Prośba o sprawdzenie schematu (przełącznik antenowy)

Hej,

Temat tak naprawdę krótkofalarski, ale pl.rec.radio.amatorskie raczej świeci pustkami, więc pozwoliłem sobie na crossa z pl.misc.elektronika.

Chcę sobie zrobić aktywną antenę odbiorczą na zakres KF (1 kHz - 30 MHz) i puścić sygnał tym samym kablem, co sygnał do anteny nadawczo/odbiorczej UHF/VHF (144-146 MHz, 430-440 MHz). Bazuję na tej antenie:

formatting link
I mam nieśmiałą prośbę o sprawdzenie schematu, który narysowałem (większość jest z tego PDF-a, ale dodałem przekaźniki na wysoką częstotliwość po obu stronach, żeby móc korzystać z jednego kabla):

formatting link
Układ na górze będzie w domu, układ na dole przy antenie.

Złącza w domu (górny układ):

- CON1 (LF): do odbiornika KF

- CON2 (HF): do transceivera UHF/VHF

- CON3 (FEED): do kabla antenowego do dolnego układu

- CON4 (PWR): zasilacz 12V

Złącza przy antenie (dolny układ):

- CON5 (FEED): do kabla antenowego do górnego układu

- CON6 (HF): do anteny pasywnej UHF/VHF

- ANT1: pole miedzi robiące za antenę odbiorczą KF

Idea jest taka, że bez zasilania będzie to antena nadawczo/odbiorcza UHF/VHF i będzie można odbierać i nadawać transceiverem podłączonym do CON2, a po podpięciu zasilania (zwarty S1) stanie się to antena KF i będzie można odbierać odbiornikiem podłączonym do CON1 (LF).

Nadawania na KF w tym układzie nie ma - nadawanie jest tylko na 2m (144-146 MHz) i 70cm (430-440 MHz).

Głównie zastanawiam się, czy dławik L2 na stałe podpięty do kabla antenowego nie wprowadzi jakichś zmian (impedancji?), jeśli chodzi o odbiór i nadawanie na UHF/VHF. Wiedza mówi, że nie powinien, intuicja, że może.

Zastanawiam się też, czy nie można zastąpić C6 większym kondensatorem (1u)

- bo akurat taki mam, nie mam 560n... wygląda na to, że nie powinno być problemu, bo to tylko sprzęgający, ale technika radiowa czasem potrafi zaskakiwać (czyt. mam za małą wiedzę jeśli chodzi o radiówkę i w.cz.), więc wolę się upewnić.

Pozdr.

Reply to
Gof
Loading thread data ...

W dniu 08/25/15 20:07, Gof pisze:

Ja bym to załatwił duplekserem ale to twój sprzęt i twoja decyzja ;-)

Reply to
sp6stz

W dniu 2015-08-25 o 20:07, Gof pisze:

Układ jest ok ale ja bym zrobił nastepujące modyfikacje:

  1. Dławiki, wg mnie 470uH jest za mało dla niskich częstotliwosci, dałbym więcej.
  2. C3 i C5 zbocznikowałbym 1n i 10n ceramiczne jak to ma "chodzić" do
30M i więcej. 3, bazę t2 zwierałbym do masy drugim stykiem k2, aby ograniczyć uszkodzenie od nadawania.
  1. C2 i C4 jako filtrujące wcz są za duże, w zalezności od producenta
1u przestaje być kondesatorem w okolicach 10M-30M, dałbym mniejsze ceramiczne i kilka, od 1n do 100n.
Reply to
janusz_k

Zamieniłbym miejscami rezystory R5 i R6 :-)

Reply to
P03

W dniu 2015-08-26 o 08:00, P03 pisze:

Chciałeś chyba napisać R8 i R9? :-)

JK

Reply to
JK

no co wy , oczu nie macie ? Przecież R10 jest odwrotnie wstawiony.

