UPS pod male urzadzenia

Witam wszystkich

Czy moglibyscie doradzic jakis UPS pod urzadzenia ktore pobieraja niewiele energii?

Obecnie mam problem z serwerkiem, ktory chyba ostatnio ma problemy z siecia elektryczna i dysk co chwile jakies dziwne dzwieeki wydaje i system plikow sie sypiee przez to. Uzywalem dwoch takich samch zasilaczy

5V/2.1A. Jeden byl uzywany 24h/dobe przez ok rok, a drugi tylko kilka razy do ladowania Powerbanka. Na obu jest to samo. Jak podpialem sam dysk pod usb laptopa, to wszystko jest ok, to samo jak podpialem caly zestaw (banana, dysk i wifi) pod zasilacz regulowany (wielka skrzynka z 3 niezaleznymi gniazdami typu banan).

Docelowo, chcialbym podlaczyc pod ten UPS:

- serwerek (BananaPi z dyskiem, wifi itp). co kilka dni dysk 3,5" z osobnym zasilaczem

- router/switch

- jakis modem od kablowki

Zalezy mi przedee wszystkim, zeby dawal jak najlepszy prad i filtrowal znieksztalcenia. Samo podtrzymywanie zasilania jest na drugim miejscu.

Jakby mial jeszcze mozliwosc dogadania sie z linuksem, to byloby super.

Z tego co sie zorientowalem, to UPS ktorego potrzebuje powinien miec AVR i podawac na wyjsciu czysta sinusoide, czy jak to sie zwie.

Myslalem nad UPSem "PowerWalker VI 600 SW" lub "PowerWalker VI 800 SW".

formatting link
Jest tylko jeden problem z tymi UPSami. Maja tylko dwa wyjscia, a w zwiazku z tym, mam pytanie. Czy mozna podlaczyc do tych dwoch gniazd jakas listwe, lub inny rozdzielacz? Wiem, ze wszedzie sie pisze o tym, ze nie powinno, ale sa to glownie przypadki popdpinia komputera, a nie takich malych urzadzen. Tak jak wspomnialem, sa to urzadzenia pobierajace niewielee pradu, wiec raczej nie powinno to zaszkodzic UPSowi.

Reply to
Pawel
Loading thread data ...

ja bym kupił zasilacz, akumulator 12v i przetwornice na 5 v. razem....

50-100zł? Pozdrawiam
Reply to
ToMasz

W dniu 09.07.2016 o 01:43, Pawel pisze:

Możesz podpiąć rozdzielacz zasilania (listwę) i więcej urządzeń, aby jednak nie przekroczyć obciążeniem mocy rzeczywistej UPSa (nie pozornej) dla bezpieczeństwa pomniejszonej powiedzmy o 30%. W twoim przypadku obciążenie jednak będzie minimalne co spowoduje, że sprawność całości nie będzie wysoka i zużywana moc i opłaty za prąd mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Listwę rozdzielającą zasilanie należało by też sprytnie zabezpieczyć przed niekontrolowanym włączeniem do niej np. odkurzacza przez innego domownika.

Reply to
t-1

Chcesz zasilac silniczki pradu przemiennego i zasilacze z transformatorami ze potrzebujesz czystej sinusoidy czy to tylko kaprys z sinusoida?

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 09.07.2016 o 12:58, PcmOl pisze:

No nie wiem. Z poczatku tez tak myslalem, ale jak podlaczylem do innego zasilacza (nie u mnie), to dziaalalo wszystko. Teraz podpialem sam dysk do lapka (przez usb) i takze dziala. Wymienilem u siebie zasilacz na prawie nowy (kilka razy uzywany do ladowania) i to samo jest. Zdarza sie, ze zaraz po starcie wydaje dzwiek jakby nie mogl wystartowac. Jak dla mnie, to problem z zasilaniem, bo nie wiem co innego mogloby byc.

Reply to
Pawel

W dniu 09.07.2016 o 10:40, ToMasz pisze:

Odpada. Nawet nie wiem co mialbym z tym zrobic. Wnisokuje, ze cos na ksztaalt UPSa. Nie jestem elektronikiem, a moja wiedza elektroniczna konczy sie na umiejetnosci zmierzenia pradu, napiecia i stworzenia prostego ukladu z AVR w roli glownej (oczywiscie na podstawie jakiegos lopatologicznego schematu).

