Hjælp til at lave en optokobler

Oct 29, 2009 6 Replies

Jeg syntes ikke jeg har kunne finde noget der er færdigsamlet der modsvarer nedenstående, derfor prøver jeg lige at søge hjælp her :-)



Jeg har hverken komponenter eller loddekolbe og har brug for sådan en dims:

formatting link



Poul-Henning nævner at hans tæller kun lyser med inferrød, men min derimod lyser med klare gule blink. Tællerpulserne skal ind i denne dims:

formatting link



Og den har optoisolerede tællerindgange, og jeg har 24 Volt DC til rådighed.



Den skal blot monteres med "kinesersnot" eller gaffatape



Jeg betaler selvfølgelig for hjælpen.



Mvh Allan



"Stampe" skrev i en meddelelse news:4ae9adc7$0$275$ snipped-for-privacy@news.sunsite.dk...

formatting link

Jeg er ikke sikker på jeg kan hjælpe dig på anden måde end at opfordre dig til at skrive hvor i landet det er. Så vil succesraten blive meget større.

MVH. Finni

"F.Syndergaard" skrev i meddelelsen news:4ae9b63f$0$36572$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...

Sorry - Ja Næstved eller Kbh, men den er ikke større end den kan ligge i en konvolut - Så hele landet har interesse.

Mvh Allan

"Stampe" skrev i meddelelsen news:4ae9adc7$0$275$ snipped-for-privacy@news.sunsite.dk...

formatting link

Hvis det bare er for at følge dit forbrug time for time er det da meget nemmere at gå på nettet og aflæse forbruget:-)

Steen.

"Steen Jakobsen" skrev i meddelelsen news:4ae9bb91$0$36565$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...

Ja det ville da være dejligt hvis jeg kunne det, men det er ikke alle der kan det endnu.

Mvh Allan

Hej.

Jeg kan da godt lodde sådan en sammen for dig hvis du skal bruge sådan en.. det er der da ikke mange udfordringer i..

mail mig. brian(at)w-net.dk

Mvh Brian

"Stampe" skrev i en meddelelse news:4ae9adc7$0$275$ snipped-for-privacy@news.sunsite.dk...

formatting link

Har sendt dig en mail :-)

Mvh Allan

"LED" skrev i meddelelsen news:4aea0366$0$36576$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...

formatting link

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required