Step-up conv. Vout 8V0/0,08A - Vin 0-14V (modeljernbane.. typ. 1,2-12V)

Feb 09, 2006 17 Replies

Kan dette lade sig gøre.. eller er det for skrappe krav. Spørger en nybegynder indenfor switchmode supplyes. (kigger f.eks. på LT1073 fra Linear Tech.)



Skal bruges til at drive et minicam indbygget i en personvogn og helst være i funktion uden at tilkoblede lokomotiv begynder at køre.. Mvh. Jens Skaarup


Hej Jens

Tror du ikke batteridrift vil være at foretrække så du slipper for støj fra kørestrømmen.

Mvh Max

Muligvis.. Men tanken var netop uden, men med nogle goldcaps som jeg har liggende fra et andet projekt.

Jeg kan se, at idet spændingen kommer over ca. 5V i kørespænding er der ingen problemmer med at finde løsninger til step-up - men lavere end ca

3.5V.... Uhh! Derfor mit oprindelige spørgsmål om jeg er ved at prøve at skyde med kanonkugler osv.

Mvh. Jens

Jeg synes lige du strammer skruen ved at skrive fra NUL til 14V.

Hvis det er skala N0 har du jo ikke problemer ved at fylde et par genopladelige knapceller i en godsvogn, og så lade på dem engang imellem.

Bo //

Ved det ;o)

Derfor skrev jeg parantesen med de 1,2V ligmed den spænding som vores (klubbens) køreregulatorer giver ud når der er skruet helt ned.

/jens

Hej Jens

Har du ikke noget højfrekvensstrøm til belysning liggende i skinnerne ?

Mvh Max

Jens Skaarup skriver:

Hvordan overføres signal tilbage til videooptager ?

Har i køreledninger ?

Jeg vil satse på nogle små batterier der kan skiftes ud....

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe Kommer mine indlæg via sunsites server, er sonofons newsserver igen død

Det havde været lettere, hvis I kørte DCC, for så kan du o.s.v.

Noget, du lige skal tænke over er, at du skal have en brokoblet ensretter foran det hele, for ellers fiser det af første gang, du vender spændingen til sporet.

Der findes da smps chips fra f.x. maxim, der kan arbejde med een batteri celle. De kan til gengæld IKKE lide 14V. Du skal reelt have en konstruktion, der kan både step up og down.

Jeg tror mere på at lægge et par genopladelige i en vogn og lave en step up fra den til de 8V. Så kan du lade på den fra sporet.

Bo //

Nej - og heller ikke DCC, overledning, sidestrømskinne eller lign. Kun standart 2-skinne jævnstrøm.

Der er en 2,4 GHz sender indbygget i kameraet. Sættet med Kamera+sender o g modtager er købt hos Brinck, men mener at have hørt at det fås hos THansen - pris : ca 7-800,-

Nix.

Kan værejeg bliver tvungen til det, men kunne være sjovere at knække nøden uden :o)

Mvh Jens

Hej Jens

Så var tiden måske kommet til at lave noget belysning :)

Mvh Max

Det ved jeg! (ligmed tab men det kan jeg leve med, hvis jeg finder en løsning)

Tak for tippet - det vil jeg kigge nærmere på.

Som jeg har svaret Klaus, kunne det være sjovere at løse opgaven uden.. men vi får se.

Men stadig .- er det en umulig opgave at løse med ca 1-1,5 i Vin og Vout

8V/80mA dvs. kameraet+sender kører men det gør toget(lokomotivet) ikke?? Jeg er på rene med , at jeg kan blive nødtil at lave en spændingsbegrænser foran step-up konv. qua de 14V.

Mvh Jens

Thjo - måske - men Klaus kan sikkert bekræfte mig i, at man i klubber ikke har Enevælde men demokrati dvs jeg alene kan desværre ikke beslutte, hvad jeg syntes er godt for klubben ;o)

Hej Jens

Du kan da få en seddel med der siger at kørelyset er den eneste rimelige løsning på jeres problem med strøm til kameraet.

Mvh Max

Jens Skaarup skriver:

Okay, vi har prøvet med et lignende kit. Her var der udfald, hver gan vi kom forbi en køreledningsmast. Derfor mit næste spørgsmål.

Jeps.

Husk at laver du noget der tager strøm fra skinnerne skal du helst begrænse strømtrækket, da du ellers vil trække gnister hver gang du mister strømoptaget. Det vil sige at goldcaps skal begrænses af en modstand.

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe Kommer mine indlæg via sunsites server, er sonofons newsserver igen død

Jens Skaarup skriver:

Negativ.

I de fleste klubber han man enevælde.....

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe Kommer mine indlæg via sunsites server, er sonofons newsserver igen død

Hei Jeg ble nysgjerrig på den kameramodulen, og kan ikke finne den på sidene til Brinck (bare en med IR overføring) Kan jeg få en typebetegnelse, så jeg kan lete litt etter den?

Hejsa,

Skal det være din ønskede forkromede løsning, hedder konvertertopologien SEPIC.

/C

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required