Modułowy zasilacz samochodowy (mini)ATX

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Ponieważ zasilanie jest z niskiego napięcia, pomyślałbym o preregulatorze lub przetwornicy izolowanej 12/12V z ewentualnym buforowaniem (dogodne napięcie) i resztę rozprowadziłbym z tej izolowanej szyny 12V. Tej przetwornicy bym w ogóle (tzn. w stendbaju) nie wyłączał - zaprojektowana z użyciem nowoczesnych elementów bez obciążenia nie będzie brała dużo prądu a dzięki temu 5VSB będzie można opędzić prostym step-downem. 12V możnaby brać z szyny 12V przez klucz a 5V/3.3V przez drugiego(trzeciego) step-downa. Te zasilania należałoby wyłączać albo jednym wspólnym kluczem na napięciu 12V albo przetwornice blokować a odcinać tylko 12V. Oczywiście całą logikę wyłączania upchać w jakiś mały uC albo kilka komparatorów. Dzięki temu głównym modułem byłaby przetwornica 12/12, którą możnaby wykorzystywać w wersjach urządzenia z pojedynczym zasilaniem 12V lub (po drobnej modyfikacji) z innym, dzięki czemu masz od razu załatwiony problem laptopów itp.

e.

Reply to
entroper
Loading thread data ...

Marcin Łukasik pisze:

"grajek mp3 do samochodu" :)

Reply to
Nex

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Tak ma napisane. Chyba nie myślisz, że tyle pobiera cały czas? Jakby wystarczył mniejszy zasilacz, to by taki dali. Komputer czasami robi coś więcej, niż układanie pasjansa. Wtedy potrzebuje więcej prądu, np. gdy jednocześnie zacznie ładowanie swojego akumulatora. Maciek

Reply to
Maciek

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Słowa kluczowe - czas pracy. Nie musisz tego robić godzinami. Nie musisz montować na stałe. Wystarczy dorywcze uruchomienie. Maciek

Reply to
Maciek
[...]

Ale tak właśnie ma być. Jedyna różnica to ta, że ta przetwornica będzie jednak wyłączana a logika start/stop/power good będzie zasilana z +5VSB

Mylisz się - każda przetwornica źre sporo na własne potrzeby. +5VSB 2A jest nie do uniknięcia i nieobciążona będzie brała znacznie mniej niż przetwornica 12V/10A

[...]

uC to przerost formy nad treścią, choć ułtwiłby implementację samoczynnego, awaryjnego wyłączania - czyli puszczenie krótkiego sygnału "stop" do płyty głównej, odczekanie na żądanie wyłączenia zasilania a w razie jego braku - wyłączenie samoczynne po określonym czasie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan Maciek napisał:

No właśnie, o to mi chodziło. Komputer w nagrzanym na słońcu samochodzie może w ogóle odmówić współpracy. Laptopom takie rzeczy się zdarzają. O ile jakiś umcykator z kilowatowym wzmacniaczem w warunkach przerzegrzania sobie jakoś poradzi (chyba, bo praktyki w tym nie mam), to komputer albo się nie włączy albo zaraz się zawiesi lub zwariuje. Tu nie chodzi o temperaturę wywołaną pracującą elektroniką, tylko o warunki

*zewnętrzne*. Urządzenia o niskim poborze mocy jakoś sobie w wysokiej temperaturze radzą, ale te, które wymagają intensywnego cłodzenia, już nie bardzo.
Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Maciek napisał:

Nie, i właśnie dlatego mówienie o "komputerze zużywającym 120W" w kontekscie pojemności akumulatora samochodowego jest całkiem bez sensu. Jak się chce wiedzieć, czy dla akumulatora to zdrowe czy niezdrowe, to trzeba operować średnią mocą. W szczycie, to on może sobie brać nawet 1200W, z rozrusznikiem i tak nie będzie konkurował.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nex@pl pisze:

Komputerek 3.5" advantech, wtedy chyba jakies 200MHz + 64MB ram i dysk

2.5" (to bylo dawno, teraz polecalbym cos z lepszym cpu, wiecej pamieci i dysk ssd), do tego ekran lcd tft 6.4", ekran dotykowy rezystancyjny + sterownik na rs232. drivery do emulacji mychy, linux slackware dosc okrojony, i program z uzyciem mojej biblioteki do czytania danych z mp3, svgalib oraz hm.. czegos co odgrywalo mp3/wav :)

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

Marcin Łukasik pisze:

O, to juz coś :)

W sumie nie mam obycia tylko z jednym - ekran rezystancyjny - rozumiem, że jakiś zewnętrzny, nie wbudowany w lcd? Gdzie można takie coś w ogóle dostać?

Reply to
Nex

RoMan Mandziejewicz pisze:

[...]

Przede wszystkim podaj przewidywaną cenę takiego kompletu "modułów" złożoną w gotowy do użycia zasilacz z wtyczką ATX (czyli dostarczający conajmniej +12V, +5V, +3V3) o mocy łącznej 60-100W. Obecnie chyba -12V i

-5V do niczego nie są potrzebne współczesnym płytom ITX? Załóżmy na początek, że bez dodatkowego akumulatora podtrzymującego. Ile kosztowałby orientacyjnie taki zasilacz?

Jeżeli więcej niż 200-300 PLN to nie widzę rynku zbytu - wygrają pico-cośtam zasilacze ATX, oczywiście bez bajerów dostarczanych przez Twoje rozwiązanie, ale jednak całkowicie wystarczające do popędzania płyty ITX w zastosowaniach car-pc.

