Atmel 90S2313 - kwarc - pytanie

Witam !

Mam zamiar zbudowac sobie 'edukacyjny' uklad w oparciu o 90S2313. W zwiazku z tym mam pytanie:

- jaki zakres kwarcow mozna zastosowac ? Czy stosujac rozne kwarce nalezy zmieniac wartosc kondensatorow dolaczonych do XTAL1 i XTAL2 czy wystarczy katalogowe 33pF ?

Reply to
szczepan
Loading thread data ...

dla zakresu 1...16MHz wystarczy, sprawdz czy dany model pojdzie na 16, jak ma w oznaczeniu -8 to max pojdzie na 8

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Atmel produkuje ten procek na max 10MHz.

Reply to
T.M.F.
Reply to
Michal Lankosz

w doc nie ma, ale sugerowalem sie schematami znalezionymi w sieci. Praktycznie wszedzie bylo 33 pF.

Mam jeszcze jedfno pytanie - na stronach Atmela psze, ze 90S2313 jest 'obsolete' i na jego miejsce wchodzi ATTiny2313. Czy Tiny jest kompatybilny w dol z 90S2313? Czyli zrobilem uklad i napisalem soft pod 90S2313 a na jego miejsce wkladam Tiny. Jak to wyglada w praktyce ? Pytam z czystej ciekawosci.

Reply to
szczepan

Uzytkownik snipped-for-privacy@imperator.sieradz.info> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@imperator.sieradz.info

formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

snipped-for-privacy@imperator.sieradz.info napisał(a):

olej go, bo juz jest wycofany i problematyczny w zakupie. Zastapil go Attiny2313 ktory ma troche inaczej nozki rozlozone.

Taki jak w pdf podaja, czyli zaleznie od wersji/wykonania, 0-10MHz dla wersji niskonapieciowej, 0-20MHz dla zwyklej. Przy czym inaczej fusebity sie ustawia zaleznie od "zakresu" kwarcu. Masz rowniez mozliwosc uzycia wewnetrznego generatora 1/2/4/8MHz, wtedy nic nie musisz na zewnatrz podlaczac, nozki procesora mozesz uzyc do czegos innego.

nie wiem gdzie 33pF polecaja, ja daje 27pF (przy 4MHz) - 22pF (do 24MHz) i zawsze jest dobrze.

Reply to
BartekK

snipped-for-privacy@imperator.sieradz.info napisał(a):

Sa wersje na rozne predkosci, max masz podany w oznaczeniu po kresce, w MHz.

90S2313-4 90S2313-10
Reply to
DJ

akurat znalazlem 2 szt 'w szufladzie' ktore kiedys tam kupilem aby sie tym pobawic, tylko czasu nie bylo. TYeraz czas jest, wiec juz je wykorzystam.

Reply to
szczepan

BartekK napisał(a):

Jak chcesz kupic 10kpcs, to jest problematyczny. Jednak ciagle jest latwo dostepny w detalu, w wielu sklepach, na gieldzie, itp. Jesli ktos chce sobie zrobic pare sztuk czegos, i nie zamierza w przyszlosci tego rozwijac w tysieczna produkcje, to nie musi rezygnowac z tego uC. Tym bardziej ze mozna go czesto kupic tanio jak barszcz, wlasnie z tej racji ze jest "schodzacy". Osobna sprawa jest ze attiny ma w sobie nieco wiecej funkcjonalnosci, kwestia wyboru nalezy do konstruktora, powinnismy tylko wskazac na co zwrocic uwage. Ja proponuje lekture obu datasheetow, porownanie mozliwosci, wlasnych wymagan, sprawdzenie dostepnosci w swojej okolicy

Reply to
DJ

Normatywnie 2313 jest w wersji:

4MHz - pracuje przy napieciach od 2.7V 10MHz - pracuje przy napieciach od 4V

Ale zmieniajac kwarc mozna poruszac sie w szerokich granicach. W dokumentacji sa wykresy.

Ja nie zmieniam.

Ale juz drugi raz spotykam sie z tym, ze przy dwoch 33pf uklad nie chce sie wzbudzac. Wystarczy musnac palcem wyprowadzenia i zaczyna. Oj sprzedzilem nad tym troche czasu... Wymieniam jeden z nich na 27pf i juz gra!

Reply to
Adam

Ostatnio z ceną to wręcz odwrotnie, bo ludzie nagle się rzucili na robienie unlooperów, które chodzą właśnie na tym procku i podobno nie chcą na attiny. Widziałem już absurdy na allegro typu 30zł/szt. i co ciekawsze, to byli nawet kupujący...

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.