DC automatski osiguraè

Smijem li staviti ovo èudo na bateriju. Hoæe li izbacivati svaki put kad se promijeni smjer toka energije? npr. da kod punjenja preko punjaèa radi dobro, a èim nestane struje i baterija postane izvor izbaci?!?!

Reply to
zK
Loading thread data ...

Punjaèi ne mogu tro¹iti struju od izvora kojeg pune ako su ispravni jer u izlazu imaju diode koje provode struju samo u jednom smjeru. Za to ti takav osiguraè ne treba...

Reply to
Tomash

Stavi osiguraè samo prema tro¹ilu, punjaè valjda ima neke za¹tite?

Reply to
vaso

ako je osiguraè automatski ili topivi, onda nije usmjeren, DC ili AC aktivira ga efektivna struja, amen. Ako je usmjereno i osjetljivo na AC ili DC onda je to nekakva druga za¹tita koja nije obièan osiguraè.

pa daj link na ¹to cilja¹.

Reply to
miha

Cilja na DC osiguraè kojemu nije svejedno kojim smjerom protjeèe struja...

Reply to
vaso

link? jer to su onda polarizirani osiguraèi koje ionako nemre¹ kupiti tako lako i koji su za njegov sluèaj, kako ga je opisao, posve nepotrebni.

Reply to
miha

Hmm...Vjerojatno ih je jeftino/besplatno nabavio, inaèe ih ne bi ni koristio?

Reply to
vaso

konkretno prièam o situaciji gdje moram s fotonaponskog panela puniti bateriju, dakle imam MPP punjaè i sad me zanima da li smijem staviti DC osiguraè izmeðu baterije i punjaèa. stavio bih ga u krug izmeðu panela i punjaèa svakako, a za bateriju nisam siguran. kad nema sunca elektroinstalacija objekta se napaja iz te baterije i zato postoji dvosmjerni tok energije u sluèaju baterije. da li je potrebno koristiti DC automatske osiguraèe? ne bih htio stavljati AC automatske osiguraèe jer se bojim problema s nadzornim in¾enjerom... a projekt je za k... na objektu imam ne¹to mjerne opreme i rasvjetu. ¹to da stavim u te krugove? rastalne osiguraèe, DC automatske osiguraèe ili AC automatske osiguraèe?

Reply to
zK

"zK"

Smije¹ ako ti projekt to ne zabranjuje i ako stvar nije nekako drugaèije za¹tiæena.

Ovo mi je jako èudno da osim ¹to ima¹ DC osiguraè da je jo¹ i polariziran jer spominje¹ dvosmjerni tok. Jel ti ima¹ link na datasheet tog osiguraèa koji ima¹ namjeru koristiti? Ako ima¹ obièan DC osiguraè onda njega nimalo ne smeta na koju stranu struja teèe, ima¹ li na njemu oznake polariteta?

Ovisi o tvojim ¾eljama. Automatski resetira¹ i opet dela, topivi crkne i mora¹ deti novi a topivi DC nije nimalo jeftin. Po meni ako veæ ima¹ automatski deni automatski i mir.

Pa, u osnovi bi trebali isto raditi ako su automatski jer bitna je efektivna strujica da bi prekinuli, ako zanemarimo elektriène lukove i ostale povezane sitnice.

Ovisno o struji i snazi koju prekida¹. Razlika izmeðu AC i DC osiguraèa je prventstveno kod topivih osiguraèa i ga¹enja elektriènog luka, a kod ovih koji delaju vi¹e kao releji ili ti prekidaèi strujnog kruga, (circuit braker) stvar bi morala delati identièno. Tipièan automatski AC osiguraè dela uz pomoæ bimetala i elektromagneta, a to dvoje ovisi o efektivnoj struji pa da budem iskren ne vidim problem dene¹ li ga u AC ili DC strujni krug ¹to se tièe struje (zanemarimo napon sad). Konzulitraj datasheet AC osiguraèa i vidi, ili probaj. Moralo bi izbacivati na istim strujama kao i za AC, to lako testira¹ ako si sumnjièav.

Reply to
miha

Pogledaj na 10. stranici

formatting link

Moras paziti na polaritet jer ce u suprotnom izbaciti osigurac, i moras paziti na napon, ako ti je napon veci od 250V DC moras ih staviti vise njih u seriju.

Reply to
Mladen K.

Gdje si proèitao da se spaja vi¹e osiguraèa u seriju za veci napon? Takvu glupost do sada nisam niti èuo, a kamoli proèitao?

Reply to
Ivanikusis

DC automatski osiguraè ne prekida ovisno o s mjeru struje, nego je glavna razlika poveæana luèna komora jer kod DCa struja ne prolazi kroz nulu svakih

10ms. Inaèe je po principu rada isti kao i AC, znaèi termièki èlan (bimetal) i magnetski èlan (¹pula). Neki DC automatski prekidaèi jesu "polarizirani" i predviðeni za jednosmjeran tok energije, vjerojatno zbog konstrukcije kontakata i luènih komora, dok ima¹ i automatskih AC/DC prekidaèa koji nemaju oznaèen referentni polaritet (oèito sa dovoljno dimenzioniramnim komorama).

Ako ima¹ mali napon baterije, npr 24 ili 48V slobodno koristi AC. Druga su stvar DC razvodi od 72V nadalje, jer oni rade jako lijepe lukove na kontaktima koji se otvaraju, recimo na 220V DC i 10A na gotovo èistom radnom teretu luk se raste¾e i po par cm na no¾evima rastavljaèa...

Reply to
Ivan Ugrin

Onda se uzme osiguraè odgovarajuæe naponske klase...

Reply to
Ivan Ugrin

Ne ku¾im ba¹, pa na osiguraèu nije nikad visoki napon. Ne spaja se osiguraè na napon nego u strujni krug i na njegovim krajevima mo¾e biti neki mali pad napona dok struja teèe, a inaèe ne.

Valjda taj napon ima smisla kad osiguraè pregori da nebi onda se stvarao neki elektrièni luk izmeðu njegovih elektroda...

Reply to
Tomash

Pogle stavi si polariziranu diodu za vece struje....stavi ju na dolaz na bateriju...nemoze uzimat struju....a osigurac ti onda nece izbacivati

Reply to
erikk190

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.