MAX broj VF CH na istom kablu??!

Zanima me za¹to; ako je teorija da se po istom kablu mogu prenositi vi¹e VF signala u isto vrijeme uz uvijet da su frekventno pomaknuti za ¹irinu kanala(frek signala);¹to bi znaèilo da u teoriji bi ih moglo biti "bezbroj" ...u praxi je ipak limit 64 !!!!!!!!!!Za¹to??

Navodno najèe¹æi problem kod kablovskih TV gdje je i 32 kanala veæ uspjeh!!!

Navodno koliko sam èuo komentar; da bi dodavanjem 65. kanala...isti i svih

1.-64. se izoblièili i postali neuporabljivi!??!! (koliko ima tu istine i za¹to??)

Ima li tu veze nekakav oblik "zasièenja" voda i u kojem obliku??!!

Postoje li makar teoretske moguènosti zaobila¾enja tog problema tj poveèanja tog limita od 64ch..izuzev dodavanjem jo¹ jednog voda!!?? :))

Po nekoj sam logici do sada zakljuèivao da ako imam signal ¹irine 5kHz tj

+-2.5kHz ...i na svakih MHz pustio jedan takav signal....na isti kabl...mogao bih pustiti u isto vrijeme bar nekoliko stotina u isto vrijeme...od recimo 1-3000MHz (eventualan problem bi bili harmonici??)...nije li logièno(teoretski)??!!

Hvala...

Reply to
Gagi
Loading thread data ...

VF

"bezbroj"

uspjeh!!!

poveèanja

Teoretski, za FDM jedino ogranièenje su gubici u kabelu koji, barem ispod frekvencije na kojoj se javljaju valovodni modovi propagacije, rastu cca 6 dB po oktavi. Dakle, na male udaljenosti moguæe je prenositi vrlo ¹iroki pojas frekvencija, odnosno broj kanala.

Skoè

Reply to
Skoc

pod male udaljenosti za prijenos signala ¾icom osobno smatram udaljenosti do

100m MAX tj do 50m u normalnim uvijetima(neforsiranim)..za kablovske TV(dobro,TV signal je ipak ne¹to "¹iri" pa puta 64..to je parsto MHz razlike pa je gu¹enje u kablu presudno) to je izra¾eno u kilometrima sa "medju-ampovima"...

dakle..ipak je moguæe ugurati vi¹e i vi¹e od 64ch po vodu...s time da se ne forsira du¾ina...hmmm,...znaæi jedini je problem u kablu,..¹to ne podr¾ava jednake specifikacije pri veæem frekventnom rasponu po pitanju gu¹enja?!!

Znaæi kada bi pustio 100tinjak kanala po istom vodu...u rasponu od 500MHz sa ¹irinom kanala od 5MHz...uz pretpostavku da kabl se jednako pona¹a na najni¾oj i najvi¹oj frekvenciji po pitanju gu¹enja/gubitaka....kvalitetan prijem signala bi bio moguè??!!

Ali opet mi nije jasno za¹to je limit 64...jer po nekoj logici analogni signal bi se dodavanjem 65. po redu morao samo degradirati kvalitetom(i preostalih 64 eventualno)....dok navodno to u praxi nije tako veæ se dodavanjem 65. po redu ...svi,od prvog do zadnjeg; totalno izobliæe i postanu neuporabljivi!!?!!?!?!!?!?

Hmmm...ima li kakav link di bi si ja to mogao malo pro¹tudirati....jer oèito je to te¹ko pojasniti sa dvije-tri reèenice..a sumnjam da se nekome da vi¹e tipkati!!

btw Skoè...hvala na odgovoru!

Reply to
Gagi

Problem kod prijenosa signala kablom je uvijek njegovo gu¹enje u odnosu na frekvenciju. U praksi je moguæe bez veæih problema prenositi signale do

400-tinjak MHz, dok na UHFu veæ poæinju problemi.

Evo tablice gu¹enja za jedan tipièni TV coax (Cavel 703B):

200 MHz: 8,8 dB/100m 470 MHz: 13,3 dB/100m 862 MHz: 18,0 dB/100m 1000 MHz: 19,3 dB/100m 1750 MHz: 25,4 dB/100m 2150 MHz: 28,1 dB/100m 2400 MHz: 29,7 dB/100m 3000 MHz: 33,1 dB/100m

Iz prilo¾enog vidimo da do 470MHz kabel koliko-toliko zadovoljava (uvjetno reèeno, uz distrubucijska pojaèala), te bi TEORETSKI u njega (do tih 470MHz) mogli strpati cca 60-tak TV signala. No, jedino ¹to bi TV prijemnik od toga mogao primiti su signali izmeðu 54 i 88MHz (VHF1), 174 do 210MHz (VHF2), dok UHF TV podruèje poèinje tek na 470MHz. Meðu nabrojenim opsezima mo¾emo izbrojiti ukupno 13 TV kanala, dok ostali frekvencijski opsezi imaju druge namjene (radio difuzija, radioamaterizam, javne slu¾be i sl.) Jasno, kabelska TV zbog toga radi i na UHFu, gdje su gubici veæ ogromni, no drugog izbora nema. Ono ¹to treba napomenuti da je zadnji kanal UHFa na

884MHz, gdje spomenuti kabel ima 18dB/100m gubitaka, a radi se o tek 83 kanala.

