akumulator ołowiowy w standby

  1. W jakim "trybie" pracuje akumulator w UPS-ach? Czy ten któy producenci określają jako cycle use - ładowanie i rozładowanie - chyba nie? Czy też standby cały czas pod napięciem? (a jak jest w samochodach?).

  1. Ładowanie takiego: czy można taki akumulator pozostawić na "zawsze" pod stałym napięciem np. 13,6V? Próbowałem z małym akumulatorkiem 1,2Ah, ale prąd nie chciał spaść poniżej ok. 10mA (samorozładowanie jest raczej mniejsze...) napięcie już chyba nie rosło... Lub zabrakło mi cierpliwości.

  2. Czy ładowanie do niższego napięcia w standby niż cycle use oznacza, że akumulator znajduje się w stanie permanentnego niedoładowania? Arek
Reply to
Arek
Loading thread data ...

W takich zastosowaniach stosuje się pracę buforową. Producent podaje bezpieczny sposób ladowania. Np. 2,25-2,30V/celę, czyli 13,8V max i prąd początkowy max 0.1C

formatting link

Można, a kto powiedział, że prąd spadnie blisko zeru. C/120 to całkiem bezpieczny prąd :).

Raczej tak, aczkolwiek nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Jeśli chesz maksymalnie wydłużyc czas pracy akumulatora, to przede wszystkim zadbaj o niską temperaturę jego pracy, a po drugie wybierz odpowiedni typ. Ja osobiście miałem do czynienia z akumulatorami, które po 5 latach leżakowania miały napięcie bliskie znamionowemu i po naładowaniu pojemność potwierdziła się ze znamionową.

Reply to
EM

Użytkownik "Arek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl.usun_cde.invalid> napisał w wiadomości news:gaq37r$mtl$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nie, oznacza:

-brak gazowania, co przy zelowym szczegolnie wazne,

-dluzsze ladowanie .. ale co tam, klient i tak zadowolony ze UPS zadzialal.

J.

Reply to
J.F.

Przyjrzałem się jeszcze dokumentacji, którą podałem wcześniej:

formatting link
I ciekawostka, z 5 lat trwałości przy 25*C spada do 1 roku przy 50*C. I tak się zastanawiam, często widzę, ża zasilanie buforowe do centrali alarmowych i telefonów znajduje na strychu, gdzie latem jest wysoka temperatura. Chyba to nie jest najlepszy pomysł pod względem trwałości.

Reply to
EM

Ale to lepsze niż przekonanie się przy pierwszym zaniku prądu że po dwóch latach akumulatory w ogóle nie trzymają..

Reply to
KK

EM napisał(a) w wiadomości: ...

Pytałem też o ładowanie aku w samochodzie. Na akumulator.pl zalecają

14-14,6. Ale jak to jest naprawdę? Przecież w czasie jazdy odpowiada to mniej więcej UPSowi. Ale gdy nie jest używany np. przez 2-3 miesiące dobrze byłoby pozostawić go w pełni naładowanym.

Trochę się pomyliłem, jakieś 50mA, ale to chyba nie tragedia?

Typ niestety wybrany... :( Trwałość 2 lata wystarczy. Tylko dylemacik: czy w urządzeniu, które przypomina w eksploatacji rzadko i dorywczo używany samochód (np kilka-kilkanaście godz. dziennie przez tydzień a potem 3 mies. bez włączania) ładować aku jak w UPS czy "cycle use"?

Jak wygląda sprawa szeregowego podłączenie dwóch akumulatorów. Prawie nigdy nie będą się równo ładować. Na początku napięcia w miarę równo rozną ale potem jeden (zależy od indywidualnego rozładowania) szybuje w górę kosztem drugiego, na którym napięcie nawet minimalnie maleje.

Arek

Reply to
Arek

Tak jak w centralkach alarmowych, jest nawet dedykowny trafo takiego ładowania.

A gdzie Ty widziałeś niepołączone szeregowo akumulatory?

12V to z połaczenia równoległego?
Reply to
Desoft

Desoft napisał(a) w wiadomości: ...

Cele są szeregowo. Tylko, że wykonane w jednym serii, są niemal identyczne - ładowane i rozładowane tym samym prądem. Dwa odzielne akmulalotory to już nie wypada tak dobrze, nawet gdy są tego samego typu. A tu będą żelowe - zdaje się nieco mniej odporne na przeładowanie.

Arek

Reply to
Arek

Głupi producenci UPSów o tym nie wiedzą. Musisz ich koniecznie uświadomić.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jakoś w UPSach nie przejmują się tym problemem. Jedynie co można zalecić to akulumatory od tego samego producenta i ten sam typ. I to też nie jest bardzo istotne, bo objawy wystąpią dopiero przy całkowitym rozładowaniu akumulatora. A jak to ma wytrzymać tylko dwa lata to po prostu włączyć i zapomnieć.

Reply to
Desoft

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.