Punjac NiMH

Slozio bi akomulator od 10 AA nimh clanaka. po 5 u seriju. Pa bi trebao neki primitivni i sto jednostavniji punjac sloziti. Znam da je punjenje slozen proces, ali meni treba bas nesto jednostavno.

12 V mogu izvuc iz ATX-a, a ne znam kako bi ogranicio struju? Tranzistorom, ali kojim i kako? Neka shemica punjaca bi jako dobro dosla. Sretan vam Bozic
Reply to
sober
Loading thread data ...

Tranzistorom,

Pretpostavka je da ces tako dobit bateriju od 6V i 4Ah, ako svaki clan ima 2000mAh.

Punjenje sa 12V nek se vrsi preko otpornika od 15 oma, sto ce punit strujom 400mA i baterije su pune za cca 12 sati. Otpornik se grije, disipira oko 2,4W pa stavi otpornik od 5W.

Da bi izbjegao prepunjavanje baterija, a da ne trebas pazit na vrijeme, stavi paralelno bateriji cener diodu od 8V. cenerica mora bit sposobna izdrzat struju od 400mA i snagu od 3,2W pa stavi cenericu 5W 8V.

Znaci, kad se baterije napune na 8V, cenerica vodi i struja punjenja vise ne ide kroz bateriju nego cenericu, a baterija se samo toliko nadopunjava da odrzava napon na 8V, sto je otprilike napon pune baterije kod punjenja.

Dakle, trebas samo otpornik i cenericu, i punjac je savrsen.

Reply to
Petar Bjelcic

he, ovo je jednostavno :) da 2000mAs su clanci hvala puno majstore

Reply to
sober

Nema zenerica od 8V a 8,2V kojih ima, ima malo previsok napon pa bi se baterije mogle zagrijavat.

Stavi 7,5V diodu, ovu u chipotekinom katalogu 1620001501 ZEN 5 W 7,5 V 1N 5343

Dioda ce se jako grijat kad se baterija napuni, jer svu struju preuzima na sebe, pa mora biti hladjena da ne crkne. Sa tankom bakrenom trakom pricvrsti je na neki lim ili hladnjak povrsine oko 10cm kvardratnih (3x3cm).

Hladnjak mozes zaobic stavljanjem vise, recimo 4 diode u paraleli, pa se disipacija podjeli, pod uvjetom da se diode puno ne razlikuju karakteristikama. Ostavi izvode 1-2 cm na diodama jer i oni hlade.

I otpornik se dosta grije, ali ne treba hladnjak.

Reply to
Petar Bjelcic

Ili mo¾e redno sa svakom cenericom staviti otpornik od oko 0,22-0,33 oma odreðene snage, ovisno o broju dioda...

Reply to
Vaso

sober je napisao/la:

Ako ti je primarni cilj kvalitetno punjenje i zivotni vijek baterija, najpametnije je kupiti gotovi punjac, u Chipoteci imaju dobar izbor i nisu skupi. Nemoj krivo shvatiti, dugo se bavim elektronikom i slozio sam dosta uredjaja, ali ako za 180 kn mogu kupiti punjac za NiMh i NiCd sa regulacijom struje do 4A, automatskom detekcijom broja clanaka (1 do

10), kontrolom delta U na kraju punjenja, sondom za kontrolu temperature clanaka, funkcijom za kontrolirano praznjenje itd itd, e onda nema smisla s tim se doma zezati. A s obzirom na potroseno vrijeme za izradu punjaca, a ni sami NiMh clanci nisu bas jeftini, tih 180 kn nije losa investicija. E sad, ako je primarni cilj zanimacija oko slaganja punjaca i eksperimentiranje sa istim, onda samo naprijed, koliko vidim savjeta ima dosta.
Reply to
gnekker

A jel se moze to upotrijebit i za kombinaciju od 8*1,2V u seriju odnosno

9.6V, rijec je o istom kapacitetu baterija 2000mAh... Vjerojatno bi trebalo zamijeniti samo zenericu sa 7,5 na neku vecu recimo 10,4V sa 5W?
Reply to
Mystique

Nisam znao da imaju i takve punjace, mislio sam da imaju samo one za 4 ili

2 komada (ili slicno), a posto ce ovo biti u kucistu koje se ne otvara lako, bas bi mi dobro doslo nesto ovako. Hvala na savjetu. Svejedno cu slozit kako je Pero rekao, a mozda kupim i ovaj. Sretan Bozic
Reply to
sober

Moze se to primjenit za bilo koju kombinaciju. Bitno je pronac cenericu koja pocinje vodit kad je akic pun, ili sto blize punom.

Reply to
Petar Bjelèiæ

decki koliko me pamet sluzi izvori se ne spajaju paralelno odnosno ako se to vec mora raditi onda treba imati stotine baterija i naci dvije "iste". to je kao da otvoris prozor i ventil na plinskoj boci i uzivas u svjezem zraku pored kamina.

pozdrav hrvoje

Reply to
Hrvoje Aras

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.