generator ne 555 regulowana częstotliwość i wypełnienie ?

Witam Da się zrobić na 1 lub 2 NE 555 generator z regulowaną częstotliwościa i wypełnieniem jednocześnie ? wszędzie są schematy generatorów na tym scalaku z regulowaną częstotliwoscia lub wypełnieniem ale nie jednocześnie, a ja potrzebuje taki generatorek, może ma ktos jakiś ciekawy pomysł niekoniecznie na NE555 ? pozdrawiam

Reply to
alex
Loading thread data ...

Użytkownik "alex" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:4e63defb$0$2450$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

a jakiż to problem zrobić z drugiego przerzutnik monostabilny zboczem z pierwszego wyzwalany ?

@
Reply to
Artur Miller

Pan Artur Miller napisał:

Zrobić nie problem, tylko czy to jest odopwiedź na zapotrzebowanie? Zmiana częstotliwości spowoduje zmianę wypełnienia. Pytanie zostało mętnie sformułowane, ale być może chodziło o osobną regulację obu parametrów (częstotliwości i wypełnienia) tak, by zmiana jednego nie wpływała na drugi. To by było dość logiczne.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2011-09-04 22:26, alex pisze:

formatting link
13, R1 i R2 to potencjometry (+ opornik!), masz starowanie jednocześnie częstotliwością i wypełnieniem, tylko obie są brzydkimi nieliniowymi funkcjami położenia potencjometrów;)

Kondensator ładuje się przez oba, rozładowuje przez R2. Wstaw szeregowo z R2 diodę aby prąd ładowania leciał głownie przez nią (i zależał głownie od R1).

Masz teraz kontrolę osobno nad czasem w stanie niskim i osobno w stanie wysokim.

Rozwiązanie trochę zabawkowe ale w zabawce się sprawdziło. Prostego dającego Ci jedną gałką okres a drugą wypełnienie bez zmajstrowania jakiegoś nastawnego kondensatora nie wymyśliłem.

pozdrawiam bartekltg

Reply to
bartekltg

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

właśnie o to chodzi żeby zmiana jednego nie powodowała zmiany drugiego próbowałem wykorzystać nóżke 5 do regulacji wypełnienia ale też nie zdaje egzaminu ponieważ ze zmianą wypełnienia zmiania się częstotliwość

Reply to
alex

Pan alex napisał:

Przy realizacji tego w technice analogowej, narzucającym się rozwiązaniem jest użycie (scalonego) generatora przebiegu trójkątnego z komparatorem na wyjściu. Oczywiście można to też cyfrowo, na mikrokontrolerze.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia Sun, 4 Sep 2011 20:54:08 +0000 (UTC), Jarosław Sokołowski napisał(a):

Logiczne, ale w generatorach RC dosc trudne. Tam zaleznosci czasowe sa sprzegniete.

No chyba zeby wykorzystac 555 jako zrodlo przebiegu trojkatnego (napiecie na kondensatorze) a dalej komparator.

Bo alternatywnie to chyba by sie trzeba bawic w jakies powiazane zrodla pradowe.

Ewentualnie rozdzielic funkcje - wypelnienie potencjometrami o sprzezonych osiach, a czestotliwosc zmiennymi kondensatorami ... poprosze taki 100nF :-)

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Tak sobie zakładam, że ludzie nie pytają o rzeczył (dla nich) łatwe.

Takie rozwiązanie zaproponowałem jako logiczne. Choć nie wszystkim się narzucające -- niektórzy błądzą po dzikich polach pogranicza analogowo-cyfrowego i widzą tam multiwibratory monostabilne (to nie była krytyka personalna, tylko uwaga ogólna).

Takie sztuczki i tak nie dają gwarancji, że przy zmianie wypełnienia nie drgnie częstotliwość.

A tak w ogóle, to brakło jeszcze wymagań co do *sposobu* przestrajania

-- kręcenie gałką (powiązaną z dwoma potencjometrami czy kondensatorem) może nie być akceptowalne, ktoś może chcieć np. przestrajania napięciem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.