Zdalne sterowanie a normy unijne?

Witam,

tak troche z innej beczki... Czy orientuje sie ktos jak wyglada sprawa tworzenia uzadzen radiowych a normy unijne? Z tego co mi sie kolacze to w jakims pasmie niewielkie nadajniki i odbiorniki mozna sobie twozyc i tyle... Czy 433Mhz, 10mW i co za tym idzie zasieg do 30m sie lapie? Czy od razu powinienem robic certyfikat na urzadzenie i znakowac go jako urzadzenie radiowe (kolko z wykrzyknikiem w srodku) ?

Gdzie tego szukac?

Pozdrawiam, Darek.

Reply to
ThE_NaMeLeSs
Loading thread data ...

jest to ogólnie dostepne pasmo (433MHz i np. 868MHz i nie s¹ wymagane zezwolenia na te czêstotliwoœci, dla 433MHz do 10mW a dla 868MHz z tego co pamietam do 5mW)

????? dlaczego do 30m, jak to oszacowa³aœ? Ja wykorzystuje prosty nadajnik z modulacja OOK i zasiêg jest na poziomie 200m do 300m. Po pierwsze aby okreœliæ zasiêg wa¿ny jest rodzaj modulacji (OOK nie jest odporna na zak³ócenia), szybkoœæ transmisji, moc nadajnika i co bardzo wa¿ne czu³oœæ odbiornika, rodzaj i parametry anteny. Ktoœ kiedyœ na grupie opisywa³, jakie zasiêgi osi¹gn¹³ z pojedynczych miliwatów Wynik by³ bardzo pokaŸny. Pozdrawiam Darek

Reply to
Darek
Reply to
invalid unparseable

jest wymagana homologacja sprzętu

kwestia anteny. A na 433MHz masz 10mW IRP,czyli razem z anteną. A na tych częstotliwościach można i więcej. Na 10mW osiągnąłem max. zasięg ok. 150km. Modulacja A1A.

Waldek

Reply to
Waldemar

km ?! :O

Reply to
hexio

kwestia anteny i warunków. Robiłem test z kolegą. Schodziłem z mocą jak najniżej, a on meldował, czy jeszcze słychać. Z mojej strony miałem antenę Yagi 30 elementową, u niego było 4x30 Yagi. A mocą 10W osiągnąłem

800km, ot co ;-)

Waldek, aka DL7ANQ & SO6ANQ

Reply to
Waldemar Krzok

I czym sie tu chwalic - zobaczcie jaki zasieg ma nadajnik w Voyagerze czy innej sondzie. Moc moze ma i dosc spora, ale pewnie nie wiecej niz kilkaset W, ale zasieg - miliardy km :-)

Antena to podstawa :-)

J.

Reply to
J.F.

a po prostej to każdy potrafi. Po łuku gorzej ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

zgadza się. Ale nie zawsze. Przy częstotliwościach < 150MHz masz też odbicia na warstwie E, w zależności od aktywności słońca. Tu można osiągąć zasięgi rzędu > 1500km. Mi się udało np. na 144MHz (10W + 17el Yagi) osiągąć 2300km. Oprócz tego mamy jeszcze dukty na inwersjach, tu mamy też zasięgi rzędu <1000km też na częstotliwościach > 150MHz. Większymi mocami można też osiągnąć większy zasięg korzystając z odbić na: śladach meteorów, księżycu, a jak się wścieknąć, to też od samolotów i balonów. Ciekawa jest też propagacja nad morzem oraz transekwatorialna, ale to już wyższa szkoła jazdy.

Viva Maria z Brigitte Bardot. Było. A napisałem po łuku ze smileyem. Trochę łuku jest, zasięgi pozahoryzontalne osiąga się normalnie korzystając z duktów.

Waldek, aka DL7ANQ & SO6ANQ

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.