ATmega8 i jego komparator

Loading thread data ...

Użytkownik roxy napisał:

Witam Rozwiązanie wygląda na całkiem logiczne. Jeśli dobrze oprogramujesz Atmegę to powinno działać. Drobne uwagi: Przy szybkim przetwarzaniu dokładność ADC w AVRach spada na pysk. Napięcie odniesienia w tych prockach zazwyczaj mocno odbiega od założonych 2,56V. Więc jeśli zależy Ci na dokładności pomiarów to trzeba będzie pomyśleć o czymś innym.

Przy 50mV komparator będzie pracował bez problemu.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

roxy napisał(a):

(...)

Moim zdaniem przy zbieraniu kilkudziesieciu probek kazda jest na wage zlota - chyba ze zalezy Ci wylacznie na przyblizonym oszacowaniu dlugosci trawnia impulsu, a nie na zdjeciu jego ksztaltu. Ja zrobilbym to tak, ze ADC pracowalby caly czas zbierajac probki i zapamietujac np trzy ostatnie - dzieki temu nie bedziesz mial obcietego poczatku impulsu. Zbieranie pelnego pomiaru mozna rozpoczac na podstawie analizy danych z przetwornika (skoro i tak juz dziala), lub jak proponujesz z komparatora.

Pozdrawiam

Reply to
ARW

Grzegorz Kurczyk napisał(a):

Wystarczy dołączyć zewnętrzne źródło referencyjne (standardowego

3-końcówkowego LMa) i już przetwornik ATmegi hula aż miło.

Inne rozwiązanie to kalibracja źródła wewnętrznego przed każdą serią pomiarów. Jeżeli zasilasz uC z porządnego stabilizatora liniowego to możesz zmierzyć najpierw VBG wybierając jako referencję VCC i znając dokładną stałą wartość VCC obliczyć sobie VBG. Potem mierzysz VBG wybierając wewnętrzną referencję VREF, kilka prostych obliczeń i już masz dokładną bieżącą wartość VREF. Oczywiście jeżeli płytka jeszcze nie zrobiona to warto jednak zastosować zewnętrzną referencję i po kłopocie.

Reply to
Adam Dybkowski

roxy napisał(a):

To by było najlepsze. Tylko zamiast 7805 polecam dedykowane źródło napięcia referencyjnego. Może być nawet nieśmiertelny TL431, albo coś typu "fixed". Ma to dużo lepsze parametry od 78xx.

Pozdro

Reply to
Luk
Reply to
Tomasz Grodnicki

roxy napisał(a):

A czy przypadkiem to co zmierzysz - to nie bedzie raczej szerokosc impulsu wyplaszczona przez przekladnik (ktory w koncu jest transformatorem)? Nie mam pojecia jaka charakterystyke czasowo-czestotliwosciowa maja takie przekladniki pradowe.

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.