czerpać prąd z akumulatora

Niech ktoś podpowie, gdzie szukać jakiegoś bardzo prostego układu do bezpiecznego pobierania prądu z akumulatorka LiON. Nie potrafię chyba zadać odpowiedniego pytania wujkowi G. Chciałbym zasilić lampkę-latarkę i radio. Zostało mi po uszkodzonych komórkach trochę w miarę sprawnych różnych akumulatorków – żal wyrzucać.

Reply to
Grzexs
Loading thread data ...

W dniu 2013-11-22 23:01, Grzexs pisze:

Akumulatory z komórek powinny mieć wbudowane zabezpieczenia. Zabezpieczenia "luzem" możesz dostać u Chińczyków:

formatting link
Zasada "ogólna", wyłączyć obciążenie jeśli napięcie na którymkolwiek ogniwie spadnie do 2.5V, zakończyć ładowanie jeśli napięcie na którymkolwiek ogniw osiągnie 4.2V. Przy czym im większe napięci rozładowania i mniejsze ładowania tym akumulator żyje dłużej.

Reply to
Andrzej W.

Użytkownik "Andrzej W." <awa_wp.a_to snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:l6qahv$a5k$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Ok, ta czerwona plytka jest na jedno ognowo czy na 3 w szereg? Bo opis jest zupelnie nie jasny. Jednym miejscu podaja parametry dla jednego ogniwa a zaraz obok jest opis napiec dla pakietu.

formatting link

Tmek

Reply to
Tmek

W dniu 2013-11-23 14:43, Tmek pisze:> Ok, ta czerwona plytka jest na jedno ognowo czy na 3 w szereg?

Ta płytka chroni trzy połączone szeregowo ogniwa, przy czym monitoruje każde ogniowo z osobna bo tylko tak można zapewnić bezpieczeństwo przy połączeniu szeregowym. Dlatego też podawane są parametry ochrony dla pojedynczego ogniwa.

Reply to
Andrzej W.

Dzięki, ale miałem na myśli jakiś prosty układ z paru oporników, diod i tranzystorów.

Reply to
Grzexs

W dniu 2013-11-24 13:54, Grzexs pisze:

Taniej niż to raczej samemu nie zrobisz: dx.com/p/26112 LiON są dość "nerwowe", jak dasz radę zrobić stabilny pomiar napięcia ładowania z dokładnością +/- 0,05V w całym zakresie temperatur to walcz. Przy rozładowaniu jest prościej szczególnie jak nie schodzisz zbyt głęboko. Jak zapewnisz wyłączenie przy napięciu ok. 3V to błąd pomiaru może być spory. Pytanie tylko ile Twojemu zabezpieczeniu zajmie czasu wyczerpanie aku.

Reply to
Andrzej W.

Użytkownik "Andrzej W." <awa_wp.a_to snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:l6t570$3sq$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Te plytki posiada zebezpeiczenie min przed przeladowaniem. W zwiazku z tym czy mozna to ladowac przez ladowarke, pilnujaca napiecia koncowego, czy wystarczy uklad z ograniczneim pradu i napieciem mniej wiecej odpowiadajacy koncowemu napieciu pakietu a odciecie zalatwi juz ten uklad?

pozdro Tmek

Reply to
Tmek

Nie wiem co się zdarzyło z akumulatorkiem w moim telefonie, ale normalną ładowarką ładuję codziennie (ma już kilka lat, nowy "trzymał" 3 dni). Ostatnio naładowałem z USB komputera (w firmie) i ze zdziwieniem odkryłem, że działał 2 dni i jeszcze połowę na wskaźniku zostało. Sprawdziłem ładowarkę i ten komputer - w obydwu przypadkach koło 5V, więc to nie kwestia napięcia. Próbowałem powtórzyć to ze swoim komputerem - po dniu krzyczy o ładowanie jak zwykle. ... Można tu oczywiście podejrzewać "celowe postarzanie" polegające na coraz większym niedoładowywaniu. W tamtym przypadku algorytm "postarzający" mógł się pomylić, gdyż na początku ładowania odebrałem rozmowę i telefon wyłączył się ("padł") gdy był podłączony do ładowania - co przy zwykłej ładowarce raczej się nie zdarza.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.