Piekarnik i płytka drukowana :)

Witam,

Jak w temacie pytanie: czy ktoś z Was przystosowywał (?) piekarnik do lutowania płytek ( takie domowe SMT ) ??

Pozdrawiam,

Grzegorz Kepiński gg: 1175899

Reply to
Grzegorz K.
Loading thread data ...

ja kiedyś demontowałem elementy smd z płytek właśnie w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem ale nigdy nie lutowałem.

PC

Reply to
Pablo C

A ile miałeś stopni C, czy może na oko ? Bo nie wiem jak to się ma do tych wykresów na temat procesu montażu SMT i czasów/temperatur.

Reply to
Grzegorz K.

płytka leżała bezpośrednio pod grzałką rożna więc temperatura była znacznie wyższa niż ustawiona na termostacie. myślę, że gdzieś 240~250 st. demontowałem tak m.in. procesory atmela w obudowie tqfp i żadnego nie uszkodziłem.

PC

Reply to
Pablo C

Hmmm, więc w najbliższym czasie sprawdzę czy coś się przylutuje :)

Pozdrawiam, Grzegorz Kępiński

Reply to
Grzegorz K.

Użytkownik "Grzegorz K." snipped-for-privacy@post.cross.pl> napisał w wiadomości news:cjbldq$3e7$ snipped-for-privacy@achot.icm.edu.pl...

Większych bredni nie słyszałem, moja firma zajmuje się montażem SMD od 5 lat i ma do tego stosowne urządzenia, dlaczego najtańszy pięć kosztuje ok 15tys zł skoro można to zrobić w piekarniku ?

1 - nie masz szans uzyskać dokładnie takiego profilu jaki jest wymagany dla danych elementów (prędzej czy później padną) 2 - nie uzyskasz równomiernego grzania na całej powierzchni płytki 3 - szkodliwe związki ołowiu zostaną w piekarniku (smaczny będzie ten kurczak) 4 - ponieważ nie możesz szybko schłodzić płytki będziesz ją musiał szybko wyjąć z piekarnika a wtedy elementy będą jeździć po płytce bo cyna będzie w stanie płynnym (jak woda)

mniej więcej cały proces trwa 4-5 min najpierw następuje wstępne szybkie rozgrzanie ok 5sec, następnie dosyć długie wygrzewanie aby elementy nabrały temperatury, potem rozpływ ok 10 sec to jest właściwa faza cyna szybko się rozpływa, no i szybkie chłodzenie.

Dajcie se spokój z piekarnikami, szkoda wam 8,5gr netto za położenie i wygrzanie od elementu ? więcej prądu spalicie, pasta tez najmniejszy dozownik kosztuje 50zł

blur

snipped-for-privacy@poczta.onet.pl

Reply to
blur

Piekarnik nie, ale toster i owszem:

formatting link
pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Forma tegoż posta zaczną jest wszak że a skuteczną napewno jak się okazało :)

[...]

Jak bym takiego zjadł kurczaczka to by mi nie wyleciał szybko z brzucha z tym ołowiem :) hihi

[...]

O kurcze :) - teraz wiem jak to wygląda w praktyce :)

Czy taka cena to cena podawana w stosunku za jedną płytkę prototypową, bo jeżeli tak to nie mam nawet zamiaru przekręcać kureczka w piekarniczku :) ??

Dzięki wielkie, Grzegorz Kępiński

Reply to
Grzegorz K.

Witam Znam goscia we Wroclawiu ktory pare lat temu lutowal tak elemnty w OPIEKACZU DO GRZANEK.By bylo smieszniej to byly ilosci PRODUKCYJNE...Teraz dorobil sie porzadnego pieca ale wczesniej tak sobie radzil.Produkowal wzmacniacze antenowe.Teraz czasami przyjmuje zlecania na szybki montaz i wiem ze nie bawi sie w robienie np. szablonow blaszanych do nakladania pasty-wykorzystuje stare klisze rentgenowskie w ktorych najzwyczajniej w swiecie wierci otwory w miejscach padow......Tak wiec czasami warto probowac niekonwencjonalnych rozwiazan..;))) Pzdr. Mariusz

Reply to
EMEL

Jeśli ktoś o czymś nie słyszał to nie oznacza, że nie jest to możliwe. Metoda lutowania płytek w różnego rodzajach opiekaczach, gofrownicach jest dość znana. Stosowało ją i zapewne jeszcze stosuje wiele osób. Zapewniam, że daje ona bardzo dobre rezultaty. Elementy nie ulegają uszkodzeniu, jakość połączeń jest dobra itd. Jedyną wadą jest mała wydajność w porównaniu z piecem tunelowym. To jednak w warunkach amatorskich lub produkcji małych serii nie ma znaczenia.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Dokladnie tak. Widzialem w necie film jak goscie wykorzystywali piekarnik do lutowania SMD. Elementy byly pokryte specjalna cyna w pascie, niezbyt dokladnie, po prostu np. nozki w obudowach TQFP byly nia polane. Potem do piekarnika, chlodzenie nastepowalo po prostu poprzez jego otwarcie. Na filmie wygladalo to prosto, a i efekt koncowy byl super. Jak znajde linka w bookmarkach to podesle.

Reply to
T.M.F.

On Tue, 28 Sep 2004 15:26:56 +0200, "blur" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote: [.....]

8.5gr za jaki element? RLC? Drogo. A poza tym jeśli przyniosę do was 10 płytek po 10 elementów na każdej to w ramach tych 8.5 PLN wykonacie również szablon do nakładania pasty? :-)

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Jeśli można, to znaczy że pastę ( to co na zdjęciach na stronie o linku wyżej ) po prostu się nakłada jak sznureczek ? I co ona sama się do nóżek przyciąga ?

