Re: Akumulator na obciazenie 100 A

Loading thread data ...

Dzieki za zainteresowanie i szacunek czasu. A szacunek dla Ciebie to tez. W zasadzie przez pomylke zapodalem to samo pytanie u samochodziarzy i o dziwo dostalem bardzo "nadziejna" wiadomosc. Od sebastiana.

Cytuje Jego zapis:

W siłowniach telekomunikacyjnych, które obsługuję, 92Ah-owe AGM-y pracują nominalnie z prądem 100A całymi godzinami. Bez żadnego chłodzenia. Myślę, że i mniejsze pojemności dadzą radę zwłaszcza jeśli nie musi to być gwarantowane zasilanie wg. norm, z zapasem. Pozdrawiam.

Sebastian

formatting link

Nie mam jeszcze pojecia co to sa te AGM-y ale zapewne Sebastian, ktory jawi sie jako rasowy samochodziarz, dla ktorego nie ma on zadnych tajemnic (ma swoje forum) a jeszcze doglada silowni nam to zapoda. Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad

Sluze. Oto tekst, ktory zamiescilem na "samochodach gdzie szybko i sprawnie dostalem niezbedna informacje bez grzebania po necie. Dzieki, znalazlem, tysiac zl. sztuka. Mozebyc.

Dla Wszystkich ciekawych odpowiedz "na co mi to".

Ja "chwilowo", od 20 lat siedze w Hameryce, ktora oprocz wszystkich disasterow slynie z najwiekszej ilosci tornad. Siedzac kiedys za kominem (taka mialem robote). sp...m z dachu bo szlo cos w rodzaju tornada. Na szczescie przeszlo bokiem. Tylko galaz przebila mi szybe w aucie stojacym w cieniu drzew. Wiec wymyslilem tornadochron. I do tego celu mi ten solenoid jest potrzebny. Oczywiscie nie jest to zrozumiale wprost, bo o tym w szkolach nie ucza, wiec najpierw ogladnalem kilkadziesiat tornad i przeczytalem kilkadzisiat artykulow z tym zwiazanych i twierdze, ze tornado jest forma wyladowania elektrycznego zachodzacego miedzy dodatnio naladowana chmura burzowa a ziemia, w ktorym czastki zjonizowanej pary wodnej (ladunki odatnie) lzejsze od powietrza, poruszaja sie w kierunku powierzchni ziemi pod wplywem gradientu pola elektrycznego. I tu nowosc, ktora tez sam zauwazylem, mianowicie to, ze te czastki poruszaja sie przeciez w Ziemskim Polu Magnetycznym (ZMP). A wiadomo, Lorentz na te okolicznosc sformulowal prosty wzor, ze jak czastka naladowana elektrycznie porusza sie w polu magnetycznym to dziala na nie sila Lorentza prostopadla do kierunku jej ruchu i do pola magnetycznego. Na polkuli polnocnej zatem ruch czastki bedzie odchylany patrzac z gory w lewo a na poludniowej w prawo, co jest zgodne z obserwacjaminie tylko tornad ale rowniez tych poteznych wirow atmosferycznych znanych pod nazwami huragan, cyklon i tajfun. Poniewaz linie sil ZMP sa nachylone do powierzchni ziemi pod pewnym katem, ruch czastki jest srubowy. Przyjmujac powyzsza hipoteze za poprawna, bede probowal lokalnie odwrocic kierunek ZMP, tworzac nad chronionym obszarem polkule pola magnetycznego skierowanego odwrotnie do ziemskiego; licze na to, ze tornado sie nad nim rozproszy a o ile nie to przynajmniej obszar ten ominie bokiem. To co napisalem; solenoid bedzie jednostka 50 kW dla najslabszych tornad w skali Fujita 1. Dla wiekszych 2, 3 i 4 ilosc takich jednostek nalezy proporcjonalnie zwiekszyc. Solenoid bedzie zbudowany jako zakopany plytko pod ziemia, jego cewka wlaczana recznie lub automatycznie do baterii akumulatorow, bo nadchodzace tornado swoim zwyczajem wczesniej prad wylacza. A generatory spalinowe bywaja zawodne. I do tego mi sa potrzebne akumulatory dajace te minimum 100 A jako zasilanie tego tornadochronu. Wbrew pozorom odwrocenie ZMP w tylko kole 100 metrowym wymaga duzych mocy. Koszt takiej instalacji (jednostki) bedzie taki sobie, szacuje na okolo 50 tys. dolarow. I licze na to, ze jakis "oszolom" z kasa sie na to zalapie. Hipotetyczny klient, majacy rezydencje warta milion, chyba tych paredziesiat patykow czy nawet wiecej na opasanie swej rezydencji drutami pod plotem, nie pozaluje.

