Odroid-XU4

gdje da ima za kupiti i koja je cijena?

Reply to
gsustek
Loading thread data ...
5.2.2016. u 10:05, snipped-for-privacy@gmail.com je napisao/la:

imam ti ja jednog

formatting link

ili guglaj drugi put

Reply to
Dario

mnoooogo kume....

Reply to
gsustek

mene zapravo zanima da li ima tako mocnijih routera(hardwerskih i softwersk ih) baziranih na arm-u a ne mips-u. i opensource zajednice kao openwrt ali da je u linux/debian svijetu....?

Reply to
gsustek

Direktno od proizvodjaca:

formatting link

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
9A5DGM
Reply to
Stonethrower

Ide li debian-like na njega? Osmc? Kolika mu je propusnost na usb3.0 portovima? 100MB/s?

--
sigo
Reply to
gissig

Da (Ubuntu je baziran na Debianu) I Android ide na ODROID.

Da (Ubuntu, i ostale glavne distribucije)

User Manual tvrdi " Timing buffered disk reads: 296 MB in 3.01 seconds =

98.33 MB/sec"
--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
9A5DGM
Reply to
Stonethrower

apisao je:

=

dakle, isto kao i neki dual core MIPS-ic.... prednost je velika programersk a zajednica, ali opet ima i openwrt zajednica koja je ist odosta rasprostra njena.

Reply to
gsustek

Ako ti je OpenWrt target OS (kao specificni embedded OS), onda bolje uzmi Raspberry Pi 2 Model B jer je OpenWrt MIPS-orijentiran. RPi2B ima 4 core-a BCRM2708 procesor na 0.9GHz i podrzan je u najnovijoj OpenWrt inacici 15.05

OpenWrt se siri i na ARM SoC-ove od kineskog AllWinner-a, stoga ti je od ODROID-a bolji izbor boardovi na bazi AllWinner A10/A20 procesorima:

- Olimex A10-OLinuXino-LIME ili bolji sa ponude

- CubieBoard1, 2 ili 3

- Hackberry A10

- pcDuino1 ili 2 sa A10 ili pcDuino3B ili noviji sa A20

ODROID XU4 ima ARM procesor 8-corea na 2GHz Samsung Exynos5422 (onaj isti kao u Samsung Galaxy S5 smartphone-ima) i nema specificno OpenWrt podrsku. Ima nesto slicno, Ubuntu kao router:

formatting link

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
9A5DGM
Reply to
Stonethrower

r napisao je:

sta

a
05

.

hrpe svega jest, non openwrt OS jer mi je muka od kompajliranja razno razni h paketa, koje na ubuntu-u/debianu- rade ko' grom. daklem, maknup bih se od

de just for routers).

).

Reply to
gsustek

Hm, ovi procesori su mi nepoznati a ako mislis na firmu MediaTek, nema ih niti na Wikiju

formatting link
(last update 4 February

2016). Mozes li mi oslati linkove na datasheet-ove ovih procesora?

Nema ovdje puno izbora, imas na rasolaganju Linux sa router applikacijom (URL iz proslog posta). S tim Ubuntu routerom nema kompajliranja (a raditi ce i na OpenBSD) , uzmes paket, untar-as ga i konfiguriras. Cijela ideja oko open-sourca je mogucnost rekompajliranja gdje i kada hoces. Medjutim, konfiguriranje nije isto sto i kompajliranje, pa se to ne broji.

ODROID xu4 sa USB3.0 externim SSD diskom (cca. 100Mb/a) zvuci kao match.

Intel-ov NUC sa procesorom 4-te generacije (Haswell) ili bolje, mi se cini kao puno bolji izbor od ODROID-a. NUC ne spada u open-hardware/open-source, pa si to trebao odmah reci. NUC je no-brainer i za mnoge druge primjene, pa tako i meni osobno. Za tvoje potrebe NUC zvuci puno elaboranije i na njega mozes staviti bilo koji OS. Stovise, sa Gigabit ethernetom sa odgovarajucim NAS diskom mozes postici i bolje brzine od 100Mb/s. Osim toga, Skylake-bazirani NUC-evi imaju i SDXC 3.0 port, sa kojim moazes postici "up to 104 MByte/s for four-bit UHS-I bus" bez potrebe za GbE ili Fiberom, (izvor:

formatting link
i tako konfiogurirano postici veliku kompaktnost i odziv sustava.

