Tani oscyloskop czy "oscyloskop"?

Takie "coś" znalazłem na alledrogo:

formatting link
SDS1022C W czym tkwi haczyk? Czemu to coś kosztuje mniej niż porządny multimetr? Tylko dlatego, że jest chińskie? (Uprzedzam, że nie wychodzę z mylnego założenia że wszystko co chińskie jest tandetne) A z filmików na YT widzę, że całkiem daje radę do zastosowań "domowych".

Reply to
Jakub Rakus
Loading thread data ...

Powitanko,

Ciekawe, czy te 500MS/s to dzielone na 2 kanaly? Nie zdziwilbym sie. Wyswietlacz 320x234 przy 5,7" - przebieg grubym pedzlem malowany;-). Nie wiadomo, jak chlodzony, jesli tak jak moje g* o nazwie Instek wiatrakiem do zagluszania startujacych rakiet, to niefajnie. Well, wiecej bym za niego nie dal, ale te 799 to moze i jest warte. Przynajmniej tak z opisu bez pomacania.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Dnia Sun, 19 May 2013 23:25:28 +0200, Jakub Rakus napisał(a):

Niedawno kupiłem. Wykonanie najwyższej klasy.

Reply to
Jacek

Pomyliłem. Mam taki:

formatting link

Reply to
Jacek

W dniu 19.05.2013 23:25, Jakub Rakus pisze:

Polecam - troche "wolny" zapis - ale cichutki - b. dobrze wykonany

Reply to
slonko

W dniu 2013-05-19 23:25, Jakub Rakus pisze:

Wygląda całkiem jak jednen z wielu klonów hanteków/rigoli itp, czyli pełna chińszczyzna, ale nie tandeta. Trochę wolny interfejs, trochę mały bufor (32k sample?) - ale do niektórych zastosowań wystarczy, w tej cenie... trzeba tylko być świadomym ograniczeń (szumy własne, pasmo, wielkość bufora, rozdzielczość ekranu, szybkość fps...) Zdecydowanie bym patrzał tylko na te wersje z szerokim (panoramicznym) lcd, dużo więcej przebiegu na nim widać (po odliczeniu boków na wyświetlanie interfejsu itp).

Reply to
BartekK

W dniu 20.05.2013 05:30, Jacek pisze:

A jak z tą rozdzielczością ekranu wspomnianą przez jednego z odpowiadających? Przebieg jest rysowany precyzyjnie czy jak na "rozfocusowanym" analogu?

Reply to
Jakub Rakus

Szukaj w wątkach z jesieni, z ubiegłego roku :-)

Włodek

Reply to
invalid unparseable

oj, z lipca

formatting link

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Dnia Mon, 20 May 2013 11:21:46 +0200, Jakub Rakus napisał(a):

Precyzyjnie, to tylko w Photoshopie jest.;)

Reply to
Jacek

W dniu 2013-05-20 11:21, Jakub Rakus pisze:

Zobacz na tym "lepszym" screenshot z aukcji

formatting link
ć na przebiegu prostokątnym, że jego płaskie (górne i zwłaszcza dolne) odcinki są grube "na 2 pixele" - ciężko wywróżyć, czy to z szumów własnych przetwornika, czy ten przebieg ma tam jakieś oscylacje, czy po prostu "nie trafia w pixele i jest taki pól-na-pół"?

LCD ma 480*234, czyli na wysokość 234pixele, powiedzmy że 34 odchodzi na ramki i interfejs, a 200 zostaje na przebieg. Górna połówka ekranu to

100pixeli, czyli wszystko poniżej 1pixela = 1% przebiegu jest stracone, a widoczne (np nałożone oscylacje na przebieg prostokątny, coś jak na tym screenshocie) będzie dopiero gdy przekroczy rozmiarem 2 pixele, czyli >2% przebiegu. Dla przebiegu prostokątnego 0v-5v to oznacza, że wszystko poniżej 100mV jest dla ciebie niewidoczne. A sam musisz sobie określić, czy 100mV szumu i syfu na przebiegu jest dla ciebie istotne czy niezbyt?
Reply to
BartekK

W dniu 2013-05-20 17:00, BartekK pisze:

Pamiętając, że przed ekranem i tak siedzi przetwornik 8 bitowy, tak dużo znowu nie tracimy. Na dobrą sprawę jeden bit. Pewnie i tak zaszumiony;)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

W dniu 2013-05-20 17:49, bartekltg pisze:

Owszem, z przetwornika możemy uzyskać maks 256 poziomów, przy czym ostatni bit sobie troszkę szumi więc tak z 128 jest istotnych, a wyświetlamy maks 200pixeli - więc jeszcze tracimy na czytelności przy przeskalowaniach. Z pewnością lepiej to wygląda, gdy te 128 użytecznych poziomów (lub 256 z pewną dozą niepewności ostatniego szumiącego bitu) wyświetlane jest na >250pixelach (oscyloskopy z ekranami 800x600), choć tam nadal jest widać szumy i grubszą kreskę, niż jeden pixel - to przynajmniej można optycznie rozróżniać zmiany tej grubości kreski i "zaszumienia", a nie tylko mieć jednobarwną szeroką na 2 pixele kreskę... ale to wychodzi drożej. Nawet porządne i drogie oscyloskopy cyfrowe, z wyświetlaczami o dużej rozdzielczości - nadal w więszości mają przetworniki 8 bit, a tryby większej rozdzielczości uzyskiwane są przez uśrednianie (i spadek fps). W niektórych przypadkach rozdzielczość optyczna (widoczność pojedyńczych szumów, pików wielokrotnie szybszych niż podstawa czasu itp) na dobrym oscyloskopie analogowym nadal jest niedościgniona na cyfrówkach. Pytanie

- czy jest to potrzebne wątkotwórcy?