Ufam, ze chociaz w czesci zaspokoilem ciekawosc Szanownych Grupowiczow.

Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad

On 27 Kwi, 11:24, "Tornad" snipped-for-privacy@aol.com wrote: [ciach duza cewka]

Zakladam ze calosc bedzie pracowala na stalym napieciu. Czyli "zwykly" elektro magnes. W takim przypadku nie jest bardzo istotne co znajduje sie w srodku cewki.

Czy rozwazales wariant z wieksza iloscia magnesow neodymowych?

Reply to
ptoki

Dobry pomysl... Najdziwniejsze jest to, ze to w USA usilkowalem opatentowac. Chyba w 2000 roku jeszcze. I niestety odmowiono mi bez podania powodow. Cos jak w PRL gdy odmawiano wydania paszportow "z innych waznych wzgledow spolecznych". Opis tego patentu mam na swojej antycznej stronie <tornadosolution.com> po angielsku oczywiscie. Jak by to zadzialalo to slad w United States Patent and Trademark Office chyba zostal.

Bede uwazal. Wlasciwie to oprocz dobrych glupich i takich sobie pomyslow, mam niewiele. I tak jestem lepszy od np. Tesli, ktory oprocz dlugow nie mial nic. Dzieki za porade, z ktorej wynika, ze to ma jakis sens. A bardzo sobie opinie JF cenie. Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad
[...]

1 kwietnia byl już jakiś czas temu... [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Może i to ma wpływ na zapoczątkowanie tornada, ale czy jest jego główną siłą napędową?

Obawiam się, że stanie się dokładnie nic, ale jakby ci się udało zrobić to w miejscu, gdzie zaczyna się tworzyć tornado... Może chociaż wywołasz tornado kręcące się w odwrotną stronę (Tornado Tornad-a) - a na takie coś też powinieneś znaleźć fundusze.

Mirek.

Reply to
Mirek

Ciekawe jaka będzie indukcyjność takiej cewki i czy bardzo trudno będzie wyłączyć prąd. Ja myślałem o czymś podobnym - taka wielka cewka, uruchamiamy prąd, a potem jakimś małymi wybuchami lub czymś podobnym dzielimy ją na kawałki by wymusić wyłączenie prądu. Ciekawi mnie jak duży impuls elektromagnetyczny by powstał.

Reply to
Krzysztof Rudnik

W dniu 2011-04-27 11:24, Tornad pisze:

Nie wiem jak to liczysz. Mi wychodzi, że indukcja tej pętli wyniesie maksymalnie (w środku okręgu) 1,2 uT (mikrotesli). A indukcja pola magnetycznego Ziemi wynosi miedzy 60 a 20uT. Nie masz szans żeby skompensować pole ziemskie. W dodatku pole ziemskie ma składową poziomą i pionową, a wypadkowy kąt pola - tzw inklinacja zależy od szerokości geograficznej. Przy pomocy pętli skasowałbyś tylko składową pionową pod warunkiem oczywiście, że 20 krotnie zwiększył byś prąd czyli zwiększył

400 razy moc i koszt przedsięwzięcia.
Reply to
Mario

W dniu 2011-04-27 14:52, Tornad pisze:

oj, przesadziłeś chłopie. poczytaj kto ma najwięcej patentów na swoim końcie i co potrafił.

Reply to
pawell32

W dniu 27.04.2011 19:25, Krzysztof Rudnik pisze:

Holender, gdzieś kiedyś wygooglałem schematy budowy takich urządzeń...

O, jest! Wikipedia :)

formatting link
MK-2 - 200 Tesli.

Reply to
invalid unparseable

On Wed, 27 Apr 2011 23:24:51 +0200, Mario napisał:

Ale Ty go bierzesz poważnie? Serio?!

Reply to
Verox

W dniu 2011-04-28 19:51, Verox pisze:

Ja wiem, że to troll z psf ale mam nadzieję, że liczby go przekonają żeby nie bujał w obłokach. W końcu policzył opór cewki i wyszła mu wartość tego rzędu co powinna (6 zamiast 15 Ohm) :) Prawo Ohma zna i stosuje. Może też indukcję pola magnetycznego uzna za coś co można przeliczyć. Na przyszłość może nie będzie przychodził na grupę z idiotycznymi pomysłami.

Reply to
Mario

Czekaj czekaj - ale zalozyl 50zw 100A i 50m promienia. Indukcja w sam raz 60uT.

J.

Reply to
J.F.

Szit, policzyłem dla jednego zwoju :( Będzie faktycznie około 60. Ale pozostaje kwestia nachylenia. U nas jest od 70 do 64 stopni. W USA będzie pewnie poniżej 60. Nie da się tego skompensować poziomą cewką no chyba że blisko bieguna, ale tam nie szaleją tornada.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.