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
9A5DGM
Reply to
Stonethrower

Kolika je tvoja propusnost hdparm -tT /dev/sda SSD-a?

--
sigo
Reply to
gissig

Nemam SSD na razvojnom sistemu (jos uvijek ...), medjutim imam WD VelociRaptor, sa raznim virtualiziranim Linux-ima, pa ovdje navodim samo Mint i openSUSE:

---> Win7 --> VirtualBox --> Linuux Mint 17.3 Mate : /dev/sda: Timing cached reads: 13762 MB in 2.00 seconds = 6886.84 MB/sec Timing buffered disk reads: 338 MB in 3.02 seconds = 111.98 MB/sec

---> Win7 --> VirtualBox -->openSUSE 13.2: /dev/sda: Timing cached reads: 14786 MB in 2.00 seconds = 7402.22 MB/sec Timing buffered disk reads: 2076 MB in 3.01 seconds = 690.64 MB/sec

(primjetite koliko se openSUSE bolje ponasa virtuelizirano)

Za testiranje (nekih embedded applikacija) trenutno koristim mimimalisticki pristup:

- ODROID U3 sa obicnom (non-HS) SDCard Class 10 koji vrti Ubuntu 14.04.1 LTE sa xfce: /dev/mmcblk0: Timing cached reads: 1032 MB in 2.00 seconds = 515.91 MB/sec Timing buffered disk reads: 46 MB in 3.05 seconds = 15.07 MB/sec

Jako je to sporo na SD Class10, sporo do boli, ali u fazi sam nabavke eMMC modula za U3, pa ocekujem barem x5 brzinu, 75 MB/sec bi me zadovoljilo za vecinu mojih (embedded) potreba. Za U3 target OS mi je embedded Linux (Yocto/Ubuntu), pa ocekujem i malo brzi odziv sustava.

Imam jos i BeagleBoard Black, pcDiono 2, RPi2B ali to je za sada u ladici jer sam nedavno nabavio "veliku igracku" Sabre Lite board od Boundary Devices-a

formatting link
sa Freescale 4-core iMX6 procesorom, od vanjskih interfejsa ima microSD i SATA II 3.0 Gbps pa cu to malo podrobnije testirati, pogotovo SATA sa i bez SSDa.

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
9A5DGM
Reply to
Stonethrower

apisao je:

ki

MC

TA

Da.

nije losa ploca,

evo link za MTK processor.

formatting link
mt7623na/

ada mogu(za OK novce) SSd-ovi.

eti..

Reply to
gsustek

... aaaa, tako vec da, MTK7623, naime u proslom postu si mi rekao "mips MTK

nejasno. Naime, imao si tippo pa si zamjenio brojkice u oznaci chipa. OK, sve 5, bitno da smo se razumijeli. Nego, vise me zanima zasto hoces ARM jer sam stekao dojam (mozda grijesim) da si OpenWrt/MIPS persona, a npr. Atheros AR9331 (Hornet), Wi-Fi System-On-Chip (WiSOC), je ionako napravljen za ugradnju u novije Access Points i Router-e s OpwnWrt kao target OS-om. Jeli imas neki specificni razlog zasto bas multi-core ARM ili te brine samo bandwidth na USB sabirnici?

Potpuno sam suglasan, samo me iznenadjuje koliko je openSUSE u stvari fino podesen, i radi besprijekorno virtueliziran kao i nativno, jos odavno. Naime, jos pocetkom stoljeca, 2001/2, dok sam radio u USA moj prijatelj, inace znanstvenik na NREL gov. labosu, Colorado, rekao mi je kako akademska zajednica preferira ili Apple Mac/Air za komotni rad i development (dakle, BSD-baziran kernel) ili openSUSE na obicnom konfekcijskom hardveru (HP, Dell, ...) zbog izuzetne stabilnosti, komfora i brzine. Valja, izgleda, ozbiljno shvacati openSUSE.

