Sam nie wiem....

Sam nie wiem co sądzić o czymś takim - w szczególności o przydatności programowania - to w ogóle istotny "bajerek" ?

Moja 15-20 W "kolba" którą używałem dość sporadycznie po kilku latach wyzionęła ducha więc zacząłem się rozglądać za czym poręcznym do niewielkich obwodów. Bywa że cóś trzeba polepić.

No i podstawowe pytanie czy to warta ceny za która jest sprzedawane ?

formatting link
Pozdrawiam

Reply to
Waldek
Loading thread data ...

Waldek pisze:

Z jednej strony ciekawe z drugiej OLED i krzywa temperatury to przerost formy nad treścią, zwyczajnie zbędne... Chyba zanabędę. Sprawia wrażenie delikatnej zabawki, nie raz trzeba skrobać lutownicą. I nie podoba mi się to mocowanie grota na śrubkę.

Reply to
AlexY

W dniu 2016-02-21 o 20:25, Waldek pisze:

DC-5525-Soldering-Iron-Station-Built-in-STM32-Chip-p-984214.html

Przerost formy nad treścią to po 1 a po 2 za delikatna na oko.

Reply to
janusz_k

Oled wydaje się być przydatny do podglądu ustawionej temp. No ale skoro nagrzewa się w przeciągu 10-20 sek to odczyt on-line wydaje się zbędny. Z tego co widziałem towar ma sporo pozytywnych opinii a chyba można założyć że taką "zabawkę" (IMO dość kosztowną) nie kupują wyłącznie hobbyści ;) Nie wiadomo w sumie jak z trwałością tych grzałko-grotów no i trzeba pamiętac że potrzeba dodatkowo zasilacz np. laptopowy Co to mocowania wkrętem na kluczyk imbusowy - to chyba tylko blokada przeciw wysuwaniu - na końcu grota jest kołnierz i jeśli wchodzi dość pasownie, powinien zapewniać stabilizacje.

Pozdro

Reply to
Waldek

Lutownica z czujnikiem przyspieszenia i z ustawianiem krzywej nagrzewania... już się chyba kompletnie w d... poprzewracało.

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2016-02-21 o 20:25, Waldek pisze:

Nie żebym się dobrze przyglądał, ale lutownica bez różnych grotów to kiepski wybór. Na moje oko zresztą ma trochę wad: nie ma osłony zabezpieczającej przed zjechaniem palcem na grzałkę, sam grot sprawia wrażenie dość długiego, a dodatkowo brak tej osłony to jeszcze może oznaczać że po całkiem krótkiej pracy będzie trochę ciepła. No i sama wymiana grotów też prosta nie jest. No nie żeby to był jakiś problem, ale wymiana bez śrubek jest jakby trochę łatwiejsza.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Dnia Sun, 21 Feb 2016 23:02:07 +0100, Waldek napisał(a):

Taki patent z wymiennymi grotami z wbudowaną grzałką OIDP stosowała też jedna z profesjonalnych firm produkujących stacje lutownicze. Miałem okazję z tego korzystać przez pewien czas i wspominam ten sprzęt bardzo mile.

Reply to
badworm

Dariusz Dorochowicz pisze:

[..]

Jest tam opisane że po 40min może rozgrzać się do 60stopni, dyskwalifikacja, już nie raz zostawiłem włączoną lutownicę na noc.

[..]
Reply to
AlexY

W dniu 2016-02-22 o 10:46, Dariusz Dorochowicz pisze:

Groty są dostępne kilka rodzajów w cenie jednostkowej ok 35-40 zl (grot z grzałką)

Reply to
Waldek

W dniu 2016-02-22 o 18:33, AlexY pisze:

To jest chyba podane dla pracy ciągłej ?

Po odłożeniu na biurko (wnioskuje) lutownica przechodzi w tryb "czuwania" ~200 st. C - ale możliwe też, że można zaprogramować temp. uśpienia.

IMO to raczej nie jest "sprzęt" full-proffesional do 8h pracy lutowniczej, a raczej do bardziej okazjonalnego użytku ;)

Mimo wszystko - ciekawostka dla "majsterkowiczów" czy osób lubiących gadgety

Pozdro

Reply to
Waldek

W dniu 2016-02-22 o 19:06, Waldek pisze:

A, zobaczyłem. No to długość grotów jest OK (na zdjęciach wyglądają na dłuższe). Wybór nie jest może jakiś szalony, ale podstawowe są.

