wyłączanie zasilania dysku

Co właściwie rozłącza kieszeń dysku, fizyczna przerwa przewodu 12V,

5V, chyba nie masy?. Wyłącza jakiś układ w elektronice dysku. Czy wyłączony "kluczykiem" dysk może bez problemu znajdować się stale w komputerze?
Reply to
jerzy
Loading thread data ...

odlacza kluczykiem 5V a tranzystorem mocy w srodku - 12 V lub odwrotnie jak dyskowi zdejmiesz zasilanie, to moze zablokowac magistrale

Reply to
greg

Jeste¶ pewien, ¿e kluczyk co¶ roz³±cza? Kluczyk w mojej kieszeni umo¿liwia jedynie zablokowanie dysku przed wyjêciem. Pozdrawiam EM

Reply to
EM

U¿ytkownik "EM" napisa³ w wiadomo?ci news:c1fjbh$jil$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

sa takie co rozlaczaja, a sa takie co nie rozlaczaja ...

@
Reply to
Artur Miller

U¿ytkownik "Artur Miller" napisa³:

i wlasnie to EM sugeruje jerzemu, czyz nie?

--
Psychik
http://www.poznan4u.com.pl/pyrypy/pyrypy.php?state=showuser&userid=360448
Reply to
Psychik

U¿ytkownik jerzy napisa³:

Fizyczna przerwa +5V, +12V albo masy, zale¿y co pierwsze siê od³±czy przy wyjmowaniu. W wiêkszo¿ci kieszeni kluczyk nie s³u¿y do od³±czania dysku. Od³±czanie dysku IDE "pod napiêciem" grozi jego uszkodzeniem, a w najlepszym wypadku zawieszeniem sistiema - nie mówiê ¿e siê uszkodzi co razu, zwykle wytrzymuje kilkadziesi±t od³±czeñ.

Jak chcesz mieæ dysk od³±czalny "w locie", to sobie kup dysk na firewire. Te dyski s± do tego przystosowane, sistiemy te¿ odpowiednio reaguj± na ich od³±czenie (nie zawieszaj±c siê od razu ;-)

Reply to
zenek

zenek:

te "lepszejsze" maj± wy³±cznik na kluczyk, co nie przeszkadza, ¿e "system" (znaczy Windows) siê wiesza. W Linuksie czasem siê daje podmieniæ taki dysk w locie, oczywi¶cie umount wcze¶niej, bo chryja bêdzie te¿ ;-)

ty¿ prawda. Mam takie dyski 2.5" w "papiero¶nicach" na FireWire i USB 2.0. Niestety na USB potrzebuj± dodatkowego zasilania, k!%!$#!%ewskie USB.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

zenek ( snipped-for-privacy@onet.pl) napisal(a) niegdys w wiadomosci:

Eeeej no bez przesady, przeciez wylaczenie komputera nie oznacza nic innego jak odlaczenie zasilania od dysku. Fizycznie sie nic nie powinno stac, moga sie jedynie porobic bledy logiczne - ale to inna sprawa. Za czasow kontrolerow IDE na kartach dzwiekowych mialem do takiej podlaczony dysk (Conner 1,2GB) i uzywalem go wlasnie jako 'hot plug' przez rok. Przed wyjeciem dysku zawsze w Panelu Sterowania wylaczalem kontroler do ktorego byl podpiety i zawsze dzialalo bezblednie. Po wlaczeniu kontrolera spowrotem Windowsy normalnie go rozpoznawaly. Oczywiscie to za czasow Win98 bylo...

Dysk dziala do dzis, choc juz nie spelnia takiej funkcji :)

PS. Nie oznacza to ze kogos namawiam do takich praktyk, mowie jedynie ze to teoretycznie i praktycznie ma (mialo?) prawo dzialac.

Reply to
Bartlomiej Korupczynski

Chyba Waldek nigdy nie robiłeś prób. Pod windowsem wyjmowaliśmy dysk w trakcie kopiowania i system spokojnie czekał na ponowne podpęcie dysku. Oczywiście dużo lepiej byłoby najpierw do odłaczyć logicznie w panelu sterowania.

William

Reply to
William

Ja robilem - kieszeniowy. Oczywiscie mial problemy z zauwazeniem ze to nie ten dysk.

J.

Reply to
J.F.

Osoba podająca się za: jerzy przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

2004-02-24 11:13:

Tak jak pisał Greg - kluczyk steruje +12V i tranzystorem, który załącza

+5V. A co do wyłączania dysku w trakcie pracy systemu - win 9x raczej tego nie wytrzyma, 2000 powinien. Kieszeń po mału mi dogorywa i od czasu do czasu potrafi zgubić zasilanie dla dysku co kończy się chwilowym zwisem systemu i komunikatem o zdemontowaniu napędu wymiennego.
Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.