Kan sådan en IC redes?

Aug 25, 2003 6 Replies

Hejsa. Jeg var så dum at tage mine bilnøgler med i vesterhavet. Det er i sig selv ikke så galt være er at centrallås enheden også var med.



Saltvandet er kun trængt ind i den ene side, og rust og ir har anbgrebet en IC kreds.



Men mon den kan redes, eller dør sådan en fætter at saltvand (kortslutning?) rust eller lignende?



Billeder ag den kan ses her:



formatting link
formatting link



Det er mere om det er værd at prøve at lode den af og så gøre printet "rustfrit" igen. Men jeg gad ikke til at bruge en hel aften hvis i allrede vidste at den døde af dette.



Ps. Ligenu virker den ikke.! bare for at være helt sikker



Mvh Anders J


Kasper skriver:

Nej

Ja, salttåger er ret grimme ved alt

Klaus

Se på http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk det er Modelbane Europas hjemmeside Modeltog, NE2 internetopsætning og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

en

Har lige fundet den gamle lodkolbe frem. Det bliver vidst det mest optimistike projekt næst efter pyramiderne at få lodet den IC på igen uden at kortslutte benen rundt omkring. Der skal sikkert special udstyr til sådan noget. Min kolbe spidst er i hvert fald for stor. æv.

Men jeg kan se under sleve IC'en sider der en masse ir, så af skal den hvis den skal igang igen.

Men jeg forstår forøvrigt ikke hvorfor den egentlig ikke virker. Hvordan kan overfladisk ir og rust afbryde kontaken på en bane?

Mvh Anders

uden

Det er jeg med på. Men også at når jeg skal lode IC på igen vil mine lodning af hvert enkelt ben højst sandsynlig blive så står at den kortslutter med de nærvedliggende.

Tror jeg køber en god lodkolbe imorgen, så har jeg den. En ny centrallås enhed koster alligevel 950.- dask. Så der er lidt at tage af.

Mhv Anders

Flare skriver:

Formodenligt ikke ? Hvorfor ?

Klaus

-- Se på

formatting link
det er Modelbane Europas hjemmeside Modeltog, NE2 internetopsætning og andet:
formatting link

Flare skriver:

Bor du der stadig ?

Klaus

-- Se på

formatting link
det er Modelbane Europas hjemmeside Modeltog, NE2 internetopsætning og andet:
formatting link

Flare skriver:

Jep, en fed arbejdsplads. De "fedter" for medarbejderne.

Klaus

-- Se på

formatting link
det er Modelbane Europas hjemmeside Modeltog, NE2 internetopsætning og andet:
formatting link

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required