Przednie kontrolowanie tylnej lampki ROWEROWEJ?

Probuje jeszcze pomyslu: powerbank z przodu, rozebrana tania lampka z przelacznikiem, a zamiast jej czterech diod (polaczonych rownolegle) przylutowany tam ten przewod ktory biegnie wewnatrz ramy az do tylu gdzie by przykrecic rowerowa lampke diodowa na dynamo (bez podtrzymania).

Ale takie rozwiazanie ma swoje wady (prawdopodobnie):

- na dlugim kabelku powstana straty energii? (przy pomysle samego przelacznika stykowego to bez znaczenia),

- potrzeba powerbanku, a tak energia sloneczna wystarczylaby?

- wiecej dziwnych kombinowanych przewodow, zamocowan (powerbanku) itp

Potwierdzicie te przypuszczenia?

----Android NewsGroup Reader----

formatting link

Reply to
Yerine Ictimai
Loading thread data ...

Przegladajac wielosc ofert lampek tylnych do roweru to co mnie denerwuje, ze lampka np bateryjna posiada np 9 trybow pracy ale przycisk do ich przelaczania jest pod obudowa tejze lampki! Przelaczyc ja mozna po zatrzymaniu roweru i dosiegnieciu lampki gdzies z tylu, problematyczne.

Poradzcie jak zrobic przelacznik z przodu, np na kierownicy roweru, np dla takiej fajnej i taniej lampki ladowanej energia solarna? Albo po prostu pokazcie oferte gotowego produktu?

Akurat mam przewod elektryczny poprowadzony wewnatrz ramy, obecnie niewykorzystany, jedyny sposob to rozebrac lampke i przylutowac obie zyly tego przewodu do stykow przelacznika lampki?

--
How... 


----Android NewsGroup Reader---- 
http://usenet.sinaapp.com/
Reply to
Yerine Ictimai

Dnia Fri, 4 Aug 2017 01:42:46 +0200 (GMT+02:00), Yerine Ictimai napisał(a):

Nie kombinuj ponad miarę, przekombinowane rzeczy łatwo się psują. Spadkiem napięcia na długim drucie bym się nie martwił, diody tylnej lampki biorą naprawdę mały prąd. Ale włączając lampkę z przycisku (dublującego ten na lampce) na kierze nigdy nie będziesz wiedział którego trybu używa a nawet czy się świeci. Dlatego lepiej jest użyć lampki na przełącznik dwupozycyjny, typu włącz/wyłącz choć masz wtedy tylko świecenie ciągłe. Baterie mogą być w lampce lub w powerbanku umieszczonym gdziekolwiek.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski napisał(a) :

Lekko zbaczając z tematu... To są włączniki elektroniczne, nie mechaniczne, więc może zwarcie przycisku lampki tylnej rezystancją o małej wartości? Np 10 Ohm? Nie zadziała jak włączona na stałe? To może rozwiązanie pod mój bicykl, bo mam centralnie załączane zasilanie pod obie lampki. I też mnie trafia, jak muszę zatrzymać rower by włączyć tylną.

Reply to
Zbynek Ltd.

To to nic, za jakiś czas taka lampka psuje się tak, że po najechaniu na krawężnik wyłącza się i trzeba zatrzymywać się i włączać. I tak co chwila :-(

Taki przełącznik to dobry pomysł.

J
Reply to
Agent0700

Taki reset lampki zdarza się, gdy na chwilę rozłączą się styki baterii i spadnie napięcie na elektronice. Sprawę całkowicie rozwiązuje wlutowanie na PCB elektroniki, kondensatora ceramicznego lub tantalowego o pojemności kilku, kilkudziesięciu mikrofaradów równolegle do zasilania. Wtedy nawet kilkusekundowa przerwa w zasilaniu, w trakcie działania lampki nie przełącza trybu. Działa niezawodnie od lat. K.

Reply to
John Smith

W dniu 2017-08-04 o 08:21, Agent0700 pisze:

Na 90% kiepskie wykonanie kontaktów pod baterie, przy dużych przeciążeniach baterie trać kontakt i lampka się wyłącza.

Przemyślane lampki po włożeniu baterii migają w podstawowym trybie, droższe lampki mają koszyk na baterię zapewniający dobry kontakt.

Możesz kupić przyzwoitą lampkę albo popracować nad kontaktami, jeśli to chamskie blaszki to pod minusową dawałem samoprzylepną taśmę piankową tak by baterie wchodziły naprawdę ciasno. Jeśli zaś sprężynki cienkie jak włos to kup przyzwoitą lampkę...

Reply to
Andrzej W.

Dnia Fri, 4 Aug 2017 23:49:35 +0200 (GMT+02:00), Yerine Ictimai

Mozesz w tym miec akumulatorek powiedzmy 800mAh. piec LED po 20mA to 100mA, ale z wypelnieniem 1/4 to juz srednio 25mA ... i zapas na 30h.

Ale ... ogniwo powiedzmy 3x3 cm, 0.1W, jakies 35mA ladowania ... no, mogloby dac rade, pod warunkiem, ze zapewnisz dobre oswietlenie. W koncu nie jedziez cala noc, a dzien ma wiele godzin.

Tylko czy im sie chcialo wstawic akumulatorek 800mAh (typowe ogniwa AAA).

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-08-05 o 11:53, J.F. pisze:

Piszą, że ładuje w 2h - nie pasuje do 800mAh. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dnia Sat, 5 Aug 2017 12:54:05 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Znaczy sie uzyli 80mAh, a to starczy na 3h migania :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 5 Aug 2017 14:00:39 +0200 (GMT+02:00), Yerine Ictimai

Problem to brak parametrow. Czyli kupujesz kota w worku.

Za to parametry fotoogniw sa dosc dobrze znane, i jak widziales obliczenie - niezbyt starcza. A wiec ... maly akumulator, czy slabe diody ?

No coz 10zl nie majatek, mozna kupic, oddac, i zazadac zwrotu pieniedzy, bo nie ma deklarowanych parametrow :-)

A w praktyce bedzie tak, ze

-wyjezdzasz wieczorem, swiatla nie ma, bo sie akumulatory samorozladowaly od ostatniego wyjazdu,

-jedziesz na pare dni pogoda fajna, pochmurna, bilans ujemny.

Na pewno ma wieksze ogniwo, wieksza baterie, mozliwosc dowolnego ustawienia ... ale nie swieci. A ta lampka nie ma gniazda do ladowania.

W sumie ... to za dnia mozna ja wyciagnac i ustawic do sloneczka, tylko jak zgrabnie zamocowac ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.