DS18B20 pytanie

Loading thread data ...
Reply to
William Bonawentura

heliosek pisze:

Ja mam, Na pasożytniczym czasami szlag to trafiało, na zasilaniu osobnym wreszcie działa stabilnie.

Reply to
Osadnik

W dniu 12.03.2010 07:48, heliosek pisze:

Zrobiłem układ sterowania piecem C.O. / C.W. na ATmega8. Cztery czujniki w układzie zasilania pasożytniczego na typowej dwużyłowej skrętce telefonicznej w topologi gwiazdy. Łącznie ponad 30m skrętki. Na kilkanaście tysięcy odczytów zdarza się jeden z błędną sumą CRC. Ze względu na pojemności kabli dałem mniejszą rezystancję podciągającą (chyba 2k2). Dla bezpieczeństwa magistrala jest podłączona do nogi procesora przez rezystor 47R. Jest to na tyle mało, że nie przeszkadza w zasilaniu czujników, a na tyle dużo, że nie upali tak szybko czujnika gdyby "pokłócił się" na magistrali z procesorem (ale to przydaje się w zasadzie tylko przy uruchamianiu procedur komunikacyjnych). Z początku też miałem dość sporą ilość błędów transmisji. Cała tajemnica, to siedzenie z oscyloskopem cyfrowym wpiętym do magistrali i dokładna kalibracja czasów w procedurze komunikacyjnej. Przy dłuższych kabelkach można by pomyśleć nad jakimś aktywnym układem podciągającym, bo rezystor z pojemnością kabli tworzy niezły układ całkujący (na oscyloskopie wyraźnie widać przebieg ładowania pojemności na zboczach narastających).

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Grzegorz Kurczyk napisał:

P.S. Zapomniałem dopisać ważnej rzeczy. Środowisko domowe praktycznie bez źródeł silnych zakłóceń. Skrętka jednego z czujników na odcinku ok

5m biegnie równolegle z przewodami zasilającymi pompy. Sporadyczne przekłamania zdarzają się w momencie włączania/wyłączania pompy (zwykłe przekaźniki).

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.