Jak nalezy dbać o akumulator litowo jonowy?

Witam starych wyjadaczy od baterii i akumulatorów :-)

Przeczytałem tu niedawno wiele ciekawego na temat aku Nicd. Coś z NASA, jak to przy przechowywaniu ich nalezy je całkiem rozładować, potem przed użyciem formować itp, itd...

Nie mogę nic ciekawego znaleźć na temat akumulatorów litowo-jonowych (Li-Ion). Mam dużą latarkę do nurkowania z takim akumulatorem, 5200mA/h, nietypowy kształt i drogi więc chciałbym poużywać go jak najdłużej...

Przy założeniu że będę tej latarki używał parę razy i potem przez parę miesięcy leżeć ona będzie w szafie aby potem znów za pół roku gdzieś na nurkowanie pojechać i znowu ją poużywać parę razy - jak należy dbać o ten akumulator?

Czy w czasie nie używania mam go trzymać w ładowarce? Czy może przechowywać rozładowany, jak przy Nicd? Jak?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

formatting link
polownicznie naladowany i w lodowce :-)

Sa tu jacys posiadacze Nokii z bateiami nie zmienianymi od 5 lat ? Niech napisza jak uzywali.

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

A od 7 może być?

Normalnie. Bez stosowania żadnych Technik Specjalnych.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pszemol pisze:

Najwolniej ogniwa Li-ion starzeją się z ładunkiem ok. 40% nominalnej pojemności. Wtedy też jest najniższe samorozładowanie. Myślę, że przed dłuższym przechowywaniem bezpiecznie będzie naładować akumulator do pełna i potem te ok. 60% rozładować.

Reply to
Adam Dybkowski

Skośnooki producent tej latarki pisze że aku starcza tylko na 500 cykli ładowania/rozładowania...

Reply to
Pszemol

Fajna stronka - dzięki.

Zakładając ładowanie raz na tydzień to 5*50 tygodni wychodzi dopiero 250 cykli... Producent mojej latarki pisze coś o 500 cyklach... Ciekawe w jakich warunkach.

Reply to
Pszemol

Pan Pszemol napisał:

Ta moja musiała do tej pory zaliczyć 400-600 cykli, nie zawsze pełnych. Ale to bateria Li-Polymer do telefonu, nie do latarki. A napisano na niej "Made in China".

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ta moja latarka pracuje na baterii 5200mA/h przez 130 minut, czyli rozładowują tą baterię prądem około 0.5C, ciut mniejszym. Wygląda na to, że raczej się obchodzą z nią delikatnie :-)

Reply to
Pszemol

Czyli jak - sumienne czekanie na rozladowanie do konca, czy ladowanie codzienne, pilnujac zeby nie bylo za dlugo, czy podlaczajac na cala noc ?

Siemsowskie akumulatory niestety po dwoch latach traca juz ponad polowe pojemnosci, chinskie odpowiedniki tez .. ale moze ja nie umiem dbac ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Myślisz, że producenci chcą podcinać gałąź, na której siedzą? Po 2 latach przyjdziesz do sklepu po kolejny akumulator i biznes się kręci.

Jeżeli komuś nie odpowiada - jest gałąź akumulatorów przemysłowych "wyczynowych". Tylko czy ktoś chciałby zapłacić 10x tyle za akumulator o

2x dłuższym czasie życia? W niektórych zastosowaniach tak.
Reply to
Adam Dybkowski

Pan J.F napisał:

A broń Boże! Ładuję kiedy popadnie. Zwykle jak wskaźnik pokazuje 2-3 kreski, czasem później, czasem wcześniej. Zazwyczaj zostawiam na noc (czasem na dzień, zależy kiedy śpię), ale to chyba bez znaczenia, bo telefon sam się odłącza i komunikuje zakończenie ładowania.

Wcześniej miałem inne Nokie, może nie aż przez 7 lat, ale nigdy nie miałem problemów z akumulatorami. Zawsze to były te modele, które mają baterię wsuwaną razem z 'plecami'. Te białe wewnętrzne często sprawują się gorzej, co wiem od tych, którzy używali takich telefonów. W Communicatorze 9210i też mam siedmioletnią baterię, i działa. Ale ten jest używany tylko sporadycznie. A kiedy nie jest, to też nie dbam o to by, jak tu radzono, 40% trzymać w lodówce. (O, właśnie, może by się napić...)