Reply to
Grzegorz K.

Tylko tyle: O KURCZE :-O

Reply to
Grzegorz K.

Lutowałem w piecyku zrobionym z grzejnika od starego polskiego kserografu KS

500 czy jakoś tam. Temperature ustawiałem prodizem czyli autotransformatorem. Ktoś tu pisał o tym że tak sie nie da i lepiej zapłacić bo profesjonalnie jest lepiej. Ma racją bo profesjonalnie. Nie ma że lepiej. Pisze o kosztach takiego pieca. Dla małej firmy to abstrakcja. Na marginesie. byłem w zeszłym tygodniu na Taropaku. Ceny urządzeń już nie są wysokie, są śmieszne. Za etykieciarkę wołają 70 000zł. Chyba kilogram F16 jest tańszy niż kilogram tej etykieciarki. Tak samo jest z piecem jaki opisuje. Troche żelastwa, dwa kawałki łańcucha i tryby od roweru. Do tego żeby było madrzej jakiś procesor za 7zł. Szkoda że nie mam aparatu cyfrowego bo pokazałbym jak wyglądała płytka po lutowaniu. Pokazałbym piecyk i robota do układnia elementów. I to wszystko kosztowało mniej niz opakowanie pasty do lutowania. W piekarniku bym Ci nie radził. W czasie lutowania robi się troche syfilistycznych gazów. Ale stary elektryczny opiekacz będzie ekstra. Tomek
Reply to
Tomek

Za każdy element bierzemy 8,5gr czy jest to RC czy scalaczek, więc jeśli masz kilka scalaczków to już jesteś do przodu nie pobieramy opłaty za przygotowanie, dla małych ilości pastę nakładamy dyspenserem wtedy liczymy za godzinę 25zł ale dla elementów to trwa 1min może mniej, jeśli jest tego więcej robimy sito za 120zł przy większych ilościach cena się rozpłynie Może i drogo ale od 5lat ani jeden klient nie uciekł a nowi przybywają Montaż odbywa się za pomocą manipulatora ale ostatnio zakupiliśmy automat

3000elementów/h Klienci sobie chwalą za elastyczność np dzwoni że na jutro potrzebuje 10płytek dwustronnych to nie mam problemu i nie płaci 500zł za start taj jak u innych, dla stałych klientów na terenie Gliwic transport gratis rabaty ceny netto większość firm podaje cene 1,5gr ale od punktu + 1,5gr za nakładanie pasty od punktu ale to dopiero się dowiaduja przy pierwszej FV :) biorą też 500zł za start a ja mam klientów nawet za 200zł czyli chyba taniej co ?

gfkwytnij snipped-for-privacy@poczta.onet.pl

Reply to
blur

Bo sa tacy ktorzy kupuja :-)

Albo np dlatego ze fachowiec ktory musialby pilnowac piekarnika kosztuje 2000 euro miesiecznie ;-)

Jakos jednak ludzie tak lutuja i dziala.

Bez przesady - duza jest tam emisja ?

Wychodowany na karmie rosnacej przy autostradzie :-)

Hm, mi sie wydaje ze po otwarciu drzwiczek piekarnika temperatura dosc gwaltownie spada..

No, cena zasadniczo dobra, ale dochodza inne czynniki:

-czas. Mozliwosc zrobienia prototypu w 8h to piekna sprawa. 8h od zakonczenia projektu do uzyskania polutowanej plytki.

-czy nie pomylicie elementow na prototypie ?

No - prad i dowozniki wy tez zuzywacie, doliczacie zyskl, vat i klient za to placi :-)

J.

Reply to
J.F.

On Wed, 29 Sep 2004 11:47:21 +0200, "blur" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote: [.....]

Żeby było jasno - położenie scalaczka w TQFP100 w rastrze 0.5 mm kosztuje u Was 8.5gr?

No po prostu miód. Może napisz kim Wy jesteście, tzn. nazwę kompanii i jakiś kontakt. Tylko trochę głupio że kurier w jedną stronę może kosztować więcej niż polutowanie kilku płytek. :-)

[.....]

Zaraz, zaraz, co to znaczy "nawet za 200zł"? Że najmniejsze zamówienie ma mieć taką wartość?

Albo inaczej: ile mnie będzie u Was kosztowało polutowanie 10 płytek na których ma być: - 2 kości w TQFP100, - 1 w S028, 3 w SO14 - około 30 RC w 0603 Do tego jeszcze trzy gniazda przewlekane i dwie listwy goldpin.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Najprosciej taki piecyk zrobic z gofrownicy lekko przefrezowanej z czujnikiem temperatury. Prosciej mozna zlutowac przy pomocy dmuchawy/opalarki. Zeby nie zdmuchnac elementow ogrzewa sie przez gesta siateczke - taka od filtrow/kranow oczywiscie mosiezna oslaniajac nia plytke.

Reply to
senicz

Użytkownik "Jan Dubiec" snipped-for-privacy@SPAMTRAP.slackware.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@hs001.slackware.pl...

jeśli będzie sito to za SMD 30,06zł przewlekany musiał bym czas zmierzyć bo też 25zł/h ale myślę nie więcej jak 2-3zł od sztuki ceny netto czas oczekiwania 7-14dni

więcej informacji na priv gfkwytnij snipped-for-privacy@poczta.onet.pl

Reply to
blur

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.