Reply to
Pawel

W dniu 09.07.2016 o 10:53, t-1 pisze:

A jak to sprpawdzic/wyliczyc? Ten serwerek przy maksymalnym obciazeniu jakie udalo mi sie wtedy osiagnac, to ciagnal ok 1A (przy 5V), a bez obciazenia, to ok 600-700 mA w porywach do 800mA.

Co do pozostalych urzadzen, to jeszcze ich nie mam, wiec nie wiem ile to beedzie ciagnelo.

A co do tej mocy pozornej, to chodzi o ta moc jaka moze UPS pociagnac przy chwilowych skokach poboru mocy? a moc rzeczywista, to moc jaka moze uciagnac przy dlugotrwalym obciazeniu?

Sugerujesz, zeby kupic najmniejszy UPS jaki sie da? Wtedy chyba te straty bylyby mniejsze?

A tak przy okazji. Skad mialyby sie brac az tak duze straty energii? Tylko prosze o lopatologiczne wytlumaczenie, ewentualnie wskazanie slow kluczowych ktorych mialbym szukac. Jedyne co mi przychodzi do glowy, to praca calej elektroniki UPSa, ktora zuzywa prad.

O to bym sie raczej nie martwil. To bedzie wszystko w jednym miejscu gdziee beda trzymane wszystkie te urzaedzenia o ktorych wspomnialem.

Reply to
Pawel

W dniu 09.07.2016 o 15:47, Pawel pisze:

PRawdziwy ups, potrzebny jest tam, gdzie odbiornik wymaga

240vprzemiennego. w innych sytuacjach, szczególnie tam gdzie jest wymagane napięcie stałe, warto wprowadzić buforowy akumulator. czyli z 230v ładujesz akumulator stale, ciągle, a układ pobiera prąd z akumulatora. jeśli układ wymaga 5 v, to jest potrzebna przetwornica, czyli takie urządzonko które wkładadsz w aucie do gniazda zapalniczki. Całość brzmi tak sobie, ale uwierz mi, że każda instalacja alarmowa w budynku tak działa. na stałe do 230v, jak braknie prądu - musi działać z akumulatora.

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 09.07.2016 o 12:18, Zenek Kapelinder pisze:

Szczerze mowiac, to mi to rybka co tam bedzie. Zalezy mi tylko na tym, zeby ten serwerek stabilnie chodzil, a nie system plikow sie wysypywal co chwile. Ostatnio jak go probowalem uruchomic, to jeszcze sie dobrze nie uruchomil, a system plikow byl uszkodzony.

Wyczytalem w necie, ze ten parametr ma dosc duze znaczenie i najlepiej miec czysta sinusoide, bo to ma wplyw na stabilnosc dzialania urzadzen elektrycznych.

Jestem na etapie czytania tego poradnika.

formatting link
wybaczcie, jesli sie pytam o jakies banalne rzeczy.

Reply to
Pawel

tak. i nawet w najmniejszych modelach, obawiam się że w ciepło (straty) zamieni się nawet 20wat. A teraz sobie pomyśl że naprawdę coś jest nieteges w Twoim budynku z prądem. co jakiś czas, będiesz syłyszał jak ups klepie, buczy i po kilku sekundach zaczyna piszczeć że się rozładowuje. przy każdej burzy, zobaczysz błysk, klepnięcie upsa, a po chwili grzmot. ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 09.07.2016 o 16:07, ToMasz pisze:

Z tego co napisales, to brzmi jak definicja UPSa typu "on-line".

A moglbys podac jakies linki, schematy i pprzykladowe zasilacze/przetwornice i akumulator, to sie zastanowie. Moze sie skusze na to, ale raczej watpliwe.

Reply to
Pawel

W dniu 09.07.2016 o 15:59, Pawel pisze:

Trochę inaczej. Moc pozorna to w uproszczeniu moc, która przepływa w obwodzie elektrycznym na skutek chwilowego magazynowania energii w cewkach (transformatorach) i kondensatorach zasilaczy i powoduje dodatkowe straty energii. Jest podawana w VA (woltamperach). Moc rzeczywista to taka za którą płacisz elektrowni i która jest pobierana przez urządzenia do wykonania swych zadań. Jest liczona w W (watach).

Dobry wniosek, choć sprawa jest bardziej skomplikowana. Straty zależą także od jego konstrukcji - zasady działania. Zazwyczaj małe UPSy włączają się do pracy tylko przy zaniku prądu w sieci w pozostałym okresie podładowują tylko akumulatory. Więc dodatkowe zużycie prądu będzie zależało od wielkości, stanu naładowania i jakości akumulatorów. Dla UPSów tej wielkości szacował bym średnie straty na powiedzmy 20W. Co przy urządzeniach o podobnej mocy podwaja zużycie prądu. Maksymalna moc pobierana przez urządzenie podawana jest w jego specyfikacji.