Ovo za izoblièenje neznam, i nema mi smisla. Ukoliko signali sami po sebi nemaju nelineranih izoblièenja i pravilno su odvojeni, a njihovi izvori pravilno prilagoðeni, nebi smjelo biti problema u tom smislu. Koji se problemi u praksi pojavljuju, neznam.

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy

ispod

6

do

razlike

ne

sa

oèito

vi¹e

Glede kabela sigurno je moguæe, primjerice kabel LDF4-50 ima gu¹enje 0.156 dB/100 m @ 0.5 MHz, 1.81 dB/100 m @ 50 MHz, i 7.53 dB/100m @ 500 MHz. Naravno, nagib frekvencijske karakteristike mo¾e se ekvilizirati, ali o tim sa ¹irokopojasnim stvarima znam malo ili ni¹ta. Isti tako neznam ¹to æe biti sa intermodulacijskim produktima, na prijamnoj strani amplitude su zamjetno razlièite, moguæe da IM produkti neæe biti maskirani korisnim signalom. Adresu linka ne znam, trebalo bi googlati, primjerice coax cable, dispersion, multitone distorzion, ili vidjeti na stranicama proizvoðaèa, e.g., Andrew, RFS.

Skoè

Reply to
Skoc

470MHz)

Ali pretpostavka je da je frekva slobodna za RTX...znaæi govorimo o experimentalnom emitiranju i prijemu..tj o kapacitetu kabla glede kanala!!!!

no

Znaæi; da kablovskom emitiramo signale kroz isti kabl; u freq. spektru u kojem kabl ima minimalna gu¹enja(zadovoljavajuèu za odr¾anje IN-OUT kvalitete signala) a da pritom imamo ¹irinu uporabnosti od nekih cca

700tinjak MHz ...mogli bismo bez problema kroz isti kabl pustiti i 100tinjak kanala sa korisnim signalom; bez izoblièenja i kojekakvih interferencija..bla,bla..¹to veæ!!?? TEORETSKI!!

Pa to je jedan kolega sa telekomunikacija spominjao..paradox dodavanja

65.signala na istom vodu kablovske TV!!
Reply to
Gagi

Na kabelskoj problem je vjerojatno u pojacalima i ostaloj opremi na glavnoj stanici a ne u kabelu /kod sat. prijemnika kroz isti kabel ide masu kanala jer je lnb samo downconverter/ btw. prema dcm-u u zagrebu je na kabelskoj 70tak tv i radio kanala

Reply to
megamusic

Nije to ba¹ tako! Normalan koaks radi sigurno do bar 2GHz. Signal iz LNB na satelitskoj anteni je frekvencije ~900 do 2000MHz. Ako ima¹ prijem zemaljskih i satelitskih kanala preko jednog kabla, na freq.120 do 860 MHz su zemaljski programi, od 87 do 108 MHz ide FM. Dakle ukupni "bandwidth" obiènog koaksa od cca 7 mm promjera je oko 2GHz. Ako je ¹irina jednog TV kanala 7 MHz, pro¹lo bi cca 250 kanala bez problema. Problem je u vrlo nejednakom gu¹enju niskih frekvencija i visokih frekvencija. To se rje¹ava ekvilajzerom koji dodatno oslabljuje niske frekvencije, pa se zatim signal pojaèava na potreban nivo i upuæuje u slijedeæu potrebnu komponentu. Ako je pojaèanje tipiènog pojaèala cca30ak dB, a gu¹enje kabla oko 35 dB\100m\2000MHz, treba¹ oko 13 pojaèala za kilometar prijenosa signala. Stvar je puno lak¹e rje¹iti pretvaranjem analognog signala u digitalni (tada u 7MHz band stane 5~8 programa), ili kori¹tenjem optièkih vlakana. Dakle, ukratko: mo¾e se prenijeti puuno vi¹e od 64 kanala, ali nije praktièno.

(uvjetno

kanala!!!!

Distribucija programa se zbog veæih gu¹enja na vi¹im frekvencijama uvijek radi na ¹to ni¾im frekvencijama, stare kabelske televizije su radile uglavno do 300MHz, rijetke do 450 MHz.

100tinjak

Isto pojaèalo nema iste karakteristike u sistemu s prijenosnim opsegom 300 ili 900 MHz.Svako poveæanje prijenosnog opsega sa istom tehnikom u istim uvjetima poveæava izoblièenja i smanjuje odnos signal\¹um

Reply to
Sinisa Platz

Hvala na iscrpnijim odgovorima..tj komentarima...

Reply to
Gagi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.