dźwiękowa za pośrednictwem ś

Bo przeoczyłeś istotny fragment jego wypowiedzi - żaróweczka była odpowiednio wstępnie nagrzana, a więc wyeliminowano wrodzoną bezwładność tego źródła światła dając "ciszy" pewną minimalną jasność już na dzień dobry.

Nie spodziewałbym się jakości hi-fi (z typowym pasmem powyżej 20kHz) ale zauważ, aby przekazać dobrze zrozumiałą mowę wystarcza kilka kHz... Linia telefoniczna i transformatory używane od 100 lat w telefonii obliczane były na pasmo rzędu 4 kHz.

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:kef28o$3e1$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl... ...

A jak długo i jak mocno świecą, i ile prądu biorą? :) PS Bo oczywiście, o programowaniu po prawidłowym włożeniu takich "odwrotek" nie ma już mowy... Mnie się kiedyś udało zrobić pokaz multimedialny - grzebałem we wzmacniaczu (WST-201) i zrobiłem małe spiątko gdzieś w okolicy stopnia sterującego końcówką. Efekt - niezbyt głośny trzask w głośniku, cichy brum w tymże, oporniki 0.22, czy 0.33 (nie pamiętam, jedno z tych) oma w emiterach (KD502, więc prędzej by prostownik i trafo poleciały, dobrze, ze te mesy są odporne na wtórne przebicie) końcówki zaświeciły pomarańczowo, tak samo zaświeciła baza tranzystora sterującego, by po chwili zapłonąć żywym ogniem, BD135, próbowałem przypiekać uszkodzone BD135 i podobne w płomieniu palnika gazowego, ale numeru z żywym ogniem nie udało mi się powtórzyć, gasły natychmiast po wyjęciu. Wymieniłem też okoliczne tranzystory, części kosztowały mnie śmieszne grosze, tylko 300 km z Krakowa jechały, bo akurat była okazja pod postacią parodniowej wizyty rodzinnej :)

Reply to
Anerys

Pamiętam też stopień wyjściowy wzm. audio na ... odkurzaczu z elektromagnetycznie sterowaną przesłono powietrza. Czy to też był Wojciechowski ?

Reply to
Miroslaw Kwasniak

Ten pomysl jakos slabo kojarze, wiec moze nie, ale to w jego stylu.

Przy czym ... pomysl nie taki zly, wszak strazackie syreny tak dzialaja, a moc mialy taka ... no, dopiero po latach elektronika zastapila cos takiego:

formatting link
Syrena V8, to ile to ma - 150kW ? :-)

J.

Reply to
J.F

Juz będąc w szkole podstawowej w czynie społecznym obslugiwalem szkolny projektor 16mm (wtedy istniała taka instytucja jak wypożyczalnia filmów oswiatowych z której szkoły okazjonalnie wypozyczaly filmy np. na zajecia z fizyki). Pamietam ze zapis optyczny na taśmie mnie zawsze zadziwial jakościa dzwieku bo była na prawdę dobra, porownywalna (wtedy) z odtwarzaniem np. z magnetofonu. Na pewno nie odczuwało się dyskomfortu z powodu jakości dzwieku.

Reply to
Marek

Użytkownik "Pszemol" napisał w wiadomości

No ale widzisz - zwykla zarowka, tez wstepnie podgrzana, kiepsko przenosi 100Hz (bo jednak efekt stroboskopowy zaden), a ty bys chcial kilka kHz.

A chyba nawet 3kHz. Cyfrowe centrale maja 8kHz probowania, wiec 4kHz fonii nie przenosza, modemy dochodzily cos do 3400 ... tak czy inaczej - wielokrotnie wiecej od 100Hz ..

J.

Reply to
J.F

W dniu 31.01.2013 23:30, Grzegorz Kurczyk pisze:

W tych urządzeniach stosowano mechaniczną lub elektromechaniczną modulację wiązki światła. Np takie coś:

formatting link
rozwiązanie takiego mechanicznego modulatora, to małe lusterko przymocowane bezpośrednio do membrany "mikrofonu".

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" napisał w wiadomości

Na pewno w wersji cyfrowej - na okretach i statkach i nazywaly sie Aldis :-)

Nawiasem mowiac - modulator mialy mechaniczny, czyzby zarowka byla za wolna i dla 3Hz ?

J.

Reply to
J.F

W dniu 01.02.2013 09:21, Grzegorz Kurczyk pisze:

A tu maszynka w akcji :-)

formatting link

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Niemirowski" napisał w wiadomości Atlantis snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Nawet kiepskie lasery maja ok 1mrad, wiec po kilometrze wiazka ma metr srednicy ... i trzeba starannie celowac :-)

Sa koscioly, wieze, wiezowce i gory. I kominy.

