Założenia do projektu.

Chodzi o sterownik kotła co - miałowca. Sterownik ma być na uzytek własny. Całość będzie oparta na 90s8515 - dlatego że takie mam. Wiem że z powodzeniem można by to zrobić na 2313 ale co mi tam. Nie będę sie musiał bać o rozmiar programu zwłaszcza że jestem "niestety" Bascomowcem :))

Do rzeczy. Sterownik ma realizować zadania: Nadzór nad procesem rozpalania (który trwa od momentu "podłożenia ognia" do osiągnięcia zadanej temperatury.? czy inaczej?) Sterowanie załączaniem pompy wody (no właśnie kiedy uruchamiać pompę? jak najszybciej czy po osiągnięciu zadanej [T]emperatury) Sterowanie załączaniem dmuchawy (przedmuchy - jak często, jak długo?) Odcinanie wężownicy bojlera jesli T wody w kotle co jest niższa niż (no właśnie ile stopni?) Utrzymywanie zadanej T (jaki zakres?) Rozróżnianie pór dnia i obniżanie T w nocy (jest z tego przychód wart zachodu przy piecu miałowym?) Rozróżnianie cyklicznych okresów kiedy nie ma domowników (praca) i obniżanie T (j.w) Sygnalizacja wygaszania pieca. (coby zdązyć podsypać paliwa jak sie nie chce rozpalac od nowa)

Nie wiem co jeszcze. A moze coś jest zbędne? Jeżeli ktoś zajmuje się tym tematem proszę o wszelkie uwagi, zarówno co do założeń, wszelkich potencjalnych pułapek na które zwracać uwagę, jak i równiez kwestii hardwarowych :) - o np czym mierzyć T, obwody wykonawcze triakami czy przekaźnikami lepiej... Słowem wszystko co może pomóc w temacie.

TIA

Loccutus

Reply to
Loccutus
Loading thread data ...

Dlaczego "niestety" ?

W bascomie bez żadnego problemu rozwiążesz wszystkie problemy przy piecu, mało tego bascom nadaje się do rozwiązania większości prostych zadań związanych z automatyką. Nie ma co wpadać w kompleksy.

Z tego co widzę profesor u mnie na uczelni poci się nad programem w asemblerze przez miesiąc i szuka pluskwy bo program się czasem wiesza, a ja robię program w parę godzin i nic się nie wiesza. Ale nie będę pisał dalej o tym bo pewnie znowu wywołam burzę na grupie.

Leszek Wieczorek

Reply to
Leszek Wieczoerk

Użytkownik "Leszek Wieczoerk" snipped-for-privacy@xl.wp.pl> napisał w wiadomości news:buqtrm$k2t$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

...

W kompleksy nie wpadam, (chociaż nie ukrywam że nauczę się C) bo wiem że w Bascomie teoretycznie poradzę sobie ze wszystkim (w ramach tego projektu).

Wiesz.. Doceniam potęgę asemblera (mimo że go nie znam) ale jestem zdania że do przerzucenia tony żwiru lepiej jest użyć koparki niż łyżeczki, nawet jeśli nie pozbiera się koparką wszystkiego do kamyczka :)

Loccutus

Reply to
Loccutus

W artykule <buqv1r$e1l$ snipped-for-privacy@news.onet.pl> Loccutus napisal(a):

Taaaa. Ja się niemieckiego też nauczę... kiedyś ;-)

A to je dobre ;-)

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Szczegolnie przy piecu, gdzie predkosc nie jest potrzebna.

I slusznie. Bo czy wasze programy robia to samo ? To widac prof jest d* nie programista :-)

A co zrobisz jak sie tobie zacznie wieszac program z bascomie ? Nic nie mozesz zrobic ?

J.

Reply to
J.F.

Zazwyczaj to chodzi o znacznie szybsze sprawdzenie czy zapalil - zeby nie przelac przez palniki pol litra ropy.

Przed zapaleniem. Potem mozesz wezownice spalic :-) A termometr masz gdzie ? jak gdzies dalej w obiegu wody to bez pompy pokaze zupelnie cos innego niz w piecu ..

