przekaźnik bistabilny

Witam. W pewnej instalacji znajdowały się trzy przekaźniki, każdy załączał swój obwód po krótkotrwałym naciśnięciu odpowiadającego mu przycisku zwiernego. Jeden przekaźnik się spalił. Czym go zastąpić? Znalezienie oryginalnego spełzło na niczym.

Oto parametry:

napięcie wejściowe 12V napięcie wyjściowe 12V (wspólna masa) obciążenie wyjścia: 110W (faktyczne; przekaźnik był na 150W)

Czy ktoś wie gdzie można coś takiego dostać, albo jakimś (prostym) układem zastąpić? Szukałem przekaźników, ale jak już jakiś był to albo na wyższe napięcie cewki (np. 24V) albo znacznie niższej mocy.

Dodam że ten zniszczony przekaźnik przepadł, ale są jeszcze dwa sprawne.

Reply to
Meira
Loading thread data ...

Zdaje sie ze taki przekaznik byl do dlugich swiatel w Wartburgu czy Trabancie. I nawet pasuja parametry :-)

J.

Reply to
J.F.

Wed, 29 Jul 2009 20:11:02 +0200 "Meira" <meira_interia snipped-for-privacy@bez.spamu napisał:

No to może przekaźnik bistabilny o małej obciążalności styków (koło mnie można dostać, np. przekaźniki serii HFD2 firmy Hongfa) i sterować z niego przekaźnik(i) zwykły(e), o większej zdolności łączeniowej i tyle.

Ze staroci to gdzieś poniewierały się u mnie jakieś zabytkowe bistabilne produkcji RFT - czy to taki był?

Reply to
__Maciek

Meira pisze:

Poszukaj na szrotach - to jest przekaźnik od Wartburga, model sprzed 88 roku (dwusów). Ten przekaźnik był dość duży - powiedzmy rozmiarów mydelniczki. A działał jak przerzutnik typu T: podanie impulsu na to samo wejście powodowało raz włączenie a raz wyłączenie zestyku. Kiedyś na szrocie się nim zainteresowałem - bardzo sprytnie to rozwiązali. Proste i skuteczne - a że duże to pewnie również naprawialne.

Pozdrawiam, Michał

Reply to
Michal Smolnik

Tak, to może się sprawdzić.

zobaczę..

Reply to
Meira

W koncu mechanicznie rozwiazuje sie to dosc prosto - dlugopisy, isostaty, inne wylaczniki ..

J.

Reply to
J.F.

google:bistabilny 12v cewka, gdy mały prąd przekażnik pomocniczy

Reply to
Staszek

J.F. pisze:

Ale w tym przekaźniku rozwiązane jest to inaczej. Wyobraź sobie przełącznik bistabilny klawiszowy i mechanizm, który po podaniu impulsu na cewkę kotwica naciska raz jedną stronę wyłącznika, raz drugą. Bardzo sprytny mechanizm.

Pozdrawiam, Michał

Reply to
Michal Smolnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.