Pomiar indukcyjności metodą rezonansu

witam

chciałbym sobie pomierzyć cewki metodą rezonansu, czy ktoś ma jakiegoś linka do sensownej teorii ? Z tego co dotychczas wyczytałem podpina się ukłąd LC do generatora przestrajanego i patrzy gdzie wystąpił rezonans. Czy generator musi być sinusoidalny? A może by się dało zbudować jakiś oscylator RC tak rzeby się sam wzbudził na częstotliwości rezonansowej coś a'la generator kwarcowy? Może ktoś to robił juz? Czy też cała zabawa jest niewarta swieczki mając pomiar częstotliwości 0.1% i kondensatory 1% w najlepszym wypadku. (mam przystawke z EdW na HC132 ale jaka ona dokładna to nie wiem)

CosteC

Reply to
CosteC
Loading thread data ...

Nie często i nie b.dokładnie. 5% mnie zadowoli całkowicie.

W takim razie ponawiam pytanie o linka do teorii na temat metod rezonansowych bo częstotliwość mogę mierzyć. Jakie są słowa klucze po ang?

CosteC

Reply to
CosteC

To chyba nadal najprościej kupić po prostu miernik.

Trochę mnie zadziwiasz, szczerze powiedziawszy... Wzór f=1/(2*pi*sqrt(L*C)) jest raczej powszechnie znany. Na Allegro dość często pojawia się tego typu miernik, oparty na mikrokontrolerze wymyślony - o ile mnie skleroza... - przez Czechów. Ale nadal pozostaje problem kalibracji - jak chcesz jej dokonać w warunkach domowych?

Co do GDM (Grid-Deep-Meter - nazwa historyczna) - chodzi o pomiar zupełnie pośredni. Sprzęga się, najczęściej magnetycznie miernik GDM z obwodem rezonansowym stworzonym z mierzonej indukcyjności i znanej pojemności. Metoda stosowana raczej przez krótkofalowców.

Sprawa dość podstawowa: wybór metody pomiaru zależy też od tego, co zamierzasz z tymi indukcyjnościami robić. Indukcyjności należy mierzyć zdecydowanie w warunkach takich, w jakich docelowo będą pracować. I tak na przykład indukcyjności stosowane w obwodach rezonansowych należy mierzyć metodami rezonansowymi. A indukcyjności przewidziane do pracy w przetwornicach - uproszczoną przetwornicą, mierząc di/dt przy znanym U. Indukcyjności do zwrotnic głosnikowych - mierząc ich impedancję przy danej częstotliwości metodą pośrednią, na przykład spadkiem napięcia na znanej rezystancji.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jasne ze znany...

Uproszczona przetwornica. Zasadniczo czemu nie... w sumie potrzeba tylko przebiegu o dokładnie znanym wypełnieniu i amplitudzie. Dzięki. Pomyślę jeszcze nad generatorem jakimś rzeby mierzyć jego częstotliwość.Ale zgodzę się że wyjdą głupoty jak mierzymy przy 10mA a cewka pracuje z 1A

CosteC

Reply to
CosteC
[...]

Niedokładnie. Potrzebujemy zasilania, dobrego klucza z generatorem i oscyloskopu. Bez tego ani rusz.

Są jeszcze inne problemy - nasycenie. To się naprawdę ciężko sprawdza bez oscyloskopu. Na oscyloskopie to po prostu widzisz i koniec.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Otóż to. Ale metoda ma ograniczenia. Jakie, sam dojdziesz, zresztą niektórzy tu już conieco podpowiedzieli.

Nie ma za co :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Mon, 27 Dec 2004 19:26:16 +0100, Jacek Maciejewski snipped-for-privacy@go2.pl napisał:

dosc prosta przystawke do pomiaru indukcyjności robi się na bramkach

74132, robisz klasyczny generator na bramce schmidta, jedna bramka buforujaca, opornik do cewki a badana cewka do masy, ze srodka tego dzielnika wejscie na kolejna bramke z wyjscia ktorej zasilany jest uklad calkujacy na oporniku i kondenstorze, napiecie na wyjsciu proporcjonalne jest do indukcyjnosci. Dziala to w miare fajnie dla cewek o dużej dobroci, jak cewka ma duży opór to może i wcale nie działać.
Reply to
yorgus

Niestety - właśnie ta duża zależność od rezystancji psuje cały pomiar.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ciach - przeczytane. Tutaj wlasnie jest przewaga metody z oscylkiem. Nawet przy _zadnej_ dobroci daje sie zmierzyc indukcyjnosc. Przykladowo ladujac kondensator i zwierajac jego konce tez wychodzi z tego drgajace RLC. Nie wiem czy taki pomiar indukcyjnosci wyprowadzen i wlasnej kondensatora ma wielki sens, ale uklad drga i daje sie spokojnie pomierzyc. Nie ma wiec problemu z doslownie jednym zwojem drutu w powietrzu ;-) Niestety tak jak pisales - wymagany jest cyfrak :-( __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
<ciach>

Wymiękłem. Szukałem sterownika do przetwornicy bo skleciłem coś z NE555 + komparator i działa nieźle ale spore to jest w sumie, Pod ręką mam tylko TL494 ale to wymaga min 12V a ja chce z 8-15V chce zrobić 20 no. 24 oraz było by miło także 7.5V do przerobienia na 5V chyba ze uda mi się od razu zrobić stabilne 5V.

