radio emisija

jednostavno pitanje:

znam da protjecanje struje u vodièu stvara magnetsko polje oko vodièa i da elektrièno polje uzrokuje magnetsko polje i obrnuto, ali kako radio antena oda¹ilje signal to mi nije ba¹ najjasnije.

taj odaslani radio val je el-mag val i nije mi jasno kako se to zraèenje uspjelo odvojiti od antene oda¹iljaèa??? (a gore sam napisao da je to polje stvoreno protjecanjem el. struje kroz vodiè-antenu.)

KAKO se odvija taj transfer el polje->magn polje... ->el polje->magn polje...

Reply to
Drakon
Loading thread data ...

evo kako sam ja shvatio cjeli princip, struja kroz vodic generira magnetno polje oko njega, a po prirodi stvari magnetno polje se siri brzinom svjetlosti, e sad kada udari o neki drugi vodic u prostoru inducira se elektricna sila u njemu, sto opet uzrokuje nastanak sekundarnog magnetnog polja i tako to ide prakticki u nedogled (dok se pocetno odaslana energija ne potrosi).. otud i naziv elektromagnetsko polje :)

mislim da bi slikovito pristajala slika kada u mirno jezero bacis kamen i promatras nastanak valova oko sredista.. stvara se val za valom dok god ima energije.. veci kamen.. veci radijus..

Reply to
Chupa

ok, ovo sam i ja pretpostavio... ali zanima me kako se osigurava dovoljna snaga za npr. prijenos na par 100tina kilometara ili vi¹e?

oko vodièa protjecanog strujom stvara se mag. polje, ali njegov utjecaj slabi na udaljenosti od (karikiram) pola metra ili par metara...

npr. radiomodemi su obièno snage 1 W i mogu u UKV podruèju doseæi par

10taka kilometara???

realno je 1W mizerna snaga, a u praksi je sasvim dovoljna. zanima me kako je to moguæe? kako se posti¾e ta usmjerenost oda¹iljanja?

ako ti stavi¹ komad ¾ice pod napon baterije i zaiskri¹ s njom èut æe¹ krèanje u AM podruèju radioprijemnika udaljenog svega par metara...

poèeo sam komplicirati: proèitaj prvi post i par reèenica drugog pa se èujemo... :)

Reply to
Drakon

I kroz drot antene tece neka struja i stvara magnetsko polje ili je na njoj neki napon pa se stvara elektricno polje oko antene.

Okomito elektricnom polju pojavljuje se u prostoru magnetsko polje, cije su maksimalne vrijednosti na 1/2 valne duzine, a okomito tom generiranom magnetskom polju pojavljuje se ponovo elekticno polje sa max vrijednoscu na udaljenosti 1/2 lamda od maksimuma magnetskog polja. Taj ciklus se nastavlja u prostoru dok god nesto ne apsorbira energiju, i energija se siri u obliku radio vala prostorom.

Potpuno je svejedno da li ce emisija radio vala biti zapoceta elektricnim ili magnetskim poljem.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Usmjerenost oda¹iljanja se posti¾e iskljuèivo antenama. Antene su te naprave koje ordreðuju u kojem æe se smjeru kretati glavni snop radio valova.

Inaèe sa solidnom ne dobrom veæ solidnom antenom, na UKV-u se mo¾e premostiti udaljenost od nekoliko stotina kilometara naravno na odreðenoj zemlji¹noj konfiguraciji ne kroz zgrade.

Reply to
klik

klik je napisao/la:

=E8a i

nje

to

Meni je ovo najbolje poja=9Anjenje:

formatting link

Reply to
Skoc

Nacin kako se elektromagnetski val "odlijepi" od antene nezna nitko na svijetu pa ni na ovoj grupi.

Reply to
Kresimir Pecnik

zbog usmjerenog djelovanja. Mozes povuci analogiju s zaruljama i laserom. Zarulja od 100W jedva da dobaci 10m, laser od 100mW dobaci nekoliko kilometara. Zasto? Zato jer je snaga lasera koncentrirana na kruznicu od

1mm, a zarulja u 360°. Ako stavis reflektor na zarrulju sa 10m domet se poveca na recimo 100m...samo 100m jer reflektor nije savrsen. Tak je i kod antena ... udmjereno djelovanje velik domet ali samo u jednom smjeru, svesmjerno djelovanje mali domet ali posvuda.
Reply to
Kresimir Pecnik

©to se on ima 'odljepljivat' kad nicim nije ni 'zaljepljen'... Mislim - u èemu je problem?
Reply to
pip

a konaèno evo i jednog mudraca... gdje su ti preostala dvojica prijatelja?...

