automatyka: elektrozawory dwukierunkowe

To w sumie niezbyt formalnie z elektroniką związane pytanie ale jest tu wiara automatyków, więc może się coś udać...

Szukam zaworu który po zamknięciu nie puszczałby cieczy w żadną stronę. Zaowy, których dziś używam mają zaznaczoną strzałkę przepływu i działają dobrze gdy ciśnienie jest tylko po jednej stronie...

Kilka takich zaworów połączyłem do wspólnego wylotu i jak jeden jest otwarty a drugi zamknięty to ciecz przecieka z wyjścia, które jest teraz pod ciśnieniem do wejścia „zamkniętego” zaworu.

Producent zaworu zaleca inny zawor typu kulowego z serwem kręcącym kulą, ale interesyje mnie szyka reakcja jaką daje zawór z solenoidem.

Czy ktoś wie czy ktoś produkuje elektrozawory odporne na ciśnienie zwrotne?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Pszemol pisze tak:

no to może musisz dać zawory zwrotne?

Reply to
PiteR

W dniu 2019-03-06 o 20:51, Pszemol pisze:

2/2-drożny (drogowy) Np. taki:
formatting link
Reply to
LordBluzg®

Użytkownik "LordBluzg®" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5c80fadd$0$506$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2019-03-06 o 20:51, Pszemol pisze:

Co to znaczy 2/2-drozny ?

Bo z rysunkow sadzac - typowy zawor, z hydraulicznym/cisnieniowym wspomaganiem, czyli taki, na jaki Pszemol narzeka. Z zaznaczonym kierunkiem przeplywu.

I jeszcze Wymagane cisnienie minimalne: 0,2 bar.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 07.03.2019 o 12:42, J.F. pisze:

formatting link

Reply to
str.yq

No myślałem tym, ale one zwykle mają jakąś sprężynę i wymagają sporej różnicy ciśnień w kierunku pracy aby otworzyć zawór zwrotny. Jedną z funkcji moich elektrozaworów zaworów jest umożliwienie w stanie otwartym swobodne opuszczenie przez płyn urządzenia testowanego pod wpływem samej grawitacji, i tu ten "check valve" może nie zadziałać.

Reply to
Pszemol

Na dodatek nie mam czym go "wspomóc" :-)

Reply to
Pszemol

Dnia Thu, 7 Mar 2019 13:04:41 +0100, str.yq napisał(a):

Czyli dwukoncowkowy (dwuzaciskowy ... dwojnik :-) i dwustanowy ... otwarty/zamkniety.

No i Piotr sie okazal prorokiem :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-03-07 o 19:03, Pszemol pisze:

Każde 10 metrów słupa wody to około 1 atm. Daj tak ze 300 metrów w dół rurę upustową, to ciśnienie na dole powinno już być wystarczające, aby otworzyć zawór sprężynowy.

Są zawory do nawadniania (nie pamiętam, Claber, Cellfast czy coś w ten deseń) zasilane jednym ogniwem. Wytrzymuje takie zasilanie co najmniej sezon, więc prądy są mikre. Może takie cuś by było? Tylko nie wiem, jak w kierunku zaporowym by się zachowywał.

Reply to
Adam

Użytkownik "Adam" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:q5tf3t$m62$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2019-03-07 o 19:03, Pszemol pisze:

Tylko czy bedzie chcial zawor na dole, czy na gorze. I czy z rury wszystko splynie ...

Te mikre prady sugeruja, ze ma jakis mechanizm utrzymujacy stan bez pradu. Moze silnik krokowy kreci, moze jak przekaznik bistabilny.

Czyli niekoniecznie szybko ... a moze tez cisnienie w jedna strone.

Teraz sa glowice termostatyczne do kaloryferow na baterie, tez musi byc maly prad, a ten zawor raczej cisnienia nie wymaga. Ale znow - pewnie niezbyt szybkie ... o ile szybkosc tu do czegos potrzebna.

J.

Reply to
J.F.

Nie ma miejsca na metey słupa cieczy... A i ciecz lżejsza od wody... Całe urządzenie mieści się pod blatem stołu.

Zawory zwrotne kupiłem, miejsca jest tylko tyle aby je umieścić poziomo... Kombinuję teraz aby wymienić w nich sprężynkę na słabszą.

Reply to
Pszemol

Zawory to nie wiem, ale jak chcę mieć podobny efekt z diodami Zenera, to łączę dwie przeciwsobnie... :) może to się sprawdzi?

Reply to
Queequeg

Zaworki zwrotne od chromatografu cieczowego. Są idealnie szczelne w kierunku zaporowym, a przepuszczają praktycznie bez oporu. Ale przepływy tam niewielkie (w przeciwieństwie do ceny).

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.