12 na 6 volt -pytanie laika

Wiatam,

Szukalem na Google ale jakos nie znalazlem. Wiec w ostatecznosci pytam jak z napiecia stabilizowanego 12V zrobic 6V w prosty, malo kolopotliwy sposob z zabezpieczeniem przed przpieciem?

placek_gps

Reply to
Stanisław Leźniowicz
Loading thread data ...

jesli prady <1A, to najprosciej zrobic na LM317 lub LM7806, dostepne w kazdym sklepie elektronicznym przed przepieciem (a raczej chyba chodzilo ci o zwarcie) zabezpieczy transil i bezpiecznik na wejsciu, oba uklady sa zabezpieczone przed zwarciem. dla wiekszych pradow lepiej dac impulsowe, przejrzyj oferte np firmy national Semiconductor, maja proste zintegrowane scalaki do przetwornic DC/DC, dokladasz cewke, diode i kilka elem biernych i jedziesz. Do czego ci to potrzebne?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Greg\(G.Kasprowicz\) snipped-for-privacy@CERN.CH napisał(a):

Witam i dziekuje za odpowiedzi, i choc nie wiel mi one rozjasnily bo nie jestem eletronikiem to w pewien sposob pomogly.

Do czego mi to potrzebne:

GPS -> kabel podpiety do potu RS na ktorym dodatkowo idzie 12V <-> Bluetooth, ktory moze byc zasilony napieciem 6V przy poborze prądu <0.5A.

A jakby sie dalo jakos prosto bez zabezpieczenia przeciwzwarciowego, poprostu wlutowac jakis ukladzik zeby z 12V zrobic 6V. No i to ma byc zamkniete w obudowie DB9 (RS232) czyli nieduze.

placek_gps

Reply to
Stanisław Leźniowicz

W takim razie najprosciej jest uzyc LM317 lub 7806 (koniecznie z kondensatorami blokujacymi na wejsciu i wyjsciu - ceramiczne 100n wystarcza), tak jak napisal Greg. Koszt rozwiazania <2 PLN. Problem w tym, ze jesli to "odzie 12V" dotyczy ktorejs z wyjsciowych sterujacych linii poru (np. DTR, RTS itp) to moga byc problemy z pobraniem az

500mA. Skad pochodzi napiecie 12V?
Reply to
arkadiusz.antoniak

snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Witam,

Dzieki za odpowiedz. Zasilanie idzie odzielnie na 9 pinie DB9, GND jak to przystalo w DB9 na 5 pinie. Czy moglbym prosic o schemat (kreskowy chocby) jak to wlutowac bo ja jestem laikiem z elektroniki za to moge doradzic w sprawach geodezji i GPS.

placek_gps

Reply to
Stanisław Leźniowicz
[...]

W obudowie DB9 nie zmieści się radiator, który mógłby odprowadzić te

3W wydzielającego się ciepła.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

On chyba jednak troche mniej bierze.

Metalowa obudowe :-)

P.S. proste przetworniczki z 12V na ~5 sa w ladowarkach samochodowych do telefonikow. Na allegro smiesznie tanie.

J.

Reply to
J.F.

Niemal na pewno.

Od lat takiej nie widziałem. Nawet te ładne niklowane, to tylko ABS :-(

Nie zmieści się w typowej obudowie DB9.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał(a):

Bierze mniej, dla 5V 200mA. Wiec czy dla 1.2W potrzebny jest radiator?

Sa jak sie dobrze poszuka :)

Mam tak ladowarke do swojej Motki ale nie chce mi sie psuc jej.

Prosze narysujcie schemacik jak to zrobic bo ja sie na tym nie znam a chce to zrobic. I jak najprosciej zeby bylo. Bez jakis tam potencjometrow. 12V wchodzi 6V ma wyjsc i tyle.

placek_gps

Reply to
Stanisław Leźniowicz
[...]

Jeśli uda się znaleźć metalową obudowę do DB9 - to nie będzie potrzebny radiator.

[...]

Ale jaki schemat? 7806 w obudowie TO220 - 3 nóżki: wejście, masa, wyjście. Na blaszce również masa, czyli można przykręcać bezpośrednio do obudowy. Do tego 2 kondensatory ceramiczne 100 nF lutowane bezposrednio do nóżek układu - jeden między wejście a masę, drugi między wyjście a masę. Gotowe.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Stanisław Leźniowicz napisał(a):

LM2675 + dioda + cewka i kilka drobiazgów (R, C). Małe straty, nic się nie będzie grzało. Cała płytka spokojnie zmieści się w obudowie DB9.

Reply to
Adam Dybkowski

yeap, ale kolega prosil o "rozrysowanie schematu z 78xx", wiec impulsowka moze byc na poczatek nieco zbyt skomplikowana. no i cena ok

1.5 USD to nieco wiecej niz cena 78xx.
Reply to
arkadiusz.antoniak

Uczciwie zrobiona (porządne kondensatory) - nie bardzo zechce się zmieścić. Mi wyszły wymiary płytki 25x30 mm, mógłbym obciachać po 5 mm ale i tak pozostaje wysokość dławika i kondensatorów (11 mm).

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Pytający niestety nie podał istotnego parametru w przypadku przetwornicy DC/DC - max. zakłóceń na tych 6V. Czyli czy interesuje go fala trójkątna

5,9-6,1V? Wszystko zależy, co z tego chce zasilić. A ceweczki SMD 47uH 0,8A są całkiem malutkie...
Reply to
Adam Dybkowski
[...]

Potrzeba 1.5A - 0.8A będzie sie nasycać. Poza tym - wcale nie takie malutkie, niestety.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Bardzo fajne są cewki SMD prod. Bourns z serii SDR0906 - używamy ich w firmie w wielu projektach (często właśnie przy LM2675). Taka 47 uH ma prąd nasycenia 1,5A więc byłaby w sam raz. Sporo miejsca zajmą także tantale na wejściu i wyjściu (no bo nie elektrolity), ale całość z PCB grubości 0,8mm ma szansę się zmieścić w obudowie DB9.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.