Szukam na ti.com ale mają tego taką ilość ze wymiękłem. Jakieś sugestie co do sterownika a) dostępnego w sklepie b) z dobrą notą aplikacyjną co bym się czegoś nauczył poza zerżnięciem schematu c) nie za drogi (<20zł)

CosteC

Reply to
CosteC
[...]

MC34063

Nie wiem, co masz w swoim sklepie ;-)

Jest.

1.60 na Pazzegro, 3-4 PLN w drogich sklepach...
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Mon, 27 Dec 2004 22:57:03 +0100, Ireneusz Niemczyk snipped-for-privacy@w.archiwum napisał:

nie każdy ma oscyl , a już zwłaszcza cyfrowy pod reką, a metoda z bramkami nie działa gdy wskutek oporu cewki napięcie wyłazi poza progi dla bramki schimdta, jak sie zrobi to na komparatorze (np 339) to by działa dla większych oporów też. Zresztą metod pomiaru L jest dużo, poza tym że mam miernik z pomiarem L (chy 20, polecam), to zrobiłem sobie w dawnych czasach kilka przystawek do pomiarów cewek, np dla cewek radiowych dobra jest metoda z generatorem lc na 2 tranzystorach (ala dioda lambda) + czestosciomierz. Mierzysz czestotliwosc dla 2 znanych pojemnosci (okreslasz w ten sposob pojemnosc pochodzącą od tranzystorów itp) i wyliczasz sobie indukcyjność. Ale to raczej dla cewek poniżej 10uH (dla UKFu).

Reply to
yorgus

Masz może schematy tych przystawek? mnie co prawda interesuje raczej 10uH w zwyż

CosteC

Reply to
CosteC
3-4zł to OK. :) Wiesz nie wiem czy by się rdzeń nagrzał przy prądach średnich koło 800mA i 30zwojów napięcie max in 15V rdzeń niby malutki fi 12. I kupiony na giełdzie podobnie jak pare innych. Totalnie bez opisu. "prosze sobie wygrzebać z pudełka" Dzięki wielkie wszystkim pora poczytać PDFy

CosteC

Reply to
CosteC

drogich? Ostatnio w jednym ze sklepow zaoferowano mi MC34063 za 6PLN.. Podziekowalem i wyszedlem.

Reply to
Michal Baszynski .

Sorry :) jestem zielony w tej dziedzinie. Ale kiedyś mi proponowwali oporniki 0.25W 5% za 10gr sztuka. bardzo śmieszne.

CosteC

Reply to
CosteC

ze schematami to poza tymi ogólnie znanymi będzie problem, bo robiłem te przystawki dawno temu i na ogól według własnej koncepcji a pamięć jest zawodna :( .

1 przystawka do pomiaru małych indukcyjności, głównie cewek ukfowych to jest od reki do narysowania, . 2 przystawka działała tak że był generator na icl8038, potem przetwonik napiecie-prąd na TL072 który zasilał badaną cewkę, za tym stał zwykły układ prostownika na wzmacniaczu operacyjnym, nadawała się dobrze do cewek >1mH. 3 przystawka to była ta z bramkami, to pochodzi z jakiejs ksiażki Janeczka o ile pamiętam, sklepowe dławiki na niej dawały czasem bzdurne rezultaty.
  1. przystawka to coś ala zwykly mostek maxwella wiena do znalezienia w każdym podręczniku elektrotechniki , tylko uwaga dla czułości mostka krytyczne znaczenie ma dobór elementów.
  2. CHY-20 na ile sie orientuje używa metody podobnej do tej tu
    formatting link
    masz układ różniczkujący z cewki i opornika i zasilasz go falą trójkątną, następnie mierzysz amplitude prostokąta na wyjsciu (podobny patent jak na tamtym schemacie bedzie tez działał z cewką tylko musisz ją inaczej podłączyć.
  3. Porządne mostki, np agilenta działają imho na zasadzie podobnej do cyfrowego lockina, tzn masz źródło prądowe (sinusoida z daca, sterowanego przez procesor, u agilenta to jest H8 renesansa ) idzie to na badaną cewke i z napięciowych kontaktów okresłane jest przesunięcie fazowe i amplituda pozwalające określić impedancje.
Reply to
yorgus

Jesli chcesz - mam ksero artykulu "Miernik indukcyjnosci" (Elektronika praktyczna 1/96) - moge podeslac skan. Dziala na zasadzie gen. sinusa, dzielnik rez. - cewka i wzmacniacz w.cz. Wg. opisu mierzy od 1uH do 100mH. Schemat w starym stylu - tylko elementy dyskretne :) GRG

Reply to
Gregor

praktyczna 1/96) -

Bardzo chętnie. zwłaszcza jak masz to w *.pdf

CosteC

Reply to
CosteC

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.