li ion æelije

Imam svakakvih liion æelija. od æelija za laptop baterije do baterija iz strganih mobitela koje su jo¹ dobre. Naravno, kapaciteti su isto svakakvi. Po¹to bi imao potrebe za neki mali batterypack, palo mi je napamet to sve polemit u paralelu. Jel mi je to pametno radit? Mislim, kako se pona¹aju baterije razlièitih kapaciteta i "potro¹enosti" spojene u isti pack? Ako recimo jedna od baterija skvikne, kako se to onda manifestira na cijeli pak? Napominjem da bi sve i¹le u paralelu, za kapacitet.

Reply to
The Unbound
Loading thread data ...

Odgovor po 'defaultu' je: Nije pametno....

Reply to
vaso

"vaso" je napisao u poruci interesnoj grupi:j46f94$133$ snipped-for-privacy@sunce.iskon.hr...

Zasto nije pametno? Ako su baterije istog napona i bez elektronike ne vidim sta bi bilo lose u tome? Osim sto ce izgledati nakaradno. Kapacitet bude nepoznat kao i max. struja praznjenja jer ne znas koliko im je vijek trajanja "unistio" celije. Ako je koja baterija losa ona ce u paralelnom spoju biti u "zraku" tj. nece nista davati niti uzimati(mozda nesto pri punjenju). Ispravite me, ako grijesim!!!!

Reply to
Pille

Moze i trositi!

--
jozefka
Reply to
gucic

Tak sam nekak i ja mislio. Struja pra¾njenja je reda velièine za punjenje mobitela, tj. vrlo mala. To ¹to ne znam kapacitet, nije bitno. Ako je moguæe da riknuti èlanak vuèe struju/tro¹i, mogao bi ponekad napraviti jednostavan test da napunim pack i pustim ga preko noæi te izmjerim napon i vidim koliko se ispraznio. Ukoliko se previ¹e ispraznio, tra¾enje defektnog èlanka i odstranjivanje.

Reply to
The Unbound

Pitanje je i kako bi se to pona¹alo i pri PUNJENJU! Neki elementi bi se mogli pregrijati?

Reply to
vaso

pregrijati?

Da, znam to. Zaboravio sam napomenuti da imam elektroniku za punjenje koja uber sporo puni s malom strujom, tako da me ne brine da æe se ne¹to zapaliti ili pregrijati ako èlanak nije ba¹ najzdraviji. Sklop za punjenje je iz nekakve "solarne" baterije koja se osim suncem mo¾e puniti i preko USB-a, ali èak i na taj naèin punjenje baterijice od recimo 1500mAh traje puno sati.

Reply to
The Unbound

NIje pametno zato jer:

1) Bolje æelije æe se prazniti kroz lo¹e 2) Pri punjenju æe se æelije manjeg kapaciteta pregrijavati

Posljedica ( potvrðeno u praksi ) Uskoro i one æelije koje su bile dobre postaju lo¹e :-(

Neæe biti "u zraku" nego æe uzimati struju od zdrave i prepunjavati se, a ukupni kapacitet baterije æe padati...

Zakljuèi sam...

Reply to
Tomash

Ako su celije razlicite prvenstveno bi ih trebalo puniti posebno jer bi se inace mogle desiti sve one ruzne stvari opisane u uputama za punjenje LiIon. Za praznjenje bi po meni isto bilo pozeljno da su im izlazi spojeni preko dioda

Boris

Reply to
Boris Vuletic

"Tomash" je napisao u poruci interesnoj grupi:j487ab$61a$ snipped-for-privacy@ss408.t-com.hr...

sto se tice punjenja to je problem,litijske baterije su izuzetno osjetljive na prepunjavanje i uniste se dok se prepune,a posto su spojene u paralelu jednostavno ne znas kad bi iskljucio punjenje,ali manjom strujom bi se moglo nesto dobiti.vrijeme punjenja ograniciti je isto problem jer ne znas koliko su pune,najbolje bi bilo da svaka ima svoj punjac ali to je prekomplicirano

sto se tice papanja zdrave baterije dok se ne koristi,dioda u seriji sa svakom bateriom resava problem(BORIS vec napomenuo)

ispravi me ako grijesim

Pozdrav

Reply to
Pille

Ako nalemim diode, kako æe se onda puniti èlanci? Uglavnom, hvala na savjetima. Ipak sam odustao od stavljanja svih tih starih èlanaka, nego sam uzeo samo 2 ista i nova 18650 i zalemio. Maleno je gabaritima a kapaciteta ima dovoljno. OK je kao mobilna baterija. Imam konektora za svakakve mobitele a ¹to se tièe kapaciteta, napuni Iphone 3g tri puta.

Reply to
The Unbound

To je u redu ( problem punjenja ostaje ), ali u tom sluèaju pri tro¹enju struje na diodama ostaje onih njihovih cca 0.7 V

Ponekad to nije problem ( kad je napon baterije 10-tak V ili vi¹e ), ali ako ima¹ samo 1.2 V ili 3.7, onda je to jako bitno.

Prvo ima¹ manji napon nego bi trebal biti, a drugo nije ni stabilan jer pad napona na diodi ovisi o struji kroz nju...

Reply to
Tomash

Pa puni¹ ih pokraj tih dioda po drugoj grani s tim da bi trebal puniti svaku posebno, a nikak sve zajedno s jednim punjaèem...

Da, to je bolje...

Maleno je

Bude ok u poèetku, ali bude kraæe trajalo nego da si uzel jednu bateriju duplog kapaciteta...

Reply to
Tomash

Tako je, tvoj post sam tek sad videl...

Reply to
Tomash

A kak baterije za laptope vrlo èesto imaju po dvije u paralelu pa jedno 3-5 parova u seriju? Pa stvar dela i par godina intenzivnog kori¹tenja..

Reply to
drstoka

Dana Thu, 8 Sep 2011 20:38:43 +0200, drstoka napisao/la je:

tako je. baterije se najnormalnije mogu spajati paralelno i puniti i prazniti. ako jednoj i padne kapacitet uzima od druge i tako su uvijek jednake. nema potrebe za balansiranjem clanaka kao kad se spajaju u seriju. baterijski packovi u laptopima najcesce imaju 2p i 2 ili 3 S. a taj pack pocinje umirati kad jedan clanak ne valja pa stalno uzima energiju od svog para. a elektronika u packu pokusava izjednaciti taj par s ostalima pa se sve na kraju brzo prazni

Reply to
Spuzva

Dana Thu, 8 Sep 2011 14:47:59 +0200, Pille napisao/la je:

ti nemas pojma kako se pune li ion baterije, jelda?

Reply to
Spuzva

Neispravna li-ion baterija se ne smije punit, ni ispravna prepunjavat, ni punit obrnutim polaritetom. Eksplodirat ce ! Idiot zastite na clancima u baterijama nisu radi kreativnosti.

Ti bi imao rizik iz sva tri navoda. U paralelnom spoju kad jedna rikne, druga je puni, dok se i ona ne isprazni i ne unisti, tada punjenjem nastaje opasnost. Serijskim spojem se jednako pune, ali je problem kod praznjenja, ona manjeg kapaciteta se brze isprazni, i tada ostali clanci preko tereta, slabiji clanak pune strujom obrnutog polariteta.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Da, ali: Jedno je kada spaja¹ NOVE, manje-vi¹e identiène æelije, a drugo kada pobaca¹ razne modele raznih svojstava i starosti/stanja!

Reply to
vaso

Isti naponi, ili kapaciteti, ili oba parametra?

Reply to
vaso

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.