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Adam Dybkowski napisał:

Nigdy w życiu akumulatora do telefonu nie kupowałem osobno.

Mnie na przykład nie odpowiada. Wiem, że pewne rzeczy trudno przewidzieć, ale zapamiętam sobie, którego producenta mam unikać. Niech se siedzi w spokoju na swojej gałęzi, jak mu z tym dobrze.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ktos je jednak kupuje. Nawet do Nokii sie sprzedaja :-) Choc przyznaje ze nie jestes jedyny ktory sie przyznaje do takiej dlugowiecznosci.

Z tym ze Nokia nie robi baterii i nie znasz dnia ani godziny :-(

J.

Reply to
J.F.

Może nie nokia, ale ipod, rocznik 2002/2003, akumulator Li-pol. Obecnie ma ponad 60% pojemności początkowej. Używany "normalnie", dość często. Ostatnio codziennie po jakieś 2h i codziennie podłączany do ładowarki (tak mniej więcej od roku), kiedyś przez rok używany prawie codziennie, ale rozładowywany często do końca. Urządzenie to jest o tyle specyficzne, że rozładowauje akumulatory do napięcia 3,6V (jeśli wierzyć wewnętrznemu układowi pomiarowemu, jakoś nigdy tego nie sprawdziłem, zakłądam, że działa dobrze), czyli nie wykorzystuje pełnej pojemności. Ciekawe jest to, że wielu ludzi narzekało na wadliwe akumulatory w ipodach. Ja natomiast na podstawie doświadczeń z innymi akumulatorami (telefony) powiedziałbym, że ta to bardzo udany egzemplarz.

Z tego co czytałem/doświadczyłem, to akumulatorom litowym najbardziej szkodzi czas, temperatura i "intensywność" eksploatacji, czyli nic nowego.

Reply to
shogoonn

Pan J.F napisał:

Nawet ja liczę się z możliwością takiego zakupu (chyba że Nokia e52 okaże się jeszcze lepszym telefonem).

A nie może być tak, że że to telefony Nokii lepiej od innych dbają i wykorzystują możliwości akumulatorów? Wracając do pytania o mój sposób ładowania komórki -- czy telefony Siemensa nie informują o zakończeniu procesu ładowania i nie odłączają się od prądu?

W pewnym sensie (w tym samym) Nokia nie robi również telefonów. Na wszystkich akumulatorach mam nalepkę z napisem "Nokia", tak jak na telefonach. Nawet z hologramem. Jako "Made in" występuje tam Japan, China, Czech Republic, Germany. Nie mogę powiedzieć, żeby jedne były lepsze od drugich.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik J.F. napisał:

6 lat Nokia 3410. Doładowuję codziennie. Po 3 latach sprawdziłem, czy przypadkiem nie trzeba zrobić choć raz pełnego cyklu (jak pisze instrukcja) - telefon i tak działał prze tydzień. Uznałem, że nie będę kombinował. Co ciekawe akumulator Sanyo w laptopie jednak wymaga co jakiś czas pełnych cykli a ta Nokia ma to gdzieś. Maciek
Reply to
Maciek

Dnia Sat, 06 Jun 2009 12:19:25 +0000, Jarosław Sokołowski napisał(a):

Noo gwarantuje ci, ze li-iony gwaltownie zaprotestuja w razie przeladowania. Byloby glosno (medialnie i doslownie) o braku BMSa w taim aku.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Jarosław Sokołowski pisze:

Widać często zmieniasz komórki.

Reply to
Adam Dybkowski

Pan Adam Dybkowski napisał:

Ostatnio w 2002 roku. To często? Czasem mam wrażenie, że niektórzy dziwnie na mnie patrzą, uważają, że mam takie staroświeckie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Czyli mało gadasz - pewnie ciągle czuwa w standby...

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.