Reply to
Drakon

svejedno mi je nevjerojatno da 1 W snage dobacim 100 km?! thnx!

Reply to
Drakon

Faraday i Maxwell? Na¾alost - pokojni :)

Shvati to ovako: neko stanje prostora opisano je elektromagnetskim poljem /tenzorom/ (ili zasebno magnetskim i elektriènim komponentama elektromagnetskog polja) u svakoj njegovoj toèki. Naboj koji se *ubrzava* (*promjenjiva* struja u vodièu) stvara poremeæaj u polju koji se zove elektromagnetski val. Njegovo je svojstvo (kvantitativno) da je rotacija elektriène komponente polja proporcionalna negativnoj vremenskoj promjeni magnetske, a rotacija magnetske komponente vremenskoj promjeni elektriène. EM val nije neko svojstvo antene koje se od nje odlijepilo, nego su akcelerirajuæi naboji u anteni stvorili promjenu svojstvima prostora koja se ¹iri na naèin kako to èine valovi na vodi (ovdje meðutim nema sredstva ¹irenja, tj. nema mehanike)

Reply to
pip

a da stavi¹ ruke na kuglu i protrlja¹? :)

(ovdje meðutim nema

¹teta jer mehanika tj. statika je egzaktna i ne moram vizualizirati nevidljivo.

radio mi nije jaèa strana... :) sjeæam se odnekud da su prvi radio transmiteri spamali cijeli frekvencijski spektar i to na relativno malim udaljenostima uz izuzetno velike napone na antenama od po 20kV !!!

sada kad radimo sa sinusoidalnim vrijednostima imamo par volti na anteni i snagu od par watta, a hvatamo taj signal na 100 km...

nemrem si to doèarati... gubim bilo i svijest svaki put kad to poku¹am dokuèiti... :9 isto mi se dogaða kad poku¹am domisliti ¹to se zbivalo pred 20*10exp9 godina u pro¹lom svemiru...

vratimo se na temu: mislim da je oscilator najbli¾i opisu rada EM polja tj. izmjene mag->el->mag.

oscilator pretvara ind energiju u kapacitivnu i obrnuto uz mali gubitak energije...

ali ne ku¾im kako dipol mo¾e usmjeriti energiju...

ako muhe lete oko govna kao mag. polje oko vodièa, kako æe govno potjerati muhe? nikako! a antena ipak uspijeva...:)

Reply to
Drakon

IMHO jos nitko nezna tocno objesniti kako rade antene. Znaju ju napraviti, ali objasniti kako radi ne. Polje na udaljenosti od cca landa/5 od antena se ponasa puno drukce nego na vecim udaljenostima.

Reply to
Fire

Ha..ha..ha...

Mogli bi reci da se osnove rada antena znaju cca 100g ! Rad antena je moguce promatrati jednostavno, (kao npr kada stuja prolazi kroz grijac u pegli i tamo se pretvara 95% u toplinu i nekih 5% u el.mag.polje ili ako uzmes za primjer antenu di se 95% pretvara u el.mag.polje i 5% u toplinu)

Cak i matematicko gledanje na poluvalni dipol nije prekomplicirano i moze se relativno lako skuziti, treba samo skicirati neke stvari u 3D, postaviti smjerove stuja, magnetskog polja i pripadajuce vektore pa sve postane puno jasnije.

Mozda samo malo pojednostavnio pogled na sve to jer mislim da je tako lakse za shvacanje ....

Reply to
Lex-Lutor

Nebrem verovati kaj nebum sve proèital.... NITKO nezna kak zapravo antena radi. Zna se da je antena doslovce transformator izmeðu dva medija - el. vodiæa i zraka (etera). Elektrièna struja se pretvara u EM energiju. Znamo kak to postiæi, znamo kak napraviti dobru antenu, znamo kak napraviti antenu odreðenog diagrama zraèenja - no nitko nezna KAJ se toèno dogaða da to posti¾emo.