Reply to
BartekK

A ja mam OWON'a DS7102, (ma ekran 7"), i celowo sobie ustawiam "pogrubienie" , bo znacznie lepiej mi się to ogląda, a znaczenia to imho żadnego w praktyce nie ma...

Jak trzeba oglądać jakieś szumy na mv, to sobie przełączam zakres, i mam te szumy na całą wysokość ekranu :)

Moim zdaniem ważniejsze są inne parametry, czyli np. duża pamięć (ten owon ma chyba 10M, więc jak zatrzymam zapis, to mam ładnych parę sekund przebiegu do oglądania, powiększania itp.)

--- news://freenews.netfront.net/ - complaints: snipped-for-privacy@netfront.net ---

Reply to
sundayman

W dniu 2013-05-20 18:56, sundayman pisze:

A co jeśli te szumy to Mhz i mV na tle przebiegu prostokątnego Hz i kilka V? Za duże powiększenie w skali Y i przesterowujesz przetwornik, a szumy nadal są małe.

Reply to
BartekK

W dniu 2013-05-20 19:39, BartekK pisze:

a, no to wtedy trzeba mieć oscyloskop z innej półki :) Albo jakiegoś analoga przyzwoitego. Cudów nie ma...

--- news://freenews.netfront.net/ - complaints: snipped-for-privacy@netfront.net ---

Reply to
sundayman

W dniu 20.05.2013 21:24, sundayman pisze:

Dzięki wielkie za pożyteczne odpowiedzi i zwrócenie uwagi na kwestie rozdzielczość ekranu/rozdzielczość przetwornika, jakoś o tym nie pomyślałem. Co do kwestii poruszonej kilka odpowiedzi wyżej, te 100mV przy 5V to już mocno zależy od badanego akurat sprzętu, dla cyfrówki to może nie mieć znaczenia, dla bardziej czułych układów analogowych już tak, więc trudno coś tu wypośrodkować. Rozumiem, że można przyjąć, iż dobrze by było gdyby rozdzielczość w pionie była mniej więcej taka jak wielokrotność rozdzielczości przetwornika, ale... tak naprawdę to chyba trzeba by policzyć na ekranie ile pikseli ma tzw. działka, a z tego co widzę jeden producent ma np. 8 działek w pionie, inny zaś 10, a rozdzielczość ekranu i elementy graficzne zbliżone. Ustawiamy sobie 1V/dz - na tym pierwszym się zmieści przebieg 8Vpp, na drugim 10Vpp, ale jak podamy na obydwa ten sam sygnał np. 5Vpp to pytanie za 100punktów - na którym ekranie będzie bardziej "rozmazany" w pionie?

Reply to
Jakub Rakus

Akurat mój znajomy kupił SDS1072. Pasmo przenoszenia (oczywiście przy spadku o kilka dB) wielokrotnie przekracza zadeklarowane 70MHz (z podłączonego generatora bez problemu pokazywało ponad 300MHz). Byłem w NDN. Oglądałem przyrząd. Jest przyzwoicie wykonany. Powiedziałbym nawet ,że jak na tą cenę nadzwyczaj przyzwoicie. Z całą pewnością jest to więcej niż kilka lat temu za trzykrotność ceny dostałem od Tektronixa. Możliwości tego oscyloskopu są b.dobre dla 80% elektroników. Jak widać doczekaliśmy kolejnego przełamania, które polega na tym ,że sprzęt (i to dobry) pomiarowy nie musi być horrendalnie drogi. Można się tylko cieszyć.

Reply to
zapinio

Tylko nie OWON. Ostatnio starałem się tego używać. Porażka.

1) Ustawianie poziomu GND dla każdego zakresu inaczej, 2) Nie da się włączyć GND na wejście bez wybierania podmenu, 3) Intuicyjna obsługa powala, 4) rozdzielczość- porażka, 5) przesunięcie kursora na drugą stronę ekranu: kilkadziesiąt!! obrotów encodera, bez możliwości wyboru szybszego ruchu.

Wersja z analizatorem:

1) ZAWIESZA SIĘ! Jedyne co pomaga to wyjęcie i włożenie wtyczki. Wyłączenie oscyloskopu i ponowne włączenie nie pomaga za każdym razem 2) BŁĘDNIE MIERZY CZAS!. Ta funkcja dyskwalifikuje to urządzenie kompletnie. Nie nadaje się do mierzenia. W zasadzie jedyna funkcja analizatora stanów logicznych - nie działa.

Reasumując, starałem się poznać to "cudo" w dobrej wierze, kilkanaście godzin. Wniosek jeden: nie kupować. Jedyne co, to że ładnie wygląda, bo jest kolorowe.

Nie wiem, jak inne wynalazki tego typu, ale ja słyszałem, że OWON to podobno znana marka :-) Nie jestem zwolennikiem krytyki wszystkiego co tanie, ale pracując na co dzień ze starszymi : FLUKE, PHILIPS'em, TEKTRONIX'em można odczuć różnicę. Dziwię się, że producenci nie potrafią poprawnie użyć chociażby wyświetlacza LCD, encoderów i klawiatury. Błędy są na poziomie podstawowym. Nie polecam.

Reply to
Sylwester Łazar

Dnia Mon, 20 May 2013 18:56:44 +0200, sundayman napisał(a):

Co do pamięci, to wystarczy pendrive:

formatting link

Reply to
Jacek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.