Jakiej marki kupic akumulatory żelowe do UPS?

Ceny są rózne, marek masa. Wiadomo że cena niska moze wzbudzic watpliwosci.

CSB drogie ale dobre. HRL (wydluzona zywotnosc) sluzyl prawie jak w nocie katalogowej. Ale 100zl sztuka (12/9Ah), sa tez marki kogutek po 65zl z taka sama szacowana zywotnoscia (dla 25C).

Kupuje tego wiecej wiec jakas oszczednosc by byla. Ktos robil testy i moze sie podzielic informacjami?

Bedzie to siedziec w srednio obciazonym UPS.

dzieki

Reply to
forestdumb
Loading thread data ...

W dniu 2014-03-02 17:39, forestdumb pisze:

Kupuj CSB zwykłe i będzie optymalne. Z mojej praktyki kupno oryginalnych APC RBC7 było wyrzuceniem pieniędzy w błoto, padły 3 komplety po 1,5 roku w identyczny sposób w 3 różnych UPS'ach APC Smart 1500 (wymienione w tym samym okresie). Natomiast pod nalepką APC RBC2 znalazłem "Kung Long Batteries WP7.2-12 made in Vietnam".

Wnioski wyciągaj sam.

Pozdro

Reply to
Irokez

te niby APC pakowal oryginalnie ale widze ze ksiegowy sie zmienil ;)

Temperatura w UPS (smart podaje te informacje via rs czy usb)? Z 45C musiales miec, to chyba przewidalny czas zycia? Gdzie jest czujnik temp w tych smartach - w przedziale elektroniki i trafo czy nad AKU?

CSB tez zyja krotko jak jest cieplo, wnioski na podstwie PDF :) HRL zyl 6lat ale mial chlodno (sprzet byl w piwnicy). W sumie chlodno nie wiem, ten UPS sam z siebie podgrzewa te akumulatory.

Reply to
forestdumb

W dniu 2014-03-02 17:54, forestdumb pisze:

Nie wiem, nie interesowało mnie to. Wymieniłem oryginalne aku z 2006/7 roku na nowe po prostu bo się skończyły. UPS wraz z komputerem w klimatyzowanej szafie Rittala (osobne szafy dla każdego). W nowych rozszczelniły się w każdym z ogniw (czyli 6 sztuk akumulatorów) ujemne klemy zalane czymśtamczarnym. W wyniku tego zżarło śruby mocujące przewody/bezpiecznik pomiędzy ogniwami - jak plastelina się zrobiły. Niestety najpierw zamówiłem nowe pakiety APC RBC7 za ponad 4 stówki jeden a dopiero potem przy wymianie odkryłem co się stało i zacząłem analizować daty ostatnich wymian aku w sprzętach. Szkoda że zdjęć nie zrobiłem tylko do utylizacji wywaliłem żeby guanem ktoś się jeszcze nie poparzył czy co innego.

Nowe będę kontrolował co pół roku i ewentualne udokumentuję jak się tak samo wysypią.

Pozdro.

Reply to
Irokez

Używam od wielu lat co popadnie, głównie tańszych. Jeżeli UPS jest obciążony do ok. 20%, to większej różnicy nie ma. Przy większych prądach tanie akumulatory (zwłaszcza z napisami ROHS :-) ) wyraźnie się męczą i nie dają tyle prądu ile trzeba (odbija się na czasie podtrzymania). A najważniejsza jest temperatura. W domu zajeżdżam akumulatory w ok. 2 lata niezależnie od marki (temp. wewnętrzna ups-a 50C). Ostatnio zainwestowałem w wentylator owiewający ups-a i temperatura spadła o 10C, więc jeżeli nie trzymasz sprzętu w klimatyzowanej serwerowni, to warto wydać te kilka złotych na wiatrak lub przemyśleć miejsce w którym ten ups będzie stał.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Wodzinski

Użytkownik "forestdumb" snipped-for-privacy@y.z napisał w wiadomości news:53135ea6$0$2157$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

W centralach alarmowych i tych od kontroli dostępu akumulatory Yuasa i Panasonic potrafią wytrzymać 10 lat. Kilka takich wymieniłem. Reszta marek wytrzymuje do 5 lat.