Reply to
sundayman

Od poprawy humoru jest inna (prawie martwa) grupa ! Tak naprawdę czy tylko ja widzę że jest nieprawidłowy stosunek rezystorów przy bazie tranzystora T1 ? Rezystor od bazy do minusa zasilania powinien być mniejszy a od bazy do plusa większej wartości, bardzo rzadko stosuje się identyczne wartości, a nigdy jeszcze nie widziałem takiej proporcji jak na rysunku.

formatting link
na serio upieram się przy zamianie wartości rezystorów R5 i R6 ! A tak wogóle to lepszy znacznie i o wiekszym wzmocnieniu wydaje się być szerokopasmowy wzmacniacz o schemacie jak poniżej
formatting link
podobny schemat ze strony
formatting link

Reply to
P03

Użytkownik "P03" snipped-for-privacy@bandits.invalid.org> napisał w wiadomości news:mrmd8q$dik$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Nie pamiętam, czy była informacja przy jakim napięciu to pracuje. Jeśli np. 5V to po zamianie będziesz miał na bazie 0,9V, a na emiterze 0,2V i Ic=1mA. A bez zamiany na bazie 4V, na emiterze 3,3V i Ic=15mA.

Bez względu na napięcie zasilania po zamianie na pewno będzie mniejszy Ic. Czy wtórnik lepiej będzie przenosił w.cz. przy mniejszym, czy większym Ic? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Hej,

Zajrzałem po małej przerwie. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Chyba bez sensu byłoby odpowiadać każdemu osobno, więc odpowiem w jednym poście :)

sp6stz:

W czym duplekser będzie lepszy, niż takie przełączanie anten? Mam wrażenie (może mylne), że duplekser wprowadzi mi więcej tłumienia, niż przekaźniki.

janusz_k:

Przy 1MHz (jednak nie chcę niżej schodzić, tzn. do niższych częstotliwości raczej zrobię kiedyś osobną antenę i odbiornik) wychodzi reaktancja prawie

3 kohm... myślisz, żeby dać większe dławiki, nawet 1 mH albo więcej?

Ok.

A może pójść jeszcze dalej i podpiąć do bramki T2 dwie diody do zasilania, tak jak zabezpieczane są układy scalone? Tak jak np. tu:

formatting link

Ok, tak zrobię.

P03:

W sumie jak tak patrzę, to racja - tylko pytanie, czemu w oryginalnym MiniWhip są właśnie takie wartości i ten wzmacniacz działa...

Dzięki za tego linka - ten wzmacniacz chyba rzeczywiście będzie lepszy, tylko przerobię go na zasilanie przez kabel antenowy.

Pytanie może naiwne - w tym wzmacniaczu, do którego linka dałeś, da się regulować wzmocnienie napięciem zasilającym? To byłoby najwygodniejsze...

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Reply to
Gof

Ja tam nie wiem, ale wiem że proporcja 50/50 np. 4k7 / 4k7 daje dość duży prąd pracy i nadaje się tylko w stopniach przedwzmacniaczy mocy.

Z pewnością na 90% nie da się go tak regulować. Najlepszy typ regulacji w torze wielkiej częstotliwości to tłumik lub potencjometr między anteną a wejściem wzmacniacza. Wzmacniacze budowane z tranzystorów MOSFET dają się dobrze regulować poprzez napięcie bramki, ale wadą jest konieczność wytworzenia ujemnego napięcia dla uzyskania pełnego zakresu regulacji.

Reply to
P03

Tak, 3k to trochę mało.

niskoszumnych i o małej pojemności, styk np: kontaktrona lub dobrego sygnałowego przekaźnika wg mnie będzie lepszy.

Bo będzie działał, tylko że niepotrzebnie duży prąd płynie przez tranzystor T1 i opornik R3, dla małej amplitudy sygnału można znacznie obniżyć nap na emiterze i zmniejszyć straty na oporniku i szum tranzystora.

Reply to
janusz_k

W dniu 09/02/15 11:52, Gof pisze:

Trzeba by sprawdzić ile tłumienia wprowadza taki duplekser, dobrze wykonany nie powinien za dużo nabruździć. Jest po prostu wygodniejszy w obsłudze od przełącznika.

Reply to
sp6stz

sp6stz pisze: [..]

0.8 - 3dB
Reply to
AlexY

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.