Składowa stała

Cześć, Mam pytanie dot. składowej stałej występującej w sygnałach: czym de facto jest składowa stała? Jak się objawia jej występowanie? I najważniejsze pytanie: dlaczego są problemy przy transmisji sygnałów zawierających składową stałą (dlaczego trzeba się jej pozbywać?). Z góry dzięki za odpowiedź na moje lamerskie pytania :)

wdr

Reply to
wdr
Loading thread data ...

wdr schrieb:

składowa stała jest składową stałą ;-) To, co pozostaje po eliminacji sygnałów zmiennych.

nie trzeba. Zależy od rodzaju transmisji. Ale w niektórych przypadkach naprawdę przeszkadza. Choćby dlatego, że sygnał obarczony składową stałą nie da się rozłożyć na ciąg przebiegów sinusoidalnych. Ze spraw praktycznych: tory transmisyjne mają dryft termiczny, który daje się odfiltrować filtrami górnoprzepustowymi, ale składową stałą szlag wtedy trafia.

Waldek

Reply to
Waldemar

wdr napisał(a):

To taki sinus z podkładem, np. od 4V do 6V. Sinus bez składowej stałej jest np. od -1V do 1V.

Reply to
Filip Ozimek

Niektóre tory transmisyjne nie mogą przenosić składowej stałej. Np. przy transmisji radiowej FM powodowałaby stałę przesunięcie częstotliwości środkowej. Przy torach transmisyjnych z transformatorami magnesowałaby rdzenie i zmnejszała efektywny sygnał.

Reply to
Bogdan Gutknecht

w przyblizeniu skladowa stala to stale przesuniecie "zera" powyzej lub ponizej rzeczywistego "zera" sygnalu - przez "zero" rozumiem pewien punkt wokol ktorego nastepuja zmiany amplitudy sygnalu uzytecznego

Problemy wynikaja z ograniczen konstrukcyjnych - bardzo trudno wykonac tor przenoszacy sygnal od DC do jakiejs f (szczegolnie duzej) Zazwyczaj skladaowa stala nie przenosi zadnej informacji stad nie ma potrzeby by ja zachowywac. I nie trzeba sie jej pozbywac, sa sytuacje gdy jej potrzebujemy (np zasilanie urzadzen tym samym przewodem ktorym transmitowany jest sygnal - tak np wykonuje sie instalacje antenowe...)

Reply to
PAndy

Właśnie o tor radiowy mi chodzi. Muszę przygotować sygnał z RSa (programując jakiś mikrokontroler) do transmisji radiowej. Osoba, która ode mnie tego wymaga, chce by w mikrokontrolerze zmodulować sygnał a za nim umieścić kondensator (?). Wtedy podobno nie będzie problemów z odtworzeniem sygnału w odbiorniku, zdemodulowaniu go i nie będzie kłopotów ze składową stałą. Może ktoś spróbować mi wytłumaczyć to innymi słowami? :)

wdr

Reply to
wdr

wdr schrieb:

zastosuj kodowanie samosynchronizujące niezależne od składowej stałej. Np. manchester code. Tu masz sznurek:

formatting link
O jaką szybkość transmisji chodzi tu? Bo jak jest to wolny RS to możesz zastosować gotowe modulatory do packet radio ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar

Bo nie rozumiem - masz przeniesc skladowa stala czy sie jej pozbyc bo jesli chcesz sie pozbyc skladowej stalej to wystarczy kondensator. Do transmisji sygnalow danych mozna po prostu uzyc kodu transmisyjnego ktory nie posiada skladowej stalej np manchester

formatting link
poszukaj sobie po haslach kody transmisyjne, kody kanalowe Nie ma co wywazac otwartych drzwi...

Reply to
PAndy

W ogólności chodzi o to, żeby przygotować sygnał w taki sposób, by nadawał się do transmisji radiowej (czyli nie posiadał składowej stałej). Później ten sygnał przetransmitować i odtworzyć w odbiorniku. Całość ładnie opisać tak by było parę stron do pracy magisterskiej :) W co ja się wpieprzylem??!! :|

wdr

Reply to
wdr

Szybkość nie ma znaczenia, gdyż to co robię pozostanie nauczelni w opasłych archiwach z pracami magisterskimi :) A na serio, to muszę oprogramować ADuC824 by to realizował, nie mam pojęcia jak to zrobić (zagadnienie z nie mojeje działki), a mam na to 2 tygodnie max :|

wdr

Reply to
wdr

wdr napisał(a):

No to może nie powinieneś pisać tej pracy magisterskiej, skoro znalazłeś się tam zupełnie przypadkowo? :-)

Reply to
Filip Ozimek

Nie wiem w co ale usuniecie DC z sygnalu jest proste i zalawia sie jednym kondensatorem w dziedzinie analogowej a w dziedzinie cyfrowej prostym algorytmem DSP.

formatting link
I sorki ze to napisze ale skoro piszesz prace magisterska to znaczy ze na kiepskiej uczelni skoro nie potrafisz sam znalezc sobie materialow do tak trywialnej sprawy... hint dc offset removing dsp w google daje duzo wynikow, poczytaj, zorientuj sie

Reply to
PAndy

Na pewno nie. Miała wyglądać zupełnie inaczej, jednak promotor... nieważne. Trzeba robić co jest teraz :|

Reply to
wdr

Zapewne i jedno i drugie :-) Tor radiowy wymaga pozbycia, a port szerogowy przeniesienia :-)

Przy UART mozna jeszcze pomyslec nad odtworzeniem skladowej stalej..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.