepiej.

Reply to
Jacek Maciejewski

Idac za rada Jacka Maciejewskiego uszczegolawiam opis. Plamy poajawiaja sie w roznych miesjcach i w roznym ksztalcie tj.

- pojawiaja sie w poloie wysokosci ekrenu, mniejwiecej symetrycnie ok 10 cm. od bocznej krawedzi kineskopu w postaci 2 plackow - lewy zielono-zolto-czasem brazowawy a prawy rozowo-fioletowy zalezy pewnie na jakim tle.

- pojawiaja sie jako przebarwienia w gorncyh naroznikach kineskopu (te same kolory)

- pojawia sie jako widoczny pasek koloru rozowo-fioletowego wzdluz prawej krawedzi kineskopu przy czym przy samej krawedzi odcinajacy sie mocno a im blizej srodka kineskopu tym bardziej sie rozmywa.

P.S. Na poniedzialek postaram sie skombinowac fotki jak kolega POZYCZY MI APARAT. :-)

Reply to
Wloski

W njusie: crmghf$4kt$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl,

*Wloski* snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nabazgral(a):

Mogl bys sprawdzic to na krotszym kablu lub innym sprzecie? Moze kabel zbiera zaklocenia, roznica potencjalow itp. dlatego takie efekty?

Reply to
Rafal

Qrna, mnie to się z niczym nie kojarzy. Gdyby to się nie pojawiało tylko przy pracy z kompem, to bym powiedział że maska sie urwała i lata po kineskopie :) Jednak poczekam na fotkę :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Czesc! Kiedys byly problemy z TV po wlaczeniu telegazety. Tez dostawaly takich plam na jednolitych barwnych powiezchniach. Przy duzych przekatnych i nie invarowych maskach byl problem z przegrzewaniem. Telegazeta ma sporo takich powierzchni. Normalny (dynamiczny) obraz TV juz nie. Moze caly problem w tym, co produkuje najpierw Twoj komputer? Bez zdjec i dodatkowego sledztwa nic wiecej nie wymysle. Jeszcze jedno - sprawdz TV odlaczony od pozostalych kabli, tzn .anteny i euro do magnetowidu, tunera sat. Tylko siec elektryczna i komputer. Pozdrawiam Maciek

Reply to
Maciek
Reply to
Marek Dzwonnik

Zakłócenia od sieci energetycznej nie mają prawa być na ekranie nieruchome. Tak było w dawnych czasach czarno-białej telewizji, przy odbiorze lokalnego nadajnika - generatory odchylania pionowego były synchronizowane siecią. W lampowym telewizorze z wyschniętymi elektrolitami odwrotne włożenie wtyczki do sieci powodowało, że postaciom spłaszczały się głowy a wydłużały nogi lub odwrotnie. Przy transmisjach z zagranicy postacie bardzo śmiesznie "kucały", bo polska sieć nie była synchroniczna z zachodnią. W kolorowej telewizji częstotliwość odchylania otrzymuje się z podziału generowanej na kwarcu wielokrotnej podnośnej chrominancji i wynik z definicji jest (na ktorymś miejscu po przecinku) różny (mniejszy) od 50 Hz. Elektrownie, mimo, że teraz chyba synchroniczne nawet w całej Europie (tu się nie przysięgnę) jednak trochę "pływają" Zakłócenie też musi "pływać".

Moim zdaniem, (zgadzam się z Maćkiem) plamy spowodowane są nagrzewaniem i rozszerzalnością maski. Przesunięta maska sprawia, że strumień elektronów nie trafia dokładnie w plamkę odpowiedniego luminoforu, tylko w "przegródki" między plamkami albo w plamkę innego koloru, Przy odbiorze "żywej" telewizji tego nie widać, bo średni prąd jest mały (zwykle na ciemnym tle są jaśniejsze postaci). Zjawisko takich plam wielokrotnie obserwowałem w średniej klasy telewizorach, sterowanych w czasie napraw z generatora: po dłuższej chwili sygnału bieli, po bokach wyłaziły ciemne plamy, w momencie przełączenia generatora na czerwone tło plamu robiły się "brudne", czasem aż zielone lub niebieskie a potem stopniowo zanikały, gdy maska stygła (przy monochromatycznym sygnale mniejszy sumaryczny prąd kineskopu). "Kineskop od telewizora" nie lubi sygnału z komputera, gdzie zwykle są ciemne litery na jasnym tle, więc płynie duży prąd anodowy. Wmak

Reply to
Wmak

Dnia 2005-01-09 00:40, Użytkownik Wmak napisał:

Przypomniało mi się jak wykładowca z Maszyn Elektrycznych na moim wydziale powiedział w jaki sposób sprawdzić czy częstotliwość sieci za bardzo nie odjechała od znamionowej - na telewizorze będą widoczne zmiany w obrazie. Cóż, chyba wykładowca jest jakieś 20 lat do tyłu ;-)

Reply to
badworm

Dnia Sat, 8 Jan 2005 23:18:37 +0100, Marek Dzwonnik <mdz@WIADOMO_PO_CO_TO.message.pl> napisał:

Przepraszam ze dopiero teraz odpisuje ale dostep do sieci mam mocno ograniczony. Nie - odpiecie instalacji antenowej nie likwiduje plam. Nie pomoglo rowniez:

  1. zmiana kabla z S-Video na 2 przewodowy composiite/czincz
  2. obnizenie jasnosci/luminancji/pelzania plamki/kontrastu - plamy nadala pozostaja, jednak mniej widoczne (podonie jak obraz :-( )
Reply to
Wloski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.