Svakako, to i ocekujem (~da leti). Znam kako stvari mogu letjeti (kada imas dovoljno pezo$$$a) Naime u firmi takodjer imam BDevices SabreLite, NUC i jos podosta toga, sa i bez SSD-a, a do nedavno sam radio kontrakt sa SIE GmbH, koji imaju brojne projekte na bazi custom BeagleBoard-like (TI AM335x CPU), ARM Cortex podsustavi, i sve ostalo je USB3.0, CAN 2.0, eMMC i SSD. Sve, brate, usaglaseno leti bez greske na sabirnicama, toliko da co'ek moze dobiti kompleks manje vrijednosti (~kao pro-developer koji to isto mogu i sam klonirati). Eh, da je love.... Za po doma, vjezbanje vratolomija sa Yocto distro-om, dobar mi je SabreLite sa SATA (SSD) diskom.

Hvala na sugestiji, svakako cu napraviti nekakav bench-mark u dogledno vrijeme sa svim kombinacijama (desktop, embedded) distro-ima na 1x, 2x, 4x i

8x core-ima, i USB/SATA diskovima (za 8x core uzeti cu vjerovatno XU4, ... premda sam oko bacio i na najnoviji AMD )
--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
9A5DGM
Reply to
Stonethrower

(gsustek je) Sto se tice mtk7621 imam witi board(indiegogo), stvarno sve leti na njemu, no ocekivao vecu propusnost za sata i usb3 portove, jesam openwrt persona, ali nisam pre zahtjevan tj nisu mi potrebne sve zive i nezive mrezne funkcionalnosti, ali nemam vise vremena za prilagodjavanje paketa za openwrt(koji inicijalno ne postoje za njega).

Brine me bandwith, jer zelim to nesto upogoniti kao wifi router (ac) to mogu sa pci- karticom, imam giga cisco-v switch 2940, koji bi bio spojen na eth od toga (nesto), u njemu je printer, komp, pi2,...isto tako zelim imati disk od par TB-a i da on bude usko grlo za serviranje i kroz wifi i kroz ethernet. Dakle, nekakav NAS(vsftpd,nfs4,sambe se grozim), transmission, openvpn. I to je to! Naravno, do 1000kn da kosta taj uredjal(iako prolazi i nuc, jer zamjenjuje punom vise toga), ako imao koji gpio, milina. Iako to mogu sa nuc-om isto rijesiti, usb to protocol:-) pa i gpio..

Da, ja sam na iOS-u. Iako sam se igrao hackintoshom jedno vrijeme. Malo se o igrao sa xcode-om u virtualci, pomislio sam si i uzeti neki macbook, ali si usrali sa tim kednim portom i hrpom nastavaka koji se naravno placaju:-)

--
sigo
Reply to
gissig

r>ijesiti, usb to protocol:-) pa i gpio..

Citajuci to tvoje, sjetio sam se postoji novi CubieBoard 4 (CC-A80) Ima USB 3.0, 8-core 2GHz Allwinner A80 processor, WiFi i B/t, 1GbE, kosta $125 i postoje svi uobicajeni distroi i OpenWrt za njega. Pogledaj specs na

formatting link
a prodaje ga Seeed na
formatting link

Ispod 1000 Kn plafona, malo je teze naci board koji ima bolje specs od CC-A80 ... pa vidi.

--
Stonethrower 
www.dgmicrosys.com 
9A5DGM
Reply to
Stonethrower

3D steka kao i HW decode, radije bih nuc-a. Preporuka? Cijena? Kasnije mislim imati i mail, own cloud. Arm-ovi kao i mips-ovi obicno imaju neki SDK koji bas i nije up to date,driveri nisu opensource...community je najjaci samo kod pi-ja...ili ima jos negdje? ( sa vremena na vrijeme procackam po kodu- ali se nazivciram ako nije dostupan:-)
--
sigo
Reply to
gissig

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.