Reply to
yabba

Użytkownik Marek Wodzinski napisał:

Tak swoją drogą, Marku, ciekawe jakie wymagania stawia dyrektywa RoHS akumulatorom ołowiowym? Bo przecież nie bezołowiowość - nowe wymagania na wielkość napisu o konieczności zdania zużytego do utylizacji czy jak?

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "forestdumb" snipped-for-privacy@y.z napisał w wiadomości news:53135ea6$0$2157$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Europower EP, EV. Tych przez firme przechodzi setki, dobra "prądowa" bateria. Równie dobre to Yuasa, Panasonic, Kobe ale będą droższe. Inne marki są nie warte zakupu bo nie wytrzmują dużych prądów rozładowania. Zobacz ile waży EP i tyle ma ważyć dobra "7" czy "9". Napięcie buforowe ustaw na 13,65 dla 20 stopni -3mV na cele na stopień C od

  1. To bardzo istotne.
Reply to
Ukaniu

Użytkownik "Irokez" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:531360b4$0$2156$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Bo firma ma mieć duże zyski a klient wymieniać części eksploatacyjne. W APC napięcie buforowe jest zwykle za duże.

Reply to
Ukaniu

CSB chyba tez sa dobre, przynajmniej sa wyraznie drozsze na allego i jak napisalem model long life faktycznie 6lat pociagnal... patrze tylko na to co jest na allegro.

Faktycznie hmm korekty temperaturowej pewnie "smart" nie robi a niby smart...

27,3V na pakiecie, mierze tanim mierniczkiem i jest 27,6-7V. Temperatura 32C.

Powinno wiec byc 12*3mV= 36mV mniej czyli 27,26V na pakiecie.

Aby zmniejszyć napięcie buforowe (jeszcze zmierze lepszym miernikiem) muszę zbić o te powiedzmy 0,4V - rzezba przez hyperterminal czy jakis PR na płytce?

Reply to
forestdumb

news:5314a1f6$0$2358$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

--
Pozdrawiam,
Reply to
Ukaniu

Podejrzewam, że to tylko kolejny 'certyfikat' jaki zostaje nadrukowany, żeby wyglądało poważniej i groźniej. 99% ludzi i tak nie odróżnia RoHS od CE czy innych literek, a im tego więcej tym bardziej 'markowy' wydaje się taki akumulator. Ale może się mylę, a jakoś nie chce mi się sprawdzać :-)

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Wodzinski

27,20 przy ok 25C w innym UPS (glupi mierzylem poprzednio na zakresie >20V gdzie jest tylko jedna cyfra po przecinku, na < 20 sa dwie...) czyli ten UPS dobrze laduje. Zostaje do poprawy ten w ktory laduje napieciem 27,3V @ 32C.

Roznie pisza, w tych ktore posiadam to raczej terminalem sie nie da ( ten co za duzo podaje czyli SMART 750 z USB, czarny ani w desktop, szarym, starszy brat - 700 bez usb). Kaza wymontowac jakis R 1xx i zastapic PRkiem. Przez terminal napiecie niby da sie zmienic ale brak reakcji na zaciskach - z tego co na forach wyczytalem.

A masz moze schemat plytki? Gdzie jest termistor? Przenioslbym go nad akumulatory, po co mi temperatura w przedziale trazystorow i trafo (wnioskuje ze tam jest ten termistor bo podaje 42C podczas gdy dokladny miernik podaje temperature akumulatorow ok 25C a w przedziale trafo wlasnie ponad 40C)? Chyba ze jest jakies zabezpiecznie termiczne dodatkowo ale nie slyszalem, to model bez wentylatora, wiec raczej moge termistor sobie przeniesc bezkarnie i odczytywac temperature akumulatora.

Inna sprawa to czy producent nie podaje charakterysytk dla temperatury w akumulatorze, w srodku :-)

Reply to
forestdumb

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.