Wy?wiatlacz LCD w roli projektora i ?ywotno?c mat

Cześc. Interesuje mnieżywotność wyświetlacza lcd. Pewnie spotkaliście się z projektami na elektrodzie, jak ktoś używał matryc lcd lub wyświetlaczy od telefonu N3310 do zrobienia sobie rzutnika? Czy przepuszczenie przez matrycę lcd silnego światła powoduje jej uszkodzenie, jak to określic i od czego to ewentualnie zalezy? Mam taki zegarek z projektorem, jest tam słaba dioda LED do podświetlania i chiałem ja wymienic na dającą więcej światła. Czy mogę zepsuć tym wyświetlacz?

Reply to
slawek7
Loading thread data ...

W momencie, gdy wyświetlacz ma wyświetlić czarny ekran, musi on zatrzymać całe światło wypromieniowane przez lampę. Czyli w praktyce zamienić je na ciepło. Jeśli wpakujesz w LCD więcej mocy, niż może on bezpiecznie rozproszyć, to go zwyczajnie ugotujesz i szlag go trafi. Dlatego też np. w projektorach, które używają źródeł żarowych, wsadza się między lampę a LCD lustro dieelektryczne odbijające podczerwień (90% emisji źródeł żarowych to IR, więc w ten sposób LCD jest odciążany z absorbcji niewidzialnej części widma). Marek

Reply to
Marek Lewandowski

A tak swoja droga - jak sobie radza tranzystory w TFT ? Nie ma tam jakis efektow fotoelektrycznych ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-02-23 13:29, Marek Lewandowski pisze:

O ile się nie mylę, to nie lustro dielektryczne, tylko dichroiczne, czyli zatrzymujące podczerwień. Zresztą, gwoli ścisłości, w typowych projektorach kinowych (70mm i

35mm), gdzie źródłem światła jest tzw. "kolba" ksenonowa, stosuje się lustro dichroiczne, ale po pierwsze jest nie jest ono pomiędzy źródłem światła a filmem, tylko przed źródłem światła (odbija "od dupy strony" światło w stronę filmu), a po drugie pomiędzy źródłem światła a filmem jest płytka szklana dichroiczna.

Taka sama płytka bywa także w innych urządzeniach, jak projektory amatorskie 16 i 8mm, rzutniki (jak choćby stary polski Diapol) i niektóre projektory video.

prawie zgadza się ;) Lustro odbija "zimniejszą" część widma, wygaszając podczerwień - ale w typowych układach, o których pisałem powyżej.

Oczywiście jest możliwe stosowanie układu z lustrem półprzepuszczalnym ustawionym pod kątem do osi optycznej - ale takiego jeszcze nie spotkałem. Najczęściej stosuje się szkło tłumiące podczerwień.

....

Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że lustro ustawione pod kątem mogłoby kierować podczerwień na jakiś radiator - wtedy ono samo by się zbyt mocno nie nagrzewało, absorbując podczerwień. Ale chyba wszystkie urządzenia, które widziałem, mają wymyszone chłodzenie. Więc taki pomysł wydaje się nieco dyskusyjny.

Ponadto pytający pytał o oświetlenie diodowe. Dioda raczej, o ile mi wiadomo, nie ma mocy 5kW, jak kolba w projektorze kinowym ;)

Reply to
Adam

Użytkownik "Adam" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hm0v64$6k2$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Poprawka: W projektorach, w których źródłem światła jest kolba ksenonowa, stosuje się tzw. zwierciadło i przeciwzwierciadło, gdzie idąc od lewej (tył projektora) w stronę prawą (obiektyw) mamy zwierciadło (duże), kolbę, przeciwzwierciadło (małe), metalową zasłonkę (gdy kolba świeci, a nie ma projekcji), migawkę, film, układ optyczny (obiektyw lub obiektyw + anamorfot).

Nie ma płytki dichroicznej.

Ale to już NTG ;)

Reply to
Adam

Tak, ale wystarczy male chlodzenie i calosc przezyje. Ja tak potraktowalem lcd

12cali na rzutniku z lampa 240W. Dziala stabilnie. Ale wiatraczek mam pecetowaty i szparke o przekroju 15cm2.
Reply to
Lukasz Sczygiel

Jesli mowisz o takim malym zegarku, ktory w momencie przycisniecia przycisku wyswietla godzine na suficie, to wydaje mi sie, ze nie zaszkodzilaby mu nawet dajaca sporo swiatla zarowka. Tam siedzi jakis zwykly wyswietlacz segmentowy, podobny do tych, jakie stosuje sie w zegarkach LCD i ktore latem czesto sa narazone na dlugie godziny promieniowania slonecznego i jakos nic zlego sie z nimi nie dzieje, mimo, ze nagrzewaja sie do temperatury kilkudziesieciu stopni.

Reply to
KILu

Można do tego dodać, że tak naprawdę to światło zatrzymują polaryzatory

- matryca tylko przekręca polaryzację lub nie. Niektórzy konstruktorzy projektorów oddzielają polaryzatory od matryc żeby je chronić przed wysoką temperaturą.

Mirek.

Reply to
Mirek

nic zlego sie z nimi nie dzieje,

Nic złego z wyjątkiem tego że póki są gorące to są całkowicie czarne :)

Reply to
Padre

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.