OT: Jel mi moze netko objasniti:

Vrlo ti je jednostavno, evo naprimjer duzina trajanja jedne minute je obrnuto proporcionalna osvisno s koje strane zahodskih vrata stojis, vjerojatno zbog dilatacije vremena, neznam.

Reply to
styx
Loading thread data ...

Teoriju relativnosti ali da je razumljivo laicima, odnosno onima koji neznaju sta je to. Hvala

Reply to
Ivan

Ako ti stavis nos u moj supak, onda ti imas nos u supku, ali i ja imam nos u supku, samo sto sam ja u relativno boljem polozaju.

--
www.elektronka.com
Reply to
Ivan Matacic

LOL

Reply to
megamusic

A ti mislis da ce ti on nos staviti u supak? I onda ce on biti u relativno boljem polozaju.

-:...:::-))))))))))))))

Reply to
Petar Bjelcic

formatting link
formatting link

Dosta jednostavno i kratko je objasnjeno, procitaj.

- Primjer moze biti da ako se semaforu na kojem je crveno svijetlo priblizavas brzinom jednokom 3/4 brzine svijetlosti, vidjet ces zeleno svijetlo. Brzina svijetlosti je 299.792.458 m/s bez obzira da li se izvor svijetlosti krece ili ne i ista je za sve promatrace u inertnom sustavu (Inertni sustav je ovaj u kojem zivimo, tamo gdje vrijede zakoni fizike). Najpoznatija Einsteinova formula, E=mc^2 govori o direktnoj povezanosti mase i brzine svijetlosti koja rezultira energijom. Tu je Einstein uveo pojam prostor-vremena kojeg ta masa i energija zakrivljuje. Potvrda toga je dogadjaj iz oko1920. god (ne znam tocno) kada je bila pomrcina sunca. Pri tome se je znalo za zvijezdu koja se nalazi iza sunca u tom trenutku, no, ona se je vidjela kraj sunca. To je potvrdilo da ogromna masa i energija, kao sto je sunce, moze iskrivljavati svijetlost, a i prostor, pa je zato zvijezda bila vidjena. Tipican primjer kako vidjeti sto se nalazi iza ugla, hehe. Dogadjaji koji su za nekog promatraca istovremeni, za drugog mogu biti raznovremeni (specijalana teorija relativnosti). Osoba koja slobodno pada, ne osjeca gravitacijsku silu (opca teorija relativnosti).

Du¾ina ¹tapa izmjerena u sustavu u odnosu na koji se ¹tap kreæe, kraæa je od du¾ine ¹tapa izmjerene u sistemu u kojem ¹tap miruje. Za promatraèa u nepokretnom sistemu du¾ina ¹tapa je kraæa od njegove stvarne du¾ine, odnosno do¹lo je do kontrakcije du¾ine ¹tapa. To se naziva Kontrakcija duljine i svojstvena je za sustave koji se krecu brzinama slicnim ili istim brzinama svijetlosti.

Stvarno vrijeme je vrijeme izmjereno izmeðu dva dogaðaja u inercijskom sistemu u kojem se dogaðaji dogaðaju na istom mjestu. Interval stvarnog vremena izmeðu dva dogaðaja izmjerena u jednom inercijskom sustavu kraæi je od vremenskog intervala izmeðu istih dogaðaja u bilo kojem drugom inercijskom sustavu. Ovo se naziva Dilatacija vremena i isto vrijedi za brzine bliske ili iste brzini svijetlosti. Vezano uz to, poznata je teorija paradoksa dvaju blizanaca: naime, ako bi jednog blizanca ostavili na Zemlji, a drugoga stavili u neki svemirski brod koji bi putovao brzinom svijetlosti i kad bi ga nakon nekog vremana vratili na Zemlju, taj blizanac bi bio mladji u odnosnu na blizanca koji je bio na Zemlji. To se dogadja zbog dilatacije vremena (produljenje vremena) jer je blizancu koji je putovao brzinom svijetlosti, vrijeme sporije teklo, ali on toga nije svijestan. Isto bi bilo da samo uzeli dvije stoperice, jednu ostavili na Zemlji, a drugu vozikali Svemirom brzinom svijetlosti. Ako smo ih pokrenuli u istom trenutku, nakon nekog vremena vidjeli bi, kad bi ih opet usporedili nakon putovanja, da je stoperica na Zemlji izbrojila vise vremena.

Relativisticka masa: Masa tijela u stanju mirovanja ne zavisi od brzine kretanja tijela, odnosno ne zavisi od inercijskog sustava. Masa tijela u stanju mirovanja je invarijanta u odnosu na inercijske sustave. Poveæanjem brzine tijela poveæava se i njegova masa. Poznato je da je masa tijela mjera za njegovu inerciju, pa poveæanjem mase tijela treba shvatiti u smislu poveæanja njegove inercije. Pri veæim brzinama tijela veæa je njegova inertna masa, pa tijelo pru¾a veæi otpor promjeni brzine. Ako na tijelo djeluje sila stalnog inteziteta, onda æe tijelo dobiti manje ubrzanje pri relativno velikim brzinama, odnosno veæe ubrzanje pri relativno manjim brzinama. Na osnovu formule za relativistièku masu slijedi da bi tijelo, koje bi se kretalo brzinom svjetlosti, imalo beskonaèno veliku masu, ¹to nema fizièkog smisla. To znaèi da nijedno tijelo ne mo¾e dostiæi brzinu svjetlosti. Brzinom svjetlosti mogu se kretati elektromagnetni talasi i neke elementarne èestice (fotoni, neutroni,.....).

Vezano uz sve ovo, postoji jos i relativisticka sila, impuls sile, energija, relativisticko slaganje brzina i jos toga...

Pozdrav!!!

-Rio-

Reply to
-Rio-

nabijes loptu i lopta odleti. a mozda je lopta stala na mistu a svit se mica????? :0

Reply to
Quad Machine

Thus spoke Ivan:

Kad demontira¹ bombu, minuta ti se èini kao sat vremena. Kad si sa ¾enom, sat vremena ti se èini kao minuta. :)

Reply to
Stealth

Jebate kaj je taj Ajnc+schtajn bio lumen!!! Mislim nikaj nisam shvatio, ali mi je sad sve puno jasnije.... Zahvaljujem Riu na opcem prosvjetljenju

Reply to
Zok

"Zok" wrote

"Stein" ne "schstajn" :)) Jos da te neko prosvijetli da ne kvotas cijele prethodne postove ;)

Reply to
vladko

=BEenom,

Ili mo=BEda obrnuto?

Reply to
briglja

He,he :))

Reply to
Damir

Thus spoke briglja:

U zabavi vrijeme brzo proðe, u nevolji, vucara se. ;)

Reply to
Stealth

dobra!!

Uvijek me kopkalo to sa blizancima koji je mirovao a koji se kretao? Ispada da se kretao onaj koji je dozivio silu na svoje tijelo to je jedina razlika jer inace razlike nema ne mozes utvrditi koji se gibao a koji je stajao... Znaci kvaka vezana uz tijek vremena je sila bila ona posljedica gravitacije ili inercije zbog akceleracije...

Z
Reply to
zega

Tijelo koje slobodno pada ne osjeca silu, a opet se krece. Sila koja djeluje je sila gravitacije. Primjer da se ne osjeca sila pri slobodnom padu je simulacija beztezinskog stanja pri obrusavanju aviona. Naime, tako se piloti, astronauti pripremaju za misije. U avionu kojemu su zatvoreni prozori, da ne vidi van (jer i vid sudjeluje u percepciji kretanja), austronauti, piloti i sl. se prvo voze uzlazno, da bi nakon postignute visine minutu-dvije padali slobodnim padom. Kako na njih ne mogu djelovati druge sile (otpor zraka i sl.), oni imaju osjecaj da su u beztezinskom stanju. Dobro znamo da na njih itekako djeluje sila gravitacije, no oni ju ne osjecaju.

Pozdrav!

-Rio-

Reply to
-Rio-

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.