Reply to
t-1

W dniu 09.07.2016 o 16:24, HF5BS pisze:

Ale ten dysk na oczy Windowsa nie widzial. Od samego poczatku linux na nim siedzi. Co do SMARTa, to na razie wlaczylem badblocks na lapku(linux), zeby sprawdzil bad sektory i teraz robi juz druga rundke po dysku (rozne wzporce testuje. wczesniej bylo "0xaa", a teraz "0x55") i nic nie znalazl.

SMARTa na razie enie moge sprawdzic, bo dysk mam podpiety przez jakis dziwny adapter ktory calkowicie ukrywa informacje o dysku. Jak probuje wyswietlic info o dysku, to takie cos wyskakuje

====== smartctl -a /dev/sdb

smartctl 6.5 2016-01-24 r4214 [x86_64-linux-4.4.0-28-generic] (local build) Copyright (C) 2002-16, Bruce Allen, Christian Franke,

formatting link

/dev/sdb: Unknown USB bridge [0x0bc2:0x5030 (0x100)] Please specify device type with the -d option.

Use smartctl -h to get a usage summary ======

PProbowalem ustawiac ten typ, ale cos mi nie wychodzilo. Moze doradzisz, co wpisac (dysk to WD z serii Red - 1 TB).

Jakbym chcial sprawdzic, to bym musial znowu podpiac pod to bananaPi przez SATA i wtedy moglbym cos wyeswietlic, ale jedyne co bylo nie tak, to paprametr "S.M.A.R.T. Attribute: Current Pending Sector Count".

Co do kopii, to juz sobie siedzi na drugim dysku obraz zrobiony przy uzyciu programu DD.

Co do stanu dysku, to powiedz co moze byc innego, jesli niee problemy z zasilaniem, skoro od ponad doby dysk podpiety do lapka nawet raz nie emial dziwnych odglosow, a przy bananapPi gora kilka minut od startu i zaczal swirowac.

Reply to
Pawel

W dniu 09.07.2016 o 16:35, tck pisze:

wyjasnic.

Do tego trzeba skolowac zasilacz. Jaki wybrac? Napisane jest cos o roznych napieciach wejsciowych. Jak chce zasilac urzadzenie na 5V, to zasilacz do tego UPSa tez musi byc na 5V? Mozze daloby sie wykorzystac ten zasilacz z wyjsciem na USB ktory mam. Zasilacz ma 5V/2.1A. Trzeba by tylko pomyslec o jakiejs przejsciowce z USB na to gniazdo okregle co tam jest.

To samo z gniazdem na wyjsciu. Trzeba poszukac jakiejs przejsciowki z tego okragleego gniazda na microUSB.

Koleejna sprawa ktora mnie nurtuje, bo nie rozumiem. Napisane jest, ze napiecie wyjsciowe jest dobieerane automatycznie. Jedyne co mi przychodzi do glowy, to wybiera to samo napiecie ejakie jeest na wejsciu, bo niby skad mialby wiedziec jakiego poptrzebuje enapiecia urzadzenie ktore by mial zabezpieczac.

Na koniec, ciekawe, czy ten ups jest jednorazowy, czy daloby sie tam wymienic akumulator.

Jasne, ze poszukam, choc pewnie sie skusze na tego gotowca. Szkoda, ze ten gotowieec nie moze pociagnac troche wiekszego pradu. 2A moze byc czasami za male przy troche bardziej wymagajacych urzadzeniach.

Reply to
Pawel

Wcale nie przypadkiem, dnia Sat, 9 Jul 2016 21:57:17 +0200 doszła do mnie wiadomość <57815759$0$658$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl>

od Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> :

Masz kłopot. Jeśli ten parametr jest większy niż zero to oznacza, że na dysku są mocno uszkodzone sektory, z których odczytem nie dały sobie rady wewnętrzne procedury korekcji błędów. Taki dysk można naprawić za pomocą MHDD czy Victorii lub Spinrite(inne programy gorąco odradzam). Z mojego doświadczenia wynika, że to po pewnym czasie od naprawy(2-3 miesiące)powróci, reklamój ten dysk jeśli jeszcze można albo go zastosuj jako przycisk do papieru.

Reply to
Olaf Frikiov Skiorvensen

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.