brændt modstand i humax vaci 5350 parabol

Dec 04, 2005 5 Replies

hej allesammen



jeg sidder her med en netdel til en parabol modtager, hvor der er brændt en modstand af, men den er så sort at jeg ikke kan se hvad det skal være for en. den sidder allerbagerst på kortet omkring den står der C19 og C20,



nogle forslag



på forhånd tak



JP


Det er en 100 Ohm - men du skal skifte ALLE lytter på strømforsyningsmodulet også, samt en 30V zener, lige ved siden af den brændte modstand.

Jeg kan virkelig ikke se, hvad det skulle betyde, at forbinde en 0,1 mm X 1 mm tin-fyldt kobberbane i ét apparat med en anden 0,1 mm X 1 mm tinfyldt kobberbane i et andet apparat, via et sølvbelagt 4 mm2 polafhængigt højteknologisk kulfiberinfiltreret kabel til et astronomisk beløb. Tro flytter ikke bjerge. Tro flytter kroner.

"Ole Geisler ->

1

det lyder ellers ikke af så lidt, kan man ikke købe en ny netdel?? hvis ja hvor

JP

"jp" skrev i en meddelelse news:439354e3$0$78280$ snipped-for-privacy@dreader1.cybercity.dk...

X

er der nogen der ligger ind med et diagram over netdelen, så jeg kan se hvad jeg skal bruge

JP

Her kan du i hvert fald få een:

formatting link

mvh

Andreas M. Hansen

Endda til en fornuftig pris.

Det er bare at slå til.

-- Jeg kan virkelig ikke se, hvad det skulle betyde, at forbinde en 0,1 mm X 1 mm tin-fyldt kobberbane i ét apparat med en anden 0,1 mm X 1 mm tinfyldt kobberbane i et andet apparat, via et sølvbelagt 4 mm2 polafhængigt højteknologisk kulfiberinfiltreret kabel til et astronomisk beløb.

Tro flytter ikke bjerge. Tro flytter kroner.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required