Svaka filozofska rasprava na tu temu je samo filozofska - nema toène i ispravne teorije kak radi.

Kaj se tièe dometa, to je dosta komplicirana stvar i ovisi o:

-Ulaznoj snazi na antenu (ko jaèi taj kaèi)

-Dobitku/usmjerenosti antene (samim time i izraèenoj snazi ERP - Izraæena snaga antenskog sistema od 20dB je 100 puta veæa od ulazne snage)

-Valnoj duljini (Kratki valovi se ovisno o propagacijama reflektiraju od ionosfere i na taj naèin mogu obiæi cijelu zemlju; Radioamaterska veza na

14MHz s bilo kojim kutkom zemaljske kugle sa malim snagama je ono - najnormalnija stvar, dok je na UKVu 3000km uspjeh)

-Konfiguraciji terena te njegovog utjecaja na rasprostiranje/apsorbciju/refleksiju vala odreðene duljine, kao i atmosferskih prilika te njenog djelovanja na istu EM. Kratki val neæe imati problema sa nekom planinom, UKV velikih, a UHF kmica)

-Dobitku/Usmjerenosti antene na prijemnoj strani (poznato vam je recimo da s dipolom nemate prijema a kad stavite neku yagicu prijem savr¹en)

-Osjetljivosti prijemnika (Osjetljivost/Selektivnost prijemnika je odluèan faktor u prijemu signala u ¹umi ¹umova)

-©irini pojasa (za prijemnik nije isto dal mora dektriati signal u uskom pojasu (

Reply to
Tomy

Lex, to kaj ti veli¹ JEST pojednostavljano, INTUITIVNO shvaæanje, kak i mi svi koje se time bavimo shvaæamo. Za mene je antena GEOMETRIJSKO tijelo koje se pona¹a upravo po pravilima optike (ako zna¹ kaj antena radi). ALI, to nije to. Znamo KAJ antena radi, neznamo KAK! Èul sam i èital svakojake teorije koje su ostale samo nepotvrðene teorije, tak da tvrdnja da znamo veæ 100 let jednostavno ne stoji. Osim ako si ti naletel na neko nedavno objavljeno istra¾ivanje di se to pobija. Jo¹ jednom - ne mje¹ati KAJ i KAK.

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy

OK, ali da bi povjerovato htio bi cuti kompletno objasnjenje(a ne vjerujem da cu ga cuti). BTW si kada promatrao polje blizu antene(ili bar simulirao)?

Reply to
Fire

A da probamo na ovaj nacin:

Zamisli neki komad zice od npr 150 cm kroz koji ces pustiti izmjenicnu stuju od cca 100 Mhz tako da taj komad bude u rezonanciji, (zanemarino sada xL, xC itd...), u momentu prolaska struje korz tu zicu oko tog vodica se stvorilo em.mag.polje koje naravno ima svoj smijer, neka bude N-S da nam bude lakse, ima i neko svoje vrijeme postanka, trajanja, nestanka ajmo reci da ima neku TROMOST, sljedeci titraj (prolaz struje) kroz vodic opet stvara oko vodica emg.polje istog smijera kao i prethodni titraj, posto nam se u prostoru nalazi "zaostali" dio emg polja novo polje udara u zaostalo i gura ga "naprijed" (okreni dva magneta jedan prema drugom istim polovima i pokusaj ih pribliziti),

A- ako emitiras dovoljno jak val i hvatas ga na udaljenosti od 300.000 Km treba ti jedna sekunda da stigne do tebe. B- nakon prestanka emitiranja ti jos uvije hvatas val na toj udaljenosti citavu jednu sekundu - dobra fora :-))

  • da ne zaboravim NAJVAZNIJI dio price o antenama: SAMO JEDAN dio periode se preko antene emitira u prostor, postoje verzije antena koje emitiraju i odredjeni dio druge poluperiode radi postizanja kuta zracenja i usmijerenja u prostoru.

Jednostavnije od ovoga NE mogu...sorry !

Reply to
Lex-Lutor

pa to se moze ako je opticka vidljivost i ako nije u zoni velikih smetnji inace nema sanse. Inace nekada su ljudi sa nekoliko W pricali s Amerikom i Australijom (dakle preko 1000km). I danas je to moguce, ali puno teze jer su velika elektromagnetska zagadenja.

Reply to
Kresimir Pecnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.