Hm, mialowy to chyba wymaga dmuchawy caly czas ?

chyba tak.

J.

Reply to
J.F.

Leszek Wieczoerk napisał w wiadomości: ...

W koncu napiszesz taki program w bascomie, ktory tez sie bedzie wieszal i wtedy pozazdroscisz wykladowcy :)

entrop3r

Reply to
entroper

Ehm.... to jest piec miałowy - nie ma palników ani ropy ino palenisko a proces rozpalania miału - bo o to mi chodzi trwa troszke czasu. Technologia rozpalania jest mniej więcej taka. Sypiesz do pieca zwilżony wodą miał - do pełna prawie, na góre dajesz coś bardziej łatwopalnego (np drewno) i podpalasz. Uruchamiasz sterownik który od tego momentu włącza dmuchawe do czasu aż miał sie na tyle rozżarzy że już nie zgasnie sam. Piec miałowy nie dostaje z reguły powietrza inną drogą niż przez dmuchawę - więc tylko od niej zależy czy się pali w piecu (dostęp tlenu) czy gaśnie. I to dmuchawa jest elementem realizującym utzrymywanie zadanej temperatury - jak za zimna woda na kotle ( albo rozpalamy) - dmuchać, za gorąca - nie dmuchać (odcinamy dostęp powietrza - miał gaśnie)

Po pierwsze - piec miałowy - nie ma wężownicy - woda (skrót myślowy) krąży dookoła paleniska w płaszczu wodnym. Wydaje mi się że pompę należy zalaczać jak najwcześniej ale nie za szybko - chodzi o to żeby woda w kotle (płaszcz wodny) zdążyła sią ogrzać do jakiejś temperatury (jakiej?) i wtedy uruchamiamy pompę - ciepła woda do grzejników - zimna do kotła - tylko chodzi chyba o to żeby ta zimna nie była za zimna - w gre wchodzą zjawiska związane z zadymieniem, roszeniem w palenisku itp. dlatego chodzi mi o ustalenie temperatury wody w kotle po przekroczeniu której najbezpieczniej jest załączyć pompę.

czujka jest wpuszczona w otwór w płaszczu wodnym na kotle, nie ma fizycznego kontaktu z czynnikiem grzewczym (wodą) lecz z płaszczem. Jest to w chwili obecnej bodajże PT-100 podpięte do sterownika prościutkiego jak ....nawiasem mówiąc na 90s2313 :))

Przy załączonej dmuchawie non stop - piec by chyba eksplodował. Dmuchawa chodzi non stop w momencie gdy T wody w kotle < T zadanej. Teżeli Twody>= Tzadanej dmuchawa załacza się okresowo - na pewien czas coby wypchnąć z pieca w komin gazy które mogłyby się po pewnym czasie osiągnąć stężenie eksplozjotwórcze :)) - nie wiem tylko jak najlepiej ustawic taki interwał i jak długo powinna wtey działac dmuchawa - żeby wypchnąć gazy a nie podnieść T miału - od czego to wogóle zależy - od rozmiaru pieca? pojemności zasypowej ??? tego właśnie nie wiem

też tak myślę.

pozdrawiam Loccutus

Reply to
Loccutus

Te sterowniki które widziałem miały wszystkie te parametry (temp właczenia i wyłączenia pompki), cykl przedmuchu progamowalny. Np. pamietam że instalator ustawił właczenie pompki na 38 stopni.

William

Reply to
William

Użytkownik "William" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości news:bur588$71t$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

ustawi więcej niż 36. Prawdopodobnie błąd w sofcie - bo pomimo ustawienia np

40 - procek i tak "zapamiętuje" 36 :(
Reply to
Loccutus

Użytkownik "William" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości news:bur588$71t$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

O to by mi może coś podpowiedziło:) Znaczy że masz taki piec? - A jaki duzy? (Ile kg zasypu, ile m2 powierzchni (płaszcza chyba) 2, 3 czy 4, może jescze większy?

Loccutus

Reply to
Loccutus

Użytkownik "Leszek Wieczoerk" snipped-for-privacy@xl.wp.pl> napisał:

a co z Twoim opisem w OutLOOKu?

Reply to
Psychik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.