Jeżeli natomiast z prostym ATX-podobnym samochodowym 100W zmieścisz się w 100 PLN - sprzedaż murowana (w końcu Tajwańczycy w tej cenie potrafią zrobić zwykły duży ATX 500W - i to przy zasilaniu z 230V).

Reply to
Adam Dybkowski
[...]

Spokojnie - nie przewiduję sprzedaży gotowych zasilaczy. Chcę to zaprojektować, zrobić prototyp, przetestować i sprzedawać płytki :)

[...]

Myslę, że cena elementów 3-modułowego zasilacza w podstawowej konfiguracji powinna się zmieścić w tej kwocie.

Myślę, że to jednak kontynentalni Chińczycy robią tak tanie zasilacze. I wiemy, z czego ta cena wynika :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nex@pl pisze:

Nigdy nie widziałem LCDka z wbudowanym ekranem. Zawsze była to przyklejona "szybka". Cos takiego:

formatting link
sterownik...
formatting link
taka "szybka" była dopiero przyklejana na LCD:
formatting link
tu masz całość bez touchscreena:
formatting link
Co do dostania czegoś takiego -- praktycznie tylko ebay. Sam advantech ma cholernie drogie te komputerki SBC; na ebayu chodzą za ułamek ceny.

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
Marcin Łukasik <..

Marcin Łukasik pisze:

O, fajnie wielkie dzięki.

No właśnie :)

Zastanawiam się, bo mam starą toshibkę libretto i może dałoby radę na niej nawet jakąś nawigację uruchomic :)

Reply to
Nex

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Pozwolę sobie jednak uprzeć się przy swoim zdaniu :) Jeśli kontroler przetwornicy będzie CMOS-owy a zastosowane tranzystory będą miały mały ładunek bramkowy, wtedy spodziewam się, że 100W przetwornica bez obciążenia będzie brała mniej niż 10mA a jeśli jednotranzystorowa - poniżej 6mA. Poza tym zauważ, że mówimy o tandemie 12/12V izolowana + 5V 2A nieizolowana. Ta druga (czyli step-down) może być bardzo efektywna w całym zakresie obciążeń i moim zdaniem łączna efektywność w porównaniu do samodzielnego flybacka 5V 2A będzie niewiele gorsza. Oczywiście pod warunkiem, że przetwornicę 12/12 zrealizujesz jako forward, ale to aż się prosi. Przy okazji w projekcie będzie tylko jeden transformator - reszta elementów to dławiki i mogą być katalogowe. Aha, jest jeszcze jedna możliwość, wbrew pozorom wcale nie taka od czapy. W stendbaju można podać do przetwornicy 12/12 sygnał dwustanowy zmniejszający częstotliwość pracy lub zastosować kontroler, który to robi sam z siebie przy niskich obciążeniach.

i dlatego bym go rozważył szczególnie, że czasem może wpaść pomysł dodania czegoś (choćby np. obniżania f), no i można łatwo zrobić sequencing, jeśli będzie potrzebny.

e.

Reply to
entroper

RoMan Mandziejewicz pisze:

Ależ po zrobieniu prototypu sprzedawaj gotowe zasilacze. Będzie większy na to rynek niż na same płytki i to dodatkowo nie tylko w PL. Jedyna różnica to zrobienie badań CE i wystawienie samemu sobie papierka na to.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Nie zgodzę się z Tobą. Nawet jeżeli 120W jest pobierane tylko przez krótki czas, to zasilacz musi być do tego przygotowany. Komputer zacznie pobierać, zasilacz się wyłączy i koniec pracy. Średnia moc może być użyta tylko do orientacyjnego wyliczenia możliwego czasu pracy. To tak jakbyś nie przewidział gwałtownego skoku poboru prądu przy włączaniu kolorowego TV z kineskopem. Jakimś dziwnym trafem na wejściu masz bezpiecznik chyba nawet 4A w dużych TV. Porównanie z rozrusznikiem samochodu nie jest zbyt dobre, bo jeżeli jakieś urządzenie pobiera prąd bezpośrednio z akumulatora, to nie musimy dyskutować o pomyśle Romana. Chodzi o coś, co potrzebuje stabilizowanych napięć. Maciek

Reply to
Maciek

Pan Maciek napisał:

To jest to niezgodzenie się? Ja przecież w ogóle nie pisałem o żadnych zasilaczach. Tam było tylko o tym, czy dopuszczać pracę komputera bez uruchomionego silnika samochodu, czy nie. No i w kontekscie tego moja wątpliwość co do wyboru komputera, który pobiera średnio aż 120W.

Reply to
Jarosław Sokołowski
[...]

Właśnie o te badania chodzi. Na dokładkę sprzedaż gotowych wymagałaby skonstruowania obudowy - czyli kosztowne wykrojniki itd. Nie mam na to pieniędzy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

In the darkest hour on Thu, 14 May 2009 23:30:07 +0200, RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl screamed:

Ja bym proponował coś pośredniego - płytka plus nawinięty na rdzeń kawał drutu... ;>

Reply to
Artur M. Piwko

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:guhurp$okd$ snipped-for-privacy@news.wp.pl...

Nie "gotowe zasilacze" lecz "zmontowane i uruchomione zestawy do samodzielnego montażu" :)

BTW, a jeśli tylko płytki to jednak dodawałbym też trafo, które jest newralgicznym podzespołem i amator się o to rozbije.

e.

Reply to
entroper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.