Dobra, gdzies widzialem laserka dla kablowek - 40 kanalow TV w jednym swiatlowodzie sie miesci, analogowo, to musi bardzo dobra ..

J.

Reply to
J.F

Użytkownik ""Dariusz K. Ładziak"" napisał w

A propos ... a one nie swieca normalnie, tak jak LED ? Oczywiscie gdzies w sredniej podczerwieni.

Ha ... chyba mam gdzies jeszcze diody krzemowe w szkle, to moze sprawdze ...

J.

Reply to
J.F

W dniu 01.02.2013 09:25, J.F pisze:

To musiało być widoczne z duuuużej odległości i często we mgle czyli żarówa musiała być sporej mocy, a taka raczej ma bardzo dużą bezwładność. Zobacz jak długo gaśnie samochodowa H4.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Dnia Thu, 31 Jan 2013 22:47:26 +0100, Anerys napisał(a):

Jak zrobisz AMw kanale naturalnym to będziesz słyszał wszystkie świetlówki/rtęciówki w okolicy (oprócz kompaktowych) i ogólnie wszystkie światła których zmiany będą w tym kanale. Jak zrobisz z nośną to odfiltrujesz to skutecznie. Oczywiście, nośna powinna być raczej powyżej cz. świetl. kompaktowych. A SSB łatwo zrobić na tych częstotliwościach, metodą filtrową na filtrach RC. Zresztą, raczej nie potrzeba w ogóle SSB. Straty energii przy nadawaniu AM są chyba do pominięcia, nie? :) A przynajmniej odejdzie problem odtwarzania nośnej. A jak cię bolą to przejdź na FM, jeszcze mniej zakłóceń i scalaki gotowe. Nie napisałeś nic o wymaganej jakości tego sygnału m. cz. więc ciężko coś sprecyzować. Daaawno temu, kiedy diody świecące były jeszcze nowością nie do kupienia zrobiłem barierę podczerwoną do systemu alarmowego. Nadawała nośną właśnie i filtrowałem ją w odbiorniku na jakimś filtrze aktywnym na uA709. Miało toto soczewki ze zwykłego szkła po obu stronach i zasięg kilkanaście m.

Reply to
Jacek Maciejewski

Pan J.F napisał:

Lampa halogenowa 35W/12V z "ciężkim" włóknem żarzy się jeszcze przez jakąś sekundę po wyłączeniu zasilania. Ale 100Hz słychać w słuchawkach podłączonych do oświetlanego przez nią fotoelementu. Jest duża składowa stała, ale podatność na modulację zostaje. W mniejszych żarówkach te kilka kHz jak najbardziej da się uzyskać. Zresztą jak ktoś chce, to przecież łatwo sprawdzić eksperymentalnie. A teoretycy mogą policzyć co się stanie z sygnałem użytecznym po przepuszczeniu przez obwód całkujący o stałej czasowej kilkadziesiąt albo kilkaset milisekund.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Miroslaw Kwasniak napisał:

Ten sam. Ale nie on to wymyślił. Może nawet wprost powoływał się w książce na radzieckich uczonych.

Reply to
Jarosław Sokołowski

J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Dla jakiegoś zakresu natężenia prądu pewnie jest bardzo dobra. Pytanie jak szeroki jest ten zakres. Jeśli jest wąski, to generowany sygnał będzie miał małą amplitudę.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 01.02.2013 09:34, J.F pisze:

Eeee... to raczej zupełnie inne zjawisko. Na tej zasadzie, to mielibyśmy też świecące rezystory LER ;-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" napisał w W dniu 01.02.2013 09:34, J.F pisze:

To inne, ale czy takie zlacze pn mimo wszystko nie swieci jak LED ? W krzemie nie widac, w germanie tym bardziej, obudowa czesto nieprzezroczysta, to i nikt sie nie zainteresowal. Ale przeciez powinno.

J.

Reply to
J.F

Użytkownik "Grzegorz Niemirowski" napisał w wiadomości J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Na tyle mocny ze na pare km miedzy osiedlami mozna sygnal analogowy przeslac. I widac klienci nie narzekaja ze im jakies duchy po ekranie biegaja.

J.

Reply to
J.F

W dniu 31.01.2013 20:52, Luke pisze:

Ależ miga. Tylko z niezbyt dużą amplitudą.

Reply to
Andrzej Lawa

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.