Ja jakiśczas temu wypatrzyłem to:

formatting link
ciekaw jestem jak to się sprawuje. Nie miałem tego w ręku nawet, więc trudno mi cokolwiek mówić, ale się przyglądam. Grot na dzień dobry do wymiany na jakiś nadający się do użytku. Są też stacje z pasującymi podobno grotami (akurat teraz nie widzę), ale już "normalne". No i bywa "wersja" z łopatką, która w przeciwieństwie do tego stożka w ogóle do czegoś jest użyteczna (ale też podnosi sporo cenę). Ale tak po prawdzie to zawsze warto lutownicę wziać do ręki zanim się kupi.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz
Reply to
invalid unparseable

W dniu 2016-02-22 o 20:15, Marion pisze:

Milusie rozwiązanie. Przede wszystkim spokojnie wymieniasz grot bez obawy że stracisz lutownicę, co najwyżej grot. Ale przez parę lat żaden grot mi nie padł. Fakt, Pace i groty dwa razy droższe niż te bez grzałki. Do domu to zdecydowanie za drogie, ale te "klasyczne" ze stałą grzałką zwyczajnie mi się nie podobają od kiedy zetknąłem się z tą. Wymiana grota migiem trwa, podobno można nawet pod prądem, ale ja tego nie robię.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Dariusz Dorochowicz pisze:

W Metcalu wymieniałem pod prądem, w Oki był inteligentniejszy sterownik i po wyjęciu grota odcinał zasilanie aż do ponownego cyklu "wysiądźmy i wsiądźmy".

Reply to
AlexY

Użytkownik "AlexY": "W Metcalu wymieniałem pod prądem, w Oki był inteligentniejszy sterownik i po wyjęciu grota odcinał zasilanie aż do ponownego cyklu "wysiądźmy i wsiądźmy"."

Nic tak nie denerwuje jak OKI przy zmianie grota - jeszcze trzeba nacisnąć przycisk. Metcal, Pace i Weller działają od razu!

Pozd Marion

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2016-02-22 o 19:45, Dariusz Dorochowicz pisze:

No to pozwolę sobie zapytać - jaki grot np. do tego "bakona" wg. Ciebie byłby optymalny ?

Wybór jest dosc spory ;)

formatting link
Pozdrawiam

Reply to
Waldek

W dniu 2016-02-23 o 00:32, Waldek pisze:

Obojętnie do jakiej lutownicy: stożki są w zasadzie bezużyteczne, podstawa to ścięte 0.8 i 1.2mm, do tego różniste inne w zależności od tego co robisz. Jakaś minifala jest przydatna, albo łopatka, podobno te ścięte ukośnie (takie jak T12-KU) są rewelacyjne, ale ja nie używałem więc tylko powtarzam plotkę. Jeszcze jest kwestia długości samej części roboczej grota - przy mocno upakowanych płytkach bywa, że warto mieć taki trochę wydłużony, żeby dało się dojść między elementami, ale generalnie długie i cienkie trochę gorzej przewodzą ciepło. Czyli na początek T12-D08 i T12-D12 albo T12-WD12 (jakoś specjalnej różnicy między nimi nie widzę) i ja bym się do tego ograniczył. Minifali nie widzę, podobne są np T12-C1 (chyba że rysunki są niedokładne).

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

A co sadzicie o tanich kolbach z regulacja temperatury?

formatting link
formatting link
W powyzszych rzuca sie w oczy brak uziemienia we wtyczce (amerykanskiej, swoja droga).

SI-131B

formatting link

ZD-708

formatting link
TP-092
formatting link
Najsmieszniejsze, ze 8W lutownica zasilana ladowarka USB (ZD20U) podobno dziala :)
formatting link

Reply to
astro

W dniu 2016-02-26 o 07:01, astro pisze:

W skrócie - pokrętło wyskalowane w stopniach nie oznacza obecności czujnika temperatury. Kwestia grotów to jeszcze inna bajka.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.