Jak wyłączyć dysk?

Czy.jest możliwe zapisanie permanetne w "dysku" spin diwn timeout? Timeout działa t(usb seagate) rylko wtedy gdu się go ustawi np. przez hdoarm. Ale wystarczy wyjąć i włożyć go z powrotem i już ustawienia nie pamięta i kręci się cały czas. Mam kretyński dekoder tv co nie wyłącza nigdy dysku nawet jak jest wyłączony i z dysku nie korzysta. Jest jakiś sposób na to? Kiedyś miałem przenośny hd toshiba, grzecznie zawsze się sam wyłączał (bez ustawiania konfiguracji spin down) a ten seagate nie chce, to taka cecha seagetów?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Marek pisze:

Ustaw uśpienie i sprawdź czy po smartctl -S on /dev/sd? zapamięta, nie każdy dysk zapisuje ten parametr. Inna sprawa że jeśli dekoder ma funkcje zapisu na dysk to celowo go nie usypia bo nie może czekać na obudzenie dysku jak będzie chciał coś zapisać.

Bardzo możliwe że toshiba właśnie ma działającą opcję -S a seagate nie.

Reply to
AlexY

Marek pisze tak:

ofc jest

W Biedronie kupujemy gniazdko 230v na pilota a na aledrogo hub usb z zasilaczem.

Reply to
PiteR

Mógłbyś podkręcić jasność wypowiedzi?

Reply to
Marek

Enable autosave (clear GLTSD bit) failed On w ogóle raportuje, że device supports SMART and is Disabled i nie chce przestawić na Enabled.

Kretyn pisał soft i tyle. Mam drugi dekoder i ten umie się wyłączyć i wyłączyć dysk (wyłącza zasilanie usb) Można? Można.

Reply to
Marek

Znalazłem tą tohsibę, podłączyłem pod ten dekoder i od razu się pięknie samą wyłącza. Także segeate idzie do kosza.

Reply to
Marek

Zrób to pod linuxem.

[..]

Mam inne zdanie, box musiałby budzić dysk na ileś czasu wcześniej przed początkiem nagrywanego programu. Jest jeszcze jeden aspekt, dyski najczęściej wysiadają właśnie w trakcie budzenia, prawdopodobnie zmiany temperatury im szkodzą, usypianie ma sens jeśli będzie budzony raz w tygodniu na parę godzin, ale jeśli kilka razy dziennie to zwyczajnie mija się to z celem. Lata temu kumpel miał serwer linuksowy w LANie, 4 dyski w środku chodzące non stop od chyba 3-4 lat, na wakacje wyjeżdżał to wyłączył kompa a jak wrócił jeden już nie wstał.

Reply to
AlexY

A myślisz, że pod czym to robiłem?

Nie no ręce opadają :(. Tuner nagrywa z marginesem 2 minutowym (konfigurowalne). Czas wybudzenia dysku (1-2 sekundy) do gotowości nie ma żadnego znaczenia. To ma raz na tydzień nagrać coś przez pół godziny, po jaki xuj ma non stop kręcić tym dyskiem? Mam drugi tuner, który umie wyłączyć dysk jest sam jest wyłączony. Nie ma absolutnie żadnego racjonalnego wytłumaczenia po co trzymać włączony dysk skoro urządzenie jest wyłączone. To kretynizm, nic więcej. Powiem więcej, nie ma powodu, by w takim zastosowaniu jak tuner tv utrzymywać włączony dysk jak się z niego nie korzysta przy oglądaniu tv a jedynie przy nagrywaniu z timera . To, że raz na miesiąc wcisnie się spontanicznie rec przy oglądaniu tv to nic nie zaszkodzi aby zainicjować dysk, te dwie sekundy w tej klasie urządzeń nikogo nie zbawi. Niestety przed takim kretyńskim tunerem można się obronić jedynie dyskiem, który sam robi soin down, toshiba w tym sprawdza się świetnie.

Co do żywności, znalazłem info, że średnio producenci gwarantują

100k-200k cykli on/off. Te kilka razy w tygodniu takich cykli starczy, żeby ten dysk teoretycznie służył jeszcze wnukom moich prawnuków.
Reply to
Marek

Napisałeś że nie możesz w ogóle włączyć SMARTa dla tego dysku, raczej pod linuxem nie ma takiej opcji, jeśli dysk ma wsparcie to musi działać. Zakładam że użyłeś -s on by go włączyć (małe s).

Tak robią profesjonalne tunery, dysk musi być gotowy w każdej chwili, co bardziej zaawansowane trzymają na dysku EPG z którego korzystają cały czas. Z tymi 1-2s to przesadziłeś, obstawiam raczej do 5s.

Ten Twój tuner ma EPG? Jeśli ma to gdzie go trzyma?

I nie wybudza go sam z siebie?

Tak jak pisałem raz czy pare razy w tygodniu jest ok, mam banana pi z dyskiem ustawionym na 1h, wybudza się najwyżej raz dziennie jak ktoś jakiś film chce obejrzeć. Ale że to linux to nie mam problemu użyć dowolnego dysku, w tym wypadku seagate barracuda.

Reply to
AlexY

#smartctl -s on -d scsi /dev/sdd smartctl 5.41 2011-06-09 r3365 [i686-linux-3.2.0-4-686-pae] (local build) Copyright (C) 2002-11 by Bruce Allen,

formatting link
Informational Exceptions (SMART) disabled

# smartctl -a -d scsi /dev/sdd smartctl 5.41 2011-06-09 r3365 [i686-linux-3.2.0-4-686-pae] (local build)

Copyright (C) 2002-11 by Bruce Allen,

formatting link
Vendor: Seagate Product: Expansion Revision: 9300 User Capacity:

1,000,204,885,504 bytes [1,00 TB] Logical block size: 512 bytes Logical Unit id: 0x5000000000000001 Serial number: NA8704SM Device type: disk Local Time is: Sun Feb 7 21:04:04 2016 CET Device supports SMART and is Disabled Temperature Warning Disabled or Not Supported SMART Health Status: OK

Error Counter logging not supported Device does not support Self Test logging

Powtarzanie smartctl -s on -d scsi /dev/sdd zawsze zwraca Disabled

Hdparmem mogę parametrami -S - B wprowadzić spin down timeout ale działa to tylko do wyłączenia dysku, po ponownym jego podłączeniu (i nie używaniu) nie wchodzi w spin down.

Nie wiem, ten dekider umie funkcjonować bez hdd, wyświetla EPG bez dysku.

Podłączyłem tę/tą toshibę i się wyłączyła po jakieś chwili (nie słychać talerzy, led dysku zgasła). Minęła już godzina i led w dysku nie zapaliła się mimo skakania po kanałach, przeglądania EPG czy programowania timera. O to chodziło

Reply to
Marek

Marek pisze tak:

Wszystkie problemowe dyski (głośne, chroboczące, te co nie chcą spać) podłączam do huba. Zasilacz huba wtykam do włącznika na pilota. Kiedy nie potrzebuję tych dysków w systemie wyłączam pilotem zasilanie huba.

Reply to
PiteR

No ale w moim przypadku to bezużyteczne, jak dekoder się włączy by coś nagrać zaprogramiwanego to kto włączy dysk?

Reply to
Marek

Marek pisze tak:

transoptor ma się rozumieć ;)

Dekoder się obudzi, diodka zapali, transoptor to wykryje, przekaże impuls na przerzutnik RS który wysteruje przekaźnik który poda zasilanie.

a poważnie to chyba można raz na tydzień zostawić zasilanie dysku. wtedy nawet nie pilot a zwykły włącznik czasowy wystarczy.

Reply to
PiteR

W chwili rozpaczy też tak chcialem zakombinować by wykryć zmianę koloru na power led dekodera z czerwonego (off) na zielony (on), ale jak wykryć ten zielony? Na razie samowyłączający się dysk jest najprostszym rozwiązaniem .

Reply to
Marek

Marek pisze:

Jaki interfejs ma ten dysk? Z dyskiem SCSI ostatni raz miałem do czynienia jakieś 20 lat temu. Jeśli to jest SCSI to musisz przestudiować jego dokumentację w kwestii obsługi SMART.

[..]

-S (duże s) służy do zapisania atrybutów na stałe, po czymś takim powinien zapamiętać chyba że tego nie przewiduje jego firmware.

Bez dysku ma nieaktywne funkcje zapisu to nie potrzebuje go nigdzie kopiować.

Cel osiągnięty.

Reply to
AlexY

On 2016-02-07 20:20, AlexY wrote: [...]

IMO również to jest raczej ~5 s. W każdym razie, mając tą wiedzę, to co za problem jest w oprogramowaniu włączyć dysk 5-10 przed zaprogramowanym nagraniem? Zwłaszcza, że zaprogramowanie nagrywanie i tak startuje kilka minut wcześniej. A jeśli dekoder rzeczywiście potrzebuje dysku natychmiast, to może sobie kilka sekund zbuforować w pamięci.

Mój HD6000 od Cyfrowego Polsatu (BTW, straszny badziew) najwyraźniej trzyma w pamięci bo dysku nie ma.

Reply to
JDX

On 2016-02-07 16:52, Marek wrote: [...]

Czy to jest wyrób Cyfrowego Polsatu.? :-D

Może, że do live pauzy jest potrzebny ciągle włączony dysk. Chociaż IMO dałoby się to obejść przez buforowanie w pamięci kilku sekund kątętu.

Reply to
JDX

Sprawa najbardziej podstawowa - dysk stale włączony wytrzymuje znacznie dłużej niż taki, pracujący w trybie start-stop.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

On 2016-02-08 09:50, RoMan Mandziejewicz wrote: [...]

Mój WD 160GB z mojego blaszaka (pracuje w ten sposób jako "drugi dysk") za jakieś roku skończy 10 lat. I póki co SMART nic złego nie pokazuje.

Reply to
JDX

Dysk w obudowie usb, problem ze smart się wyjaśnił, smartctl musi przy dysku via usb gadać przez usb bridge, domyślnie (bez parametru

-d) nie chciał gadać z tym dyskiem (unknown usb bridge) a głąb ze mnie bo zamiast przeczytać manuala do smartctl i użyć odpowiedniej opcji -d sat użyłem w ciemno -d scsi bo coś wtedy zwrócił ale nie wszystko jednak. W każdym razie z -d sat komunikuje SMART prawidłowo.

Jednak mimo to dysk nie zapisuje na stałe stanu APM=on czyli korzystając z hdparm -B 127, po ponownym podłączeniu jest z powrotem apm off. Z opcją -S też dziwnie się zachowuje, bo dla -S 60 robi spin down od razu a nie po 300 sek niektywności (5x60sek). Smartctl -g apm też zawraca off po ponownym podłączeniu dysku (gdy było wcześniej ustawione on).

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.