automatyka do piieca C.O.

Witam chcialbym wiedziec czy moze ktos z was wlasnorecznie , wedlug wlasnego oryginalnego pomyslu wykonal automatyke do otwierania / zamykania klapki wpuszczaajacej powietzre do pieca CO ?? w jkai sposob to jest otwierane zamykane, moze plynnie regulowanne...

w profes=jonalcyh wykonaniach pewnie stosuje sie serwomechanizm. moim zalozeniem jest zrobic to mozliwiem minimalnymi kosztami - chyyba wieksozsc z konstruktorow tez przyjmuje takie zalozenia.

pozdrawiam Arkos

Reply to
Arkosss
Loading thread data ...

A jakiego typu to piec ? Zwykly weglowy ?

Reply to
Marcin Szczepaniak

To taki zwykly piec (tez taki mam) nigdy niestety nie bedzie mial calkowitego spalania :(

Reply to
Marcin Szczepaniak

Zrobiłem sobie 3 lata temu taki regulator do piecyka kominkowego. Działa tak. Jeśli temperatura rury w pewnym miejscu jest niższa od 60 st. to dopływ powietrza jest zamknięty. Między 60 a 100 otwarty. powyżej 100 zamknięty. Nie mogłem użyć żadnego mechanizmu z silniczkiem ani elektromagnesem bo śpie w tym pokoju i nie chciałbym żeby mnie budziło cokolwiek. Mechanizm wykonawczy zrobiłem z wkładu od termostatu samochodowego. Ma jakiś centymetr średnicy i 2 wysokości. Na obudowie nawinąłem kilkanaście zwojów z drutu oporowego. Grzałka pobiera poniżej 0,5 A przy 12V. pracuje bezgłośnie i ma dużą siłe. Nie mierzyłem tej siły ale oceniam ją na kilka kG. Ma sporą bezwładność. Od włączenia prądu do całkowitego wysunięcia takiego pręcika upływa ponad minuta. Ale przy piecu to i tak za szybko. Fajnie działa i na dodatek bardzo skutecznie utrzymuje temperturę w pokoju. Tomek

Reply to
Tomek

Tzn jak - sterujesz obrotami wiatraka ?

Ponoc pomysl prawidlowy, dzieki nadmiarowi powietrza nie tworzy sie CO [czad] ... ale spalanie jest chyba bardziej intensywne ? I starcza na 6h ? A skoro piec projektowany na klapke, to na ile starcza bez wiatraka? A w ogole jest jakis zakres regulacji ? przeciez on powinien regularnie przegrzewac.

Kumpel kiedys dmuchal odkurzaczem. Ruszt przepalil :-(

J.

Reply to
J.F.

Nie mylmy pojec. Calkowite spalanie polega na calkowitym utlenieniu paliwa. Czyli na wyjsciu (w kominie) mamy spaliny w postaci: CO2, H2O, SO2 itp Natomiast spalanie czesciowe polega na tym, ze przy niedostatecznym dostepie tlenu wegiel nie utlenia sie calkowicie, a powstaje tlenek wegla. Wiecej - przy zaladowanym do pelna piecu spalanie odbywa sie w malym obszarze (tam gdzie jest tlen). Reszta wkladu natomiast silnie sie nagrzewa i nastepuje zwyczajna destylacja. Czyli substancje smoliste z wegla zamiast sie spalic po prostu w postaci gazu ulatuja kominem. Oczywiscie, efekt jest taki ze jesli byl to dobrej jakosci wegiel z mala zawartoscia rzeczty niepalnych, to pozostanie szufelka popiolu. Tyle ze duza czesc paliwa uleciala nie spalona kominem.

Reply to
Marcin Szczepaniak

A czy nie da sie jakos domieszac powietrza do gornej strefy i domieszac tlenu do tych gazow ?

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.