sterownik lutownicy (PWM?)

witam mamy z kolega pewne dylematy montujemy stacje lutownicza - ze wgledow finansowych

lutownica ma wbudowana termopare, ktora daje 10-15 mV w zakresie 250 - 350 st.C chcemy do tego zrobic sterownik mocy PWM

najpierw moje pomysly

-wzmacniaczyk napiecia z termopary

-od tego odejmujemy temperature zadana (potencjometr albo przelacznik wielopozycyjny+dzielniki) teraz napiecie wskazujace roznice temperatur zapodaje sobie na regulator PWM

i teraz pytania,

-w jakim zakresie temperatur powinna nastepowac zmiana mocy ze 100% do zera

-czy do zera czy powiedzmy do kilku W (grzalka ma 50W)

-regulacja liniowa czy logarytmiczna (tak zeby moc sie zmieniala liniowo...)

-czy ma to wogole sens, czy nie proscie zrobic sterownik "dziala / nie dziala" z jakas niewielka histereza ? zapewne lepsze jest pwm :-)

wiem, mozna na procku jakims, ale to kiedys pozdrawiam

Reply to
Suszi
Loading thread data ...

Osoba podająca się za: Suszi przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

03-11-07 17:42:

Skoro lutownice z fabrycznie wbudowaą stabilizacją i regulacją temperatury mają sterowanie grzałką typu załącz/wyłącz to po co pchać się w PWM? A przykładowe opisy stacji lutowniczych znajdziesz w EP, EdW i PE(mogę podesłać pdfy/skany).

Reply to
badworm

teraz otwierasz podrecznik automatyka ... tak, istnieje takie wzmocnienie przy ktorym ten uklad sie wzbudzi, nalezy ustawic mniejsze wzmocnienie. Ile .. to niestety eksperyment wykaze.

No - to moze byc dobry pomysl. Inny - dodac czlon calkujacy, potem rozniczkujacy, no i mamy regulator PID.

Chyba liniowa bedzie w sam raz.

Przy lutownicy to ow PWM moze miec cykl pare sekund.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Piotr Wyderski

lutownice nie są sterowane PWM tylko sterowaniem grupowym, mniejsze zakłócenia. A do tego są specjalne układy scalone. Też jako student zrobiłem sobie coś takiego do lutownicy firmy ERSA z termoelementem. Chodziło fajnie prawie 15 lat. Potem lutownicę i sterownik szlag trafił to kupiłem nową stację. Już nie jestem studentem i czas to też pieniądz ;-)

Gdzieś mam jeszcze schemat z opisem, ale po niemiecku. Tam był tylko jeden układ scalony do sterowania triakiem i trochę drobiazgu. Aha, no i cyfrowy odczyt temperatury na 7106.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

zapomnialem dodac - zasilanie 24V ;-) wiec zadnych triakow nie bede tam wpychac......

a pewnie i tak zrobie po swojemu

Reply to
Suszi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.