op amp voltage?

pozdrav!

kad u specifikacijama operacionog pojacala pise:

operating voltage: +/-18V

da li to znaci da je najveci moguci napon napajanja 36V ili 18V?

fala!

Reply to
ZeeTso
Loading thread data ...

36 f
Reply to
filiplolicREMOVE

sad vidim da sam napisao +/-18V, a u originalu nema te kose crte, nego je plus iznad minusa. ima li to kakve veze ili je definitivno 36V? znaci li to da se op moze napajati sa 20V izmedju 4. i 8. nozice?

Reply to
ZeeTso

Znaèi.

Reply to
vaso

To je 36V moze ali pod uvijetom da izmedju mase + i - pina za napajanje nije vise od 18V. Moze se napajat sa nesimetriènih 20V ali mu "lebdecu" masu moras postavit barem na 2v ili vise, ako mu masu spojis na minus napajanje, naponski limit za to pojacali je prekoracen. Kod 36V nesimetricno, lebdecu masu moras postavit na polovinu tog napona napajanja, ni Bog ne tolerira da je spojis na minus.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Objasni nam malo taj pojam 'masa' kod OP-a....

Reply to
vaso

Svaki sklop ima referentnu tocku u odnosu na koju mjeris napon, bez te referentne tocke nema smisla reci da je napon + i - polariteta. Samo operacijsko pojacalo nema poseban pin za tu referentnu tocku. U sklopu je bilo koji od ulaza ta referentna tocka, i dc napon te referentne tocke je i napon na izlazu. Parametri pojacala se gledaju prikljucenjem napona na jedan ulaz, dok je drugi referentna tocka.

Konkretno, ti mozes spojit OP na jednostruko napajanje od recimo 18V, i minus ulaz da ti bude na minus polu, + na plus polu, i uzmimo u osnovnom spoju kao pojacalo sa pojacanjem 1, izlaz spojit na inv ulaz. Napon doveden na neinvertiran ulaz, i drugi kraj na minus, se proslijedjuje na izlaz, ali primjeti da ne mozes pojacavat napone manje od 0 V, odnosno negativne. Referentna tocka je minus napajanje, i nema sto otic nize.

Ako u tom istom sklopu upotrebis dvostruko napajanje sa +/- naponom, zajednicka tocka tih izvora je masa i referentna tocka. Na tu tocku zaljepis minus ulaz preko otpornika, a time je i izlaz na naponu referentne tocke, odnosno nula volta bez napona na ulazu u odnosu na referentnu tocku, , i mozes pojacavat i plus i minus napone na ulazu.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Vaso, koliki je napon V? na izlazu OP ?

formatting link

Reply to
Petar Bjelèiæ

10 V
Reply to
vaso

Figa. Bilo bi da mu spojis simetricno negativno napajanje a signal izmedju nule i ulaza, ovako nema uspostavljenu radnu tocku, i napon 0,1V nije dovoljan za bazu ili gates.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Toèno za OP tipa 741! Ali recimo za LM324:

formatting link
Sasvim dobro radi ako mu je ulazni napon od nule u plus.....

Reply to
vaso

Aha, probaj pa reci onda. Tranzistore nije moguce natjerat da rade kao dc pojacala a da im baze ne podignes na napon veci od 0,6v sto diktira da izmedju minusa i mase ne moze biti ulaz. To bi bilo moguce fetom, ali do sada nije moguce napravit fetove iste vodljivosti kod nule na gatesu a time i definiranje vrijednosi otpornika u chipu.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Deèko, pobrkao si ne¹to... ima¹ op-ampova koji rade na 5V i izlaz im ide od 50mv do 4.95V. A te teorije o

0.6V - pa postoje i PNP tranzistori :-)
--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

Naravno da postoje, ali im minus napajanje nije zajednicka tocka za ulaz, ni za izlaz. Vidi ovo:

formatting link
realna shema najjednostavnijeg dc pojacala, u prvoj varijanti je odma jasno da ulazni napon nema sto trazit ako je ispod 0,7V, odnosno tranzistora kao da nema, izlazni napon ce otic na +12.

A uz dodatak 4 otpornika, sa jednim jedinim tranzistorom se invertirano pojacavaju obe poluperiode, ulazni napon smije biti nula i izlazni napon je nula sa nulom na ulazu. Ravnoteza ulaza kao i izlaza postignuta je otpornicima koji cine wheatstoneov most. Primjeti da ulaz i zlaz vise nemaju minus za istu tocku, odnosno imaju svoju virtualnu masu ako je tebi masa minus. Upravo tako funkcioniraju 5V OP pojacala koja spominjes. Naravno, wheatstoneov most je u njima sa tranzistorima ili mosfetima, postize se niza izlazna impedancija a tranzistor i mosfet su puno puno jeftiniji za integraciju u chip nego otpornik.

Isto tako, ni sa kombijacijom pnp i npn tranzistora, u svetom spoju, ne mozes pojacavat obe poluperiode, a da ti je minus masa odnosno zajednicka tocka jer nije moguce postic napon negativniji od tog negativnog, za to bi ti trebalo simetricno napajanje. Ili wheatstoneov most a tada masa i minus nisu iste tocke.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Opet krivo. Nisam ja rekao da pojaèalo pojaèava signal negativniji o najnegativnije toèke sklopa. Ako je pojaèalo spojeno kao neinvertirajuæe, pojaèanja 1 (-ulaz spojen sa izlazom, na +ulaz doveden signal), kod promjene ulaznog napona od 0..5V izlaz æe se promijeniti u istom rasponu (uz ogranièenje 50mV na oba kraja). Pri tome je napon napajanja 5V i sve se mjeri u odnosu na masu. Ako i dalje tvrdi¹ da nije tako, sutra u jutro postam sliku ekrana osciloskopa gdje je to vidljivo.

©to se tièe sklopova, ta pojaèala su malo kompliciranija od 2 tranzistora i par otpornika. A JFET tranzistori vode i kad im je gate kratko spojen sa source-om - dakle, bez napona na gate-u u odnosu na source. Primjer pojednostavljene sheme jednog takvog pojaèala (TS912 od ST-a) vidi na bins-ima.

Nemoj ovo shvatiti kao prepucavanje, samo me smeta da se drugima krivo obja¹njava i navodi na krivi put.

--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

Sa fetom na ulazu je moguce napravit takvo pojacalo kojemu je nula i minus zajednicki ulaz, ali to nisu general purpose operational amplifier, ona su iznimka.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Pogledao sam TS912

formatting link
i ne bi se reklo da izmedju minusa i ulaza mozes dovodit DC napon, ali ako ti kazes da si probao, u to ne ulazim.

Reply to
Petar Bjelèiæ

To je djelomièno toèno - recimo vrlo popularni LM324 je ba¹ to - general puropse op-amp i ima PNP tranzistore na ulazu koji mu omoguæavaju common-mode voltage od

0V do VCC-1.5V
--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

Pogledaj bolje - parametar Vcim (common mode input voltage range) ne samo da dozvoljava napon na ulazu od 0..Vcc veæ i +- 0.2V preko toga.

Dakle, za napajanje 5V ulazi mogu iæi od -0.2 do +5.2V i jo¹ uvijek je sve OK.

--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

Dao sam mu link ba¹ na taj OP, izgleda da ga je previdio!